Hamilelikte Baş Dönmesi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte Baş Dönmesi
Baş dönmesi hamilelerin çok sık yaşadığı bir durumdur. Hatta öyle ki, hamile olduklarını henüz bilmedikleri zamanlarda yaşadıkları baş dönmeleri ile gebe olduklarından şüphelenebiliyorlar. Çünkü tıp dilinde vertigo olarak bilinen gebeliğe bağlı baş dönmesi çoğu kez hamilelik belirtileri arasında sayılıyor.

Bu baş dönmeleri bazen daha ileri boyutlara giderek bayılmalara da sebebiyet verebiliyor. Tabii bunun çok nadir görülen bir durum olduğunu da belirtmek gerekir. Ayrıca her hamilede de görülecek diye bir kural yoktur Kimileri bu baş dönmelerini yaşar kimileri ise hiç yaşamadan hamileliğini tamamlar.Hamilelikte Bas Donmesi1

[reklam id=1]

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Hamilelik süresince çok sık olmasa da zaman zaman anne adaylarının yaşadığı durumlardan biri olan baş dönmelerinin bazı sebepleri vardır. Başlayan gebelikle birlikte rahim fazla büyümeye başlar ve rahime giden kan miktarında da artış olur. Buna bağlı olarak da beyin başta olmak üzere diğer organlara pompalanan kan miktarında anlık olarak bir yavaşlama görülür. Bu da baş dönmelerine ve zaman zaman bayılmalara sebebiyet verebilir. Peki, hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar? Hamilelikte Bas Donmesi2Birçok hamilenin de belirttiği gibi hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde baş dönmeleri çok daha sık yaşanır. Göz kararması, baş dönmesinin kendini hissettirdiği ilk andır ve böyle hissettiğiniz bir anda mümkün olduğunca hareket etmemeye özen göstermeli hatta oturmaya çalışmalısınız. Eğer bayılma gibi bir durum yaşanırsa en azından daha az bir sarsılma ile atlatabilirsiniz.

Hamilelikte Baş Dönmesi Hangi Sorunların Belirtisi Olabilir?

Gebeliğinizle birlikte başlayan baş dönmeleriniz genelde hamileliğin ilerleyen haftalarında azalır ve çoğu kez tamamen ortadan kalkar. Ancak bu şekilde olması gözünüze önemsiz ve doktorunuza görünmeye gerek yokmuş gibi gelmesin. Sonuçta karnınızda bir bebek var ve hem onun hem de sizin sağlığınız için sıra dışı olan her ayrıntıyı doktorunuzla paylaşmalısınız. Özellikle de bu baş dönmeleriniz azalmak yerine artıyor ve sıklaşıyorsa doktorunuzun bunu bilmeye hakkı var. Çünkü artan baş dönmeleri kan değerleriniz ile ilgili olabileceği gibi tansiyonla ilgili bir rahatsızlığınızın da ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Hal böyleyken hamilelikte baş dönmesini engellemek için nasıl beslenelim? Hamilelikte Bas Donmesi6Sorusuna da en doğru cevabı yine doktorunuzdan alabilirsiniz. Mesela sık aralıklarla ama az az yemek yiyerek hem midenizin uzun süre boş kalmamasını sağlarsınız hem de kan şekeriniz dengede durur. Bu da baş dönmelerinizin hatta bayılmalarınızın bile önüne geçebilir. Bir başka ayrıntı ise, hayatınızın her alanında önemli olduğu gibi hamileliğinizde de bol su içmek çok ama çok önemlidir. Vücudunuzun susuz kalmaması demek, baş dönmelerinizin azalması demektir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Hamileyken baş dönmesi gibi sorunlar yaşamanızın birçok farklı sebebi olabilir. Ama her şeyden önce bunu sizin gibi milyonlarca hamile kadının yaşadığını unutmayın. Yani gebeliğinizi tehdit edecek bir unsur olarak görmeyin fakat gereğinden fazla da hafife almayın. Özellikle de doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmemelisiniz. Baş dönmelerinizin geçmesi için sık sık ama azar azar beslenmeye özen göstermelisiniz. Tabi bu her öğünde ağır yemekler yemeniz anlamına gelmez. Bu siz de hazımsızlıkla birlikte fazladan kilo alımına da sebep olacaktır. Peki, hamilelikte baş dönmesi için evde neler yapılabilir?Hamilelikte Bas Donmesi3 İşte bu sorunun birden fazla cevabı olabilir. Eğer sık aralıklarla baş dönmesi ya da göz kararması gibi durumlar yaşıyorsanız, evinizin aşırı sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Uzun süre sırt üstü yatmamaya çalışın ve fazla egzersiz yapmaktan kaçının. Ayrıca baş dönmesini engellemek için kan dolaşımınızı hızlandırmanız gerekir ve bunun için de evinizdeyken yere uzanın ve ayağınızın altına yastık v.b. gibi ayaklarınızı yüksekte tutacak cisimler koyun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz