Hamilelikte Bebek Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte anne adaylarının hoşuna gidecek en önemli anlardan biri bebek hareketlerini hissetmektir. İlk kere anne olacak hanımlar bebeklerinin ilk hareketlerini tam olarak söylemesi olanaksız. Anne adayı hanımlar çoğu zaman ilk bebek hareketlerinin, kanat çırpma, guruldama, kıvranma, seğirme, çarpma, dirsek atma şekillerinden biri olarak tanımlarlar. Anne karnında bebek 8-9. Haftalarda hareket etmeye başlasa da.

Hamilelikte Bebek Hareketleri

Hemen hemen çok küçük 2 santimetre yöreında olduğundan anne talibinin bunu duyması imkânsızdır. Bebek hareketleri sadece ultrason ile izlenebilir.

Bu zamanda kimi zaman hamile hanımlar bebek hareketlerini hissettiklerini sanırlar fakat bu hissettikleri bebek hareketleri değil aslen barsak hareketleridir. Anne adayı bebek hareketlerini çoğu süre 16 ile 22. Haftalar arası hissederler. 17 haftalık hamilelikte bebek hareketleri, artık çok daha net bir şekilde hissedilmeye başlamaktadır.

Eğer bebeğinizin kalp atımı güçlü ve her şey yolunda gidiyor şeklinde görünüyorsa, hekiminiz kontrol yapmış oldurmaya gerek duymayacaktır. Kimi süre son tahmini doğum süre yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş olabilir.

17. hafta bebek hareketleri için oldukça hissedilebilir bir dönemdir. Fakat her anne adayı bu dönemde bebeğinin hareketlerini hissedecek diye bir kural da yoktur. Bununla beraber gebeliğin bu döneminde bu kaygılar gereksizdir. Fark edilebilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir. Hareketlerin özelliği değişken olmasıdır. Bebek devamlı hareketli olmasına rağmen bu biçim şeylerin yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri 2

Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşundan dolayı, ya da sizin faaliyetinize bağlı olarak duyulmayabilir. Ek olarak siz tam da bebeğinizin en hareketli olduğu dönemde uyuyor olabilirsiniz. Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız, durumu aydınlatmanın en iyi yolu akşamleyin tercihen bir bardak süt ya da başka bir içecek içtikten daha sonra bir ya da iki saat uzanmanızdır.

Çok sayıda anne 20. Haftadan önce bir dehemmiyet bir ya da iki gün, hatta kimi süre üç-dört gün süresince herhangi bir hareket hissetmeyebilirler. 5 aydan itibaren, bebeğinizin hareketlerinde bir azalma ya da durma görülmesi halinde zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. 28. Haftadan hemen sonra bebek hareketleri daha tertipli ve kararlı olmaya adım atar. Araştırmalar, annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini denetim etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulama bulunduğunu göstermiştir.

Hamilelikte 24 hafta bebek hareketleri kapsamında, artık bebeğinizin tekmesini de çok net bir şekilde hissedebilirsiniz. Bebeklerde insandır. Çoğunlukla onun hareketliliği sizin ne icra ettiğiniz bağlıdır. Rahmin haricinde bebekler şeklinde, rahim içindeki bebekler sallandıklarında uyurlar.

Bundan dolayı gün boyu hareketli olduğunuz zamanlarda yavrunuz gündelik ritminizle hareketsizleşir. Siz yavaşlar yavaşlamaz yavrunuz hareketlenmeye adım atar bu nedenle çok sayıda hamile hanım bebek hareketlerini geceleyin ya da sabahleyin yatakta hisseder. Bazı geceler kendileri sorunla veya sinirli olduklarında da bebeğin hareketlerinin arttığını bildirmişlerdir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri 3

Bu durumda bebek annenin adrenaliyle uyarmamış olabilir. Başka hamile hanımları bebekleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın. Bazılarıysa çoğunlukla sakin. Bazılarının tekmeleri tertipli bazılarının hareket düzenleri anlaşılmaz. Hamilelikte 39 hafta bebek hareketleri söz konusu olduğunda, anne adayları artık bebeklerinin hareketlerini dışarıdan da görebilmektedir. Artık doğuma hazır olan bebekler, el ve ayaklarını annesini göbeğine dayamakta ve bu da bebeklerin hareketlerinin görülmesini sağlamaktadır.

Anne adayları, bebeklerinin karnında hapşırması gibi faaliyetlerini de hissetmektedir. Bu gibi durumlarda ise panik yapmak yerine daha çok o anın tadını çıkarmak gerekmektedir. çok aksi bir harekette ise bu haftalarda doktora gitmek önerilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz