Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelik döneminde cinsel ilişkide önemli olan bebeğe zarar vermeyecek, anne adayını rahatsız etmeyecek ve anne karnına baskı uygulamayacak pozisyonlarda ilişki yaşama durumudur.

Her anne adayı hamileliğini farklı yaşadığı gibi hamilelikte cinselliğin de her kadın için farklı etkileri vardır. Kimi kadınların bu dönemde sekse ve cinselliği olan ilgileri artar daha çok orgazm olurlar,kimi kadınlarsa hamileliğin getirmiş olduğu bazı farklılıklardan ötürü ve annelik güdülerinin de güçlenmesiyle seksten uzaklaşabilirler.

Gebeliğin ilk 3 ayında genel oranda cinsel birleşme oranında bir azalma olduğu saptanmıştır. Kadının cinsel organlarında meydana gelen değişimler sebebi ile damarlarında büyük genişlemeler olduğu, dış dudakların damar genişlemeleri sebebi ile normalden daha fazla kanlandığı ve bu şişlikler sebebi ile kadının cinsel ilişki sırasında canının yandığı, cinsel isteğinin azaldığı ifade edilmektedir. Ayrıca ilk 3 ayda yaşanan bulantı, kusma, halsizlik ve uyku hali gibi durumlar da cinsel isteği etkilemektedir.

3.aydan sonra son 3 aya kadarsa cinsel yaşamın hamilelik öncesi döneme döndüğü veya arttığı belirtilmektedir. Bu aylarda cinsel istek ve cinsel birleşmenin arttığı, kadının normalin dışında arka arkaya orgazma ulaşabildiği söylenmektedir.

Son 3 ay içerisinde de vücutta meydana gelen ciddi değişimler sebebi ile yine bir azalmanın sözkonusu olduğu söylenebilir.

Normalde yaşanan cinsel ilişki pozisyonlarının bir kısmı, gebelik döneminde sakıncalı olabilir ve gebelik ilerledikçe anne adayına göre farklı pozisyonlarla cinsel birliktelik olmalıdır. Yanyana veya arkadan yaklaşımla vajinal girişli pozisyonlar hamilelikte güvenli ve rahat cinsel pozisyonlardır.

[reklam id=1]

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı

Hamileler hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girebilir sorusunun cevabı aslında kişiseldir. Kişiye göre değişir. Eğer bir anne adayının cinsel yaşamına engel bir durum söz konusu değilse, cinsel isteğinde bir azalma yoksa olağan bir şekilde haftada 2 kez ya da daha fazla ilişkiye girebilir.

Hamilelikte hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girilebilir derseniz, bu tamamen çiftlerin kendi istekleriyle ilgili bir durumdur. Haftada kaç kez ilişkiye girebilirin bir alt sınırı yoktur. Doktor tarafından yasaklanmış bir durum söz konusu değil ise baba adayları anne adayının istek ve arzuları noktasında hassas davranarak gebelikte sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşanabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı 1

Bebek bekleyen çiftlerin merak ettikleri sorulardan biri de hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı konusudur. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için son aya kadar cinsel birliktelik yaşanabilir. Çoğul gebelikler için durum hakkında doktorunuzun tavsiyeleri ile cinsellik yaşamanız anne ve bebeklerin sağlığı açısından çok önemlidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz