Hamilelikte Aşırı Tüylenme

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik döneminde kadının vücudu hormonların da etkisi ile birçok değişime uğrar. Tüylenme de bu değişimlerden biridir. Hamilelik döneminde artan androjen hormonlarının etkisi nedeni ile , vücut ve yüz bölgesindeki tüylerde artış, fazla büyüme ve renkte koyulaşma görülebilir.

Tüylenmeye sebep olan farklı bir durum bulunmuyor ise doğumdan sonra 3 ila 6 ay içerisinde tüylenme sorunu normale döner ve tüyler hamilelik öncesi yapıya kavuşur.

Hamilelik döneminde birçok kadın kol, bacak, karın, üst dudak, yanaklar, çene, boyun bölgesi, sırt bölgesi ve göğüslerde fazla tüylerin büyüdüğünden ve aşırı tüylenme olduğundan şikayet eder.

Hamilelik döneminde aşırı tüylenmeye neden olan bazı nedenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Yumurtalıklarda gelişen bir tür kütle olarak açıklanan gebelik luteoması
  • Yumurtalık kistlerinden olan teka lutein kisti
  • Cinsiyet gelişim bozukluğu (Plasental aromataz eksikliği)
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
  • Virilizan over tümörleri
  • Böbrek üstü bezi ile ilgili anomaliler
  • Yumurtalık kistleri

Gebelik döneminde fazla tüylerden kurtulmak için ne yapılmalı?

Gebelikte tüyleri cımbızla almak, epilasyon yaptırmak, ağda yaptırmak, jilet kullanmak,lazer epilasyon gibi yöntemler gebelikte sakıncalı değildir. Yine de özellikle iğneli ve lazer epilasyon konusunda doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

Bunların yanında tüy sarartıcı veya beyazlatıcı solüsyonlar kullanmak, tüy dökücü kremleri kullanmak içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı sakıncalıdır. Bu tür kremlerin, jellerin ve solüsyonların kullanılmaması önerilir.

Hamilelik döneminde görülen aşırı tüylenme nedeni kistler ya da hormonal bozukluklar değilse, normal hamilelikle ilgili olan aşırı tüylenme doğumdan sonra 3 ila 6 ay içinde düzelir. Doğum sonrasında aşırı tüylenme durumu düzelmemiş ise ve kıl yapısında değişim söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Aşırı Tüylenme 1

Özellikle hamilelik döneminde bitkisel çözümler aranması daha tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabilir. İçeriğinde hangi maddeden ne kadar miktarda bulunduğu bilinmeyen bitkiler, bitkisel çaylar ve kürler, gebeliğe ve bebeğe zarar verebilir. Bunlar bilinçsizce tüketilmemelidir.

Hamilelikte tüylerde azalma olabilir mi?

Nadir de olsa bazı kadınların hamilelik döneminde vücut ve yüz bölgesindeki tüylerde azalma ve dökülme görülebilir. Bu durum hormonlardan kaynaklanan bir durum olabilir ve endişe etmeye gerek yoktur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz