Hamilelik Öncesi Diyet

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yavrunuz için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey hamileliğe karar verdiğiniz andan itibaren ve hamileliğiniz süresince sağlıklı beslenmektir. Eğer anne olmayı planlıyorsanız daha sağlıklı beslenme tercihleri yapmak için mutlu haberi almış olduğunuz günü beklemeyin.

Hamileliğe hazırlandığınız dönemde yediklerinize özen göstererek hamileliğe bomba şeklinde bir başlangıç yapmış olmuş olursunuz. Hamilelik öncesi diyet listesi uygulamak da bu kapsamda yanlıştır.

Hamilelik Öncesi Diyet

Hamilelik öncesi diyet yapılır mı? Sorusu son derece yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız beslenme tercihlerinin doğurganlığı da etkileyeceğini ihmal etmeyin. Hamilelik şansının maksimum olması için vücudunuzun tam formunda olması gerekir. Doğrusu hem siz aynı zamanda eşiniz sağlıklı beslenmeye başladığınızda hamile kalma ihtimaliniz daha yüksektir. Hem kendiniz bununla beraber yavrunuz için yapmanız gereksinim duyulan; hamilelik öncesi diyet liste hazırlamak yerine tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmektir. Her öğünde 1 porsiyonu bu yiyecekler oluşturmalı.

Lif ağırlıklı besinleri tüketmeye de ayrıca özen göstermeye dikkat edin. Günde 2 porsiyon yağsız et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller şeklinde protein içeren yiyecekler tüketin. Haftada 2 gün olacak şekilde balık tüketmeye özen gösterin. Aynı zamanda her öğünde mutlaka protein içerikli olan birçok besini almaya da dikkat edin. Bu 3 porsiyondan biri yoğurt ya da yarım yağlı süt olmalı.

Gebelikten önce kilo fazlalığını gidermek bir açından iyi olur, sebebi hamile iken 20 kilo daha alacaksınızdır. Fakat zayıflama çok önce yapılmalı veya hiç yapılmalıdır. Hem yavrunuz bununla beraber sizin için kâfi ve dengeli beslenmek hamilelik süresince tek hedefiniz olmalı.

Eğer planlı bir gebelik ise ve fazla kilonuz var ise kendiniz ve yavrunuz için depolarınızı dolu tutacak şekilde yavaş kilo verip dengeli beslenme prensipleri çerçevesinde kendinizi organik ki daha uygun ağırlıkla hamileliğe hazırlayabilir-siniz. Bir tek hamilelik öncesi hızlı kilo kaybı gıda öğeleri açısından yetersiz bir hamilelik öncesi şok diyet önerilmez.

Hamilelik Öncesi Diyet 1

Et, süt, meyve, sebze, tahıl ve ekmek besin gruplarından kâfi ve dengeli tüketmeniz, hamilelik döneminde artan besin öğesi gereksiniminizi karşılamanın en rahat ve zahmetsiz yoludur. Hamilelik sürecinin anne ve bebek açısından sağlıklı geçmesi, kâfi ve dengeli beslenme ile ilişkilidir. Bundan dolayı eğer anne adayı şişman ise gebelik öncesi yetersiz ve dengesiz rejim uygulamalarıyla depolarının boşalmasına niçin olabilir. Bu zamanda anne adayı için program, beslenme biliminin ilkelerine uygun olarak bir diyetisyen tarafınca hazırlanmalıdır.

Şişman olarak gebeliğe başlanması anne talibinde gestasyonel diyabet riskini doğurabilir. Bu duruma bağlı olarak kan basıncında artış ve 4,5 kilo üstünde doğum gelişebilmektedir. Bununla beraber zor ya da maalesef ölü doğum gelişmesi de söz mevzusudur.

C vitamini, et dışındaki gıdalardan demir almanıza destek sağlar. Şu demek oluyor ki demir bakımından varlıklı bir öğün hazırladığınızda, meyve suyu benzer biçimde bir C vitamini kaynağı da ilave edin. Pasta, kek, çörek, içecek ve Fast-food şeklinde aşırı oranda yağ, şeker ve tuz içeren yiyecekleri sınırlandırın. Bu yiyecekler tokluk hissi yaratır fakat besleyici değildir.

Hamilelik Öncesi Diyet 2

Hamilelik öncesi dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu da kilonuz. Eğer hamilelik planlıyorsanız vücut kitle indeksinizin düzgüsel aralıkta olması ideal olandır. Anne adaylarının 18,5 – 25 arası VKİ kıymetini tutturması ve bu kıymeti koruması önerilir. Bebek, anne rahminde annenin yedikleriyle beslenir, büyür ve gelişir. Anne adayı bu zamanda rejim yapmaktan kaçınmalı.

Yorumlarınızı Bekliyoruz