Hamilelikte Bacak Ağrısı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte bacak ağrısı, sık rastlanan konfor bozucu durumlardan birisi olup özellikle bacak kaslarında belden aşağı vuran ağrılar ve kramplar şeklinde kendini göstermektedir.Bu, aslında hareket ve hamilelik sürecini ciddi anlamda etkilemediği sürece yaşanması olağan karşılanan doğal bir durumdur. Hamilelikte bacak ağrıları, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çoğunlukla 24.haftadan itibaren,özellikle bebeğin başının bası yapması sonucu, doğum kanalına çok yakın geçen bacağa giden sinir liflerini etkilemesi sebebi ortaya çıkmaktadır. Kişiden kişiye değişkenlik gösterse de sıklıkla gece uyurken ve sabaha karşı uyuşukluk, ağrı, kramp gibi durumlarla anne adaylarının dile getirdiği önemli şikayetlerdendir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik süreci, bir kadının vücut işleyişinin tamamen değiştiği bir dönemdir.Bebeğin gelişimi ile birlikte, anne karnında kapladığı alanın değişmesi, ağırlaşması, anne adayının kilo alması ve vücudun gereksinim duyduğu ihtiyaçlar sebebi ile maruz kaldığı ağrılar da artmaktadır.Bebeğin anne karnında büyümesi ile,  dolaşım ve sinir sistemine yaptığı baskılar sonucu, hamilelikte bacak ağrıları yaşanmaktadır.

Anne adayının ayakta kalma süresinin fazla olması, yorgun düşmesine sebep olacak aktiviteler veya hamilelik süresince kontrolsüz ve fazla alınan kilolar da yine bacak ağrılarına sebep olabilmektedir. Gebelik öncesinde var olan ve tedavi edilmeyen varisler gebelikte bacak ağrısı yaşanmasının en önemli sebeplerindendir. Vitamin ve mineral bakımından eksik ve düzensiz beslenme alışkanlığına sahip anne adayının,magnezyum, kalsiyum ve potasyum yönünden zengin besinleri az veya hiç tüketmemesi de gebelikte bacak ağrısının sebeplerinden biridir.

[reklam id=1]

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bacak ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna gelince; hamilelerde bacak ağrısı şikayetlerini azaltmak, ortaya çıkardığı olumsuz durumların etkisini minimuma indirebilmek ve gebeliğin daha rahat geçiyor olmasını sağlamak amacıyla, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, hareket etmek, oturulan yerde en azından özellikle masa başı çalışan hamile anne adayları için saat başı kalkıp küçük, kısa süreli bir yürüyüşler yapmak ,hareket etmek, 1 saatten fazla oturur pozisyonda kalmamak hekimler tarafında önemle önerilmektedir. Bunun dışında düzenli yapılacak egzersizler,yürüyüşler başlı başına, hamilelik döneminde kas ve iskelet sistemine fayda sağlayan bir durumdur.Dolayısıyla gebelikte bacak ağrılarında hareketsiz kalmamak ve düzenli olabiliyorsa egzersiz ve spor yapmak çok rahatlatıcı olacaktır. Hamilelikte egzersizde de doktorlar tarafından en çok önerilen, yürüyüş ve eğer olanak varsa yüzmedir. Hamilelikte yüzme, vücuttaki tüm kasları yer çekimine karşı dengeli bir şekilde çalıştırıp güçlendirdiği için gebelikte de yapılması istenen bir spordur.

Hamilelikte Bacak Ağrısı 1

  • Otururken ya da uzanıyor durumda iken, bacak ve ayak altınadestek konulması, yatmadan öncenen yapılacak ılık bir banyo, kramp durumlarında sıcak bir havlu ile kompres yapılması anne adayını rahatlatıcı tavsiyelerdir.
  • Gebelikte bacak ağrısını azaltacak daha doğrusu fayda sağlayacak önlemlerden birisi de topuk yüksekliğinin ayarlanmasıdır.Hamilelere hem yüksek topuklu ayakkabı, hem de tamamen düz,topuksuzbabet tarzında ayakkabılar önerilmemektedir.Bu sık yapılan yanlışlardan biridir. 1-2cm lik bir topuk yüksekliği, hamilelikte hem vücudun ağırlık merkezinin dengelenmesi hem de bacak ağrılarının azaltılması yönünden oldukça önemlidir. 
  • Bacak ağrılarının yanında, başta bacakta olmak üzere vücudun her bölgesinde oluşabilecek kramplar hamilelelerin sık karşılaştığı ve dile getirdiği şikayetlerden biridir.
  • Hamilelerde bacak ağrısı ve kramplarını hafifletmek ve engellemek için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır Bunları önlemek ve şikayetleri azaltmak adına magnezyum ve kalsiyum takviyesi  fayda sağlamaktadır.Bunları önceliklik olarak besinler yoluyla almak, besin yoluyla alınamıyor veya ekstra takviye edilmesi gerekiyorsa , doktorun önereceği şekilde besin takviyeleri şeklinde magnezyum ve kalsiyum almak ağrıları ve krampların giderilmesinde ve rahatlamanızda faydalı olacaktır.
  • Tüm bu önlemlere rağmen, ağrılar devam ediyor ve şiddetli ise, hareket durumunuzu etkiliyorsa, sağlıklı bir hamilelik dönemi için doktorunuza durumu iletmeli, uygun göreceği tedavi yöntemi ve bulunacağı önerileri mutlaka yerine getirmelisiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz