Hamilelikte Cinsiyet Belirleme

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar bebek sahibi olmak isteyen kişilerin bebeklerinin cinsiyetini belirleme istekleri vardır. Bu istek zaman zaman bilimsel dayanağı olmayan bazı yöntemlere inanılmasına neden olur. Halk arasında yaygınlaşmış ancak bilimsel dayanağı olmayan görüşler ve gebelikte cinsiyet belirleme yöntemleri hakkında detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsiyet Belirleme 1

Hamilelik cinsiyet belirleme yöntemleri geçmiş dönemlerde de sıkça araştırılan yöntemlerdir. Anne babaların sahip olmayı istediklerini çocuklarını cinsiyetini belirleyebilecekleri her hangi bir doğal yöntem yoktur. Şu an bilimsel olarak çalışmalarına devam edilen bazı cinsiyet belirleme yöntemleri mevcuttur. Ancak bu yöntemlerin tam olarak kullanımı söz konusu değildir.

Halk arasında bebeğin cinsiyetini belirlemede beslenmenin de etkisi olduğu konusunda görüşler yaygındır. Annenin canının çektiği besinler, sürekli tükettiği gıdaların cinsiyet belirlemede her hangi bir bilimsel etkisi yoktur. Benzer şekilde yaygın olan ilişkiye girme pozisyonlarının da bebeğin cinsiyetini belirlemede etkisi tamamen tesadüfe denk gelen bir kaç gebelikten ibarettir.

[reklam id=1]

Bunların yanında yine yaygın olarak kabul edilen çin takvimi ile cinsiyet belirleme de bilimsel dayanağı olmayan yöntemler arasındadır. Hamilelik cinsiyet belirleme çin takvimi yönteminde hamile kalınan güne göre bebeğin cinsiyetinin belirlenilebileceğine inanılıyor.

Hamilelik öncesinde bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi kadar merak edilen bir diğer konu ise hamile annenin karnındaki bebeğin cinsiyetidir. Ultrason ile genelde 12 haftalık olduğunda bebeklerin cinsiyetleri tam olarak anlaşılabilir.

Hamilelikte Cinsiyet Belirleme 2

Ancak merak eden anne ve babalar için daha erken sonuç veren özel bir test hazırlanmştır. Tıpkı gebelik testi gibi anne adayının evde kendi idrarı ile yapabileceği bu test, 10. haftadan sonra bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi veriyor. Bu idrar ile hamilelik cinsiyet belirleme testi, ülkemizde kullanılmamaktadır. Bunun nedeni çiftlerin erken dönemde bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenip kürtaj yaptırmaya kalkmamalarıdır. Anne ve babalar bu tür testler ile bebeklerinin cinsiyetlerini belirleyip doğal üreme dengesine zarar verebilir.

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin oluşmaya başlaması yaklaşık olarak 7. haftasına denk gelir. O haftaya kadar kız bebekler de erkek bebekler de aynı şekilde gelişir. Cinsiyetlerini belirleyen hormonlar 7. haftadan sonra gelişimlerini etkilemeye başlar.

Bu haftalarda baş, el, kol şekilleri ve cinsel organları yavaş yavaş belli olmaya başlar. Ultrasonda ise cinsiyet 12. hafta civarında belirgin olmaya başlar. Anne ve babalar isterse bu haftalarında bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenip hazırlıklarını ona göre yapabilirler.

Anne karnında oluşan bebeğin cinsiyeti yarı yarıya anneden, yarı yarıya da babadan gelen genler ile oluşur. Annede “XX” kromuzu babada ise “XY” kromozumu vardır. Cinsiyet belirleme sırasında anne sadece X kromozumı verebilir. Baba ise X kromozu verip bebeğin kız olmasını Y kromozomu verip bebeğin erkek olmasını sağlar.

Hamilelikte Cinsiyet Belirleme 3

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde erkekten gelen hücreler önemlidir. Aşılama tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bebeklerinin cinsiyetini belirleyebilir. Bu uygulama sırasında erkekten alınan sperm hücrelerinin hızı değiştirilerek bebeğe istenilen cinsiyet verilebilir. Örneğin erkek bebek sahibi olmak isteyen bir çiftte aşılama sırasında Y kromozomlu spermlerin daha hızlı olması sağlanabilir. Benzer şekilde X kromozomlu hücrelerin hızlandırılması ile de kız bebek aşılaması yapılabilir.

Bu yöntem ile istenilen bebek cinsiyetinde çocuk sahibi olmak yüzdesi yüksektir. Ancak hiç bir yöntem için verilmeyen yüzde yüz kesinliği bu yöntemde de geçerlidir.

Hamilelik öncesinde cinsiyet belirlemek için ülkemizde bilimsel çalışmalar yapılmasa da halk arasında yaygın görüşler sıkça denenmektedir. Özellikle çin takvimi ile cinsiyet belirleme çok yaygındır. Her ne kadar bilimsel açıklaması olmasa da genelde istenilen cinsiyette bebeklerin dünyaya gelmesi bu yöntemin yayılmasını sağlamıştır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz