Hamilelik Takvimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik, ortalama 9 ay süren, biyolojik bir var oluş sürecidir. Anne karnında bir insanın vücut bulduğu bu mucizevi süreç, tarihin başlangıcından bu yana irdelenmektedir. Bilimsel olarak  günlük hamilelik takvimi takip edilerek, süreç kontrol altında tutulabilir. Ayrıca pek çok kaynakta Hamilelik haftası hesaplama takvimi de bulunur ki, anne adayının kendisi ile ilgili pek çok cevabı bu takvimde bulabilmesi mümkündür. Bu takvimler, modern tıbbın birer unsuru olmakla birlikte, insanlığın gözlem yolu ile bin yıllardır edindiği bir deneyim olarak da kabul görmektedir. Tıbbın gelişmiş olmadığı ülkelerde dahi, geleneksel hamilelik süreçleri hesaplamaları yapılmakta ve beklenen süreçler gözlenmeye çalışılmaktadır. Bu takvimlerin, hamileliğin doğru ilerleyip, ilerlemediği konusunda ciddi verilere ulaşmak için etkili birer yöntem olduğu kabul edilmelidir. Sıra dışı olgular ancak bir normalin tespiti ile mümkün olabildiğinden, hamilelik takvimi çok önemli bir unsur olarak tanımlanmaktadır.

Hamile kalan anne adaylarının ilk araştırdıkları konu genellikle hamilelik hesaplama Çin takvimi olur. Çünkü Çin takvimine göre hamile kaldığınız döneme göre bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Hemen ardından merak edilen konu ise, bebeğin nasıl geliştiği, ne boyutta olduğu ve annenin nasıl değişim göstereceği konularıdır. Bu konuda bilgi alabilmek için gün gün hamilelik takvimi araçlarından yardım alabilirsiniz. Bu araçlar hamilelik döneminde günlük olan değişimlerin neler olduğundan bahseder. Hamilelik haftası hesaplama takvimi ise hafta hafta bebeğinizde olan gelişimlerden ve sizdeki değişimlerden bahsedecektir. Hamileliğinizi kolay bir şekilde takip edebilmek için en iyi yöntem ise günlük hamilelik takvimi tutmanız olacaktır.

[reklam id=1]

Hamilelik takvimi, anne adaylarının ne zaman hamile kaldığı ve ne zaman doğum yapabileceği konusunda bilgi veren takvimlerdir. Bazı inanışlara göre Çin’liler, 700 yıl önce çıkardıkları bir takvim ile çocukların cinsiyetini hesaplaya bilmektedir. Hamilelik hesaplama Çin takvimi araçları, annenin doğum tarihini ve en son adet gördüğü tarihi baz alarak, bebeğin cinsiyetini söyleyebilir. Bu verilerin doğruluğunun %90 olduğu gibi bir inanış olsa da gerçek değildir. Bu takvim genellikle bir eğlence aracı olarak kullanılır. Bunun dışında gün gün hamilelik takvimi araçları da bulunur.

Hamilelik Hesaplama Takvimi

Hamilelik haftası hesaplama takvimi aracılığı ile, her hafta bebeğinizde nasıl değişimler olduğunu ve sizde nasıl değişimler olacağını öğrenebilir, kendinizi buna göre hazırlayabilirsiniz. Bu takvimler sayesinde, bebeğinizde anormal olan değişimleri de gözlemleyebilir ve anında müdahale etme imkanına sahip olabilirsiniz. Hamilelik haftaları en son adet olduğunuz dönemden başlayarak, doğum anına kadar olan süreci kapsar. Normal hamilelik süresi 9 ay 10 gün, yani 42 haftadır. İlk bir ay içerisinde bebeğiniz oluşum, döllenme evresinde olacaktır. Bir aydan sonra adet görmeme ile birlikte, hamileliğiniz başlamış olur. Yani son adet gördüğünüz tarihten sonraki günlerden birinde hamile kalmış olma olasılığınız yüksektir. Bu tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte, adet başlangıç tarihinizden sonraki 14. gün olarak hesaplanır.

Hamilelik Takvimi 1

Kendiniz ve bebeğiniz için bir hatıra kalmasını isterseniz, günlük hamilelik takvimi yapabilirsiniz. Bu takvimde, bebeğinizin her gün nasıl gelişim gösterdiği, neler yaşadığınız, ultrason görüntüleri, sizdeki değişimler gibi konulara yer verebilirsiniz. Bu sayede gelişimleri rahatlıkla takip etme imkanına sahip olursunuz.

Hamilelik insanoğlu var olduğundan beri süregelen bir süreç olduğundan bununla ilgili yerleşik bilgiler de oldukça kuvvetlidir. Tıbbi olmayan yerel itikatlar dahi, tıbbi verilere denk sonuçları ortaya koyabilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz