Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bir bebek dünyaya getirmek kadınlara bahşedilmiş en kutsal ve mucizevi olaylardan biridir. Kadın vücudu, bir canlı dünyaya getirmenin hazırlığı içinde olduğu bu dönemde birçok değişime uğrar. Hem ruhsal hem de fizyolojik bu değişimler anne-baba adayı ile birlikte varsa diğer aile fertlerinin de hayatını etkiler.

Erkek ve kadının bu özel dönemde normal yaşantılarıyla birlikte cinsel hayatlarında da değişiklikler olması kaçınılmazdır. Cinsel konular toplumda dile getirilmekten en çok çekinilen konuların başından geldiği gibi gebelik döneminde de cinsel ilişki nasıl olmalıdır, hamileyken ilişkiye girilirmi, hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girilir, hamileyken ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi gibi sorular çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Çiftler özellikle gebelik dönemi boyunca doktora danışmadığı sürece kendi bildikleri ya da kulaktan dolma geleneksel bilgiler ile hamileliğin son 2 ayında cinsel birlikteliğe girmemelidir.

[reklam id=1]

Gebelikte cinsel yaşamla ilgili olarak doktorunuz herhangi bir şekilde belirtmemişse, tıbbi açıdan bir sakınca yoksa hamilelik süresince cinsel yaşam devam edebilir. Özellikle son 2 ayda cinselliği kısıtlamanın hiçbir manası yoktur. Net olarak görüş belirtmek gerekirse gebelikte;

  • Erken doğum riski
  • Düşük riski
  • Enfeksiyon tehlikesi veya varolan bir enfeksiyon durumu
  • Kanama veya anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokacak başka bir durum bulunmuyor ise cinsellik hamileliğin hiçbir döneminde kısıtlanmaz.

Ancak herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, daha önceki gebeliklerde yaşanmış bir erken doğum öyküsü var ise, hali hazırda erken doğum veya düşük riski yüksekse elbette cinsellik kısıtlanabilir. Ama hamileliğin belli bir ayından sonra olacak şekilde değil, o riskin ortaya çıktığı dönem itibari ile kontrol altında tutularak cinsel ilişki sorun geçene kadar yasaklanabilir.

Bebek, rahim içindeki gebelik kesesinde hem konumu hem de yapısı sebebi ile korunaklı bir yapının içinde büyür ve gelişir. Bu sebeple hamileyken ilişkiye girmek bebeğe zarar vermez. Anne adayını rahatsız etmeyecek ve karnına basınç uygulamayacak güvenli ve sağlıklı cinsel pozisyonlar hamilelik döneminde tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar 1

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne zaman Bırakılmalı

Hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girilir sorusuna gelince, doktor tarafında cinselliğe kısıt getirilmediği sürece gebelik dönemi boyunca gebelik ayına göre uygun cinsel pozisyonlarda son  1 aya kadar cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca bulunmadığı ifade edilmektedir. Eşlerde ilişki isteği bulunuyorsa, sağlık bakımından bir engel de yoksa normal hayattaki gibi cinsel birliktelik olabilir.

Çoğul gebelik söz konusu ise doktorunuz hangi aya kadar cinsel ilişkide bulunmanız gerektiği ile ilgili bilgi verecektir. Aklınıza takılan detayları doktorunuza danışmaktan asla çekinmeyiniz.

Baba adaylarının bu dönem içinde dikkat etmesi ve özen göstermesi gereken noktalar vardır;

  • İlişki boyunca sert, ani ve anne adayını rahatsız edecek hareketlerden kaçınmalıdır.
  • Kadına hassas davranmalıdır.

Bebeğe ve anne karnına baskı yapacak pozisyonlardan uzak durmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz