Hamilelik ve Halsizlik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte halsizlik şikâyeti en sık görülen şikâyetlerden birisidir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında daha sık görülür. Gebelik esnasında görülen halsizlik, bitkinlik hissi anemi (kansızlık) şeklinde bir hastalığa bağlı olabileceği şeklinde çoğunlukla herhangi bir niçin bulunamaz. Halsizliği önlemek minimumundan azaltmak için öncelikle bu şikâyetinizden ne olursa olsun doktorunuza bahsedin.

Anemi ya da başka bir sebebi var ise buna yönelik demir hapları şeklinde tedaviler verilecektir. Bu biçim şeylerin haricinde halsizliğe karşı yapılabilecek en güzel davranışlardan birisi egzersiz ve spordur. Hamilelikte halsizlik problemi, bu sürece alışmaya çalışan anne adaylarını epeyce zorlamaktadır. Fakat bu durum ile karşı karşıya kalındığında panik olmak yerine, bu durumdan kurtulmanın yollarının aranması çok daha sağlıklı bir seçenek olmaktadır.

Hamilelik ve Halsizlik

Hamilelikte halsizlik olur mu? Sorusuna, hemen her anne adayında farklılıklar olmasına karşın çoğu kadında bu durum yaşanabilir yanıtını vermek mümkündür. Hamileliğinizin ilk 3–4 ayında bitkinlik ve halsizlik hissedebilirsiniz.

Aslen bu durumun gerekçe sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, bazı uzmanlar hamilelik hormonlarına bağlı bulunmuş bulunduğunu ileri sürerler. Alkol ve sigaradan uzak durun. Aşırı çay, kahve, asitli ve şekerli içecekleri tüketmeyin. Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın.

Kâfi sıvı alın. Güzel ve sakin bir müzik eşliğinde, loş ve sessiz bir ortamda oturarak gözlerinizi kapatıp güzel şeyleri hayal edin. Derin, tertipli bir şekilde nefes alıp, tekrardan yavaş ve tertipli bir şekilde nefes verin. Her nefes verişinizde, vücudunuzu ve kaslarınızı gevşetmeye çalışın).

Hamilelik ve Halsizlik 1

Hamilelikte halsizlik belirtileri, hamile kadınlar arasında farklılıklar göstermektedir. Bunun sebebi ise, halsizliğe yol açacak olan nedenler olabilmektedir. Gebelikte halsizliğe yol açan en önemli etkili gebelik hormonu olan progesteron tüm kasları gevşetmesidir. Gebelik döneminde fazlaca salgılanan progesteron hormonu rahmin genişlemesini sağlayarak kasılmaları azaltır.

Rahim ile beraber öteki kaslarda da gevşeme doğar. Böylelikle anne adayı kendisini çok daha rahat hissederken, bu rahatlık bebeğe de geçmektedir. Bu da anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

Gebeliğin ilk 3-4 ayında anne adayı sürekli uyku hali ve halsizlik yaşamış olduğundan yakınır. Bu şikâyetler gebeliğin 4. Ayından derhal sonrasında ortadan kaybolur. Gebelik döneminde yaşanmış olan halsizlik daha çok progesteron hormonun artışı sebebi ile yaşanır ve oldukça organik bir gebelik şikâyetidir. Bir tek bazı durumlarda gebelikte yaşanmış olan halsizlik anemi şu demek oluyor ki kansızlık sebebi ile de yaşanabilmektedir.

Hamilelik ve halsizlik nedeni bilinmesi, bu problemin çözümü için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu gibi sorunlarda kaynağın nedenini öğrenmek, problemin çözüm yollarını belirlerken de oldukça büyük bir ehemmiyete sahip olabilmektedir.

Hamilelik ve Halsizlik 3

Şayet gebelikten önce anne talibinde kansızlık problemi var ise gebelik döneminde bu sorun belirgin şekilde artabilir ve bu konum sonucu anne adayı halsizliğe maruz kalabilir. Yine tiroit bezinin azca çalışması, kas hastalıkları, sinir sistemi ile alakalı hastalıklar, sodyum ve potasyum yetersizliği halsizliğe yol açan öteki faktörlerdir.

Gebelik döneminde oluşum gösteren halsizlik gebeliğin ilk ve erken belirtilerindendir. Eğer halsizlik sürekli devam ediyor ve her geçen gün artıyorsa, halsizliğe nefes darlığı eşlik ediyorsa ne olursa olsun doktora başvurmak gerekir. Halsizlik eğer anemi ya da farklı bir nedenden dolayı ortaya çıkmışsa hekim lüzumlu araştırmayı yapmış olduktan sonrasında nedene yönelik tedavi başlatacaktır. Ek olarak halsizlik ile savaşım etmek için günlük egzersiz, yürüyüş ve gebeliği zorlamayacak spor şeklinde aktiviteler faydalı olacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz