Hamilelik Nasıl Engellenir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

İstenmeyen gebeliklerin önüne geçmek, aile planlaması yapmak için hamilelik engellenmesi gerekir. Aktif cinsel hayatı olan bayanların bebek sahibi olmak istemediklerinde kendileri ya da partnerlerinin korunması gerekir. Bu koruma yöntemleri ile hamilelik engelleme mümkündür. Kadınlar ve erkekler için istenmeyen gebeliklerden korunma yollarını detaylı şekilde konumuzun devamında bulabilirsiniz.

Hamilelik Nasıl Engellenir?

İstenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için hamilelik engelleme yöntemleri uygulanabilir. Kadınların gebelikten korunmak için uygulayabileceği yöntemlerden bazıları şunlardır…

Doğum Kontrol Hapı: Aile planmasında da kadınların en çok kullandıkları yöntem ilaç ile gebelik önleme yöntemidir. Belirli aralıklar ile alınarak hamile kalmayı önleyen bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmalı ve bırakılacağı zaman da aynı şekilde doktor bilgisinde bırakılmalıdır.

Kadın Prezervatifi: Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınlar için de özel olarak hazırlanan prezervatifler vardır. Bu prezervatifler erkek kondomları ile aynı malzemelerden üretilir. Kadınların cinsel ilişki öncesinde vajinasına yerleştirmesi ile spermlerin girişini engellemesini sağlar. Cinsel ilişkiden sonra hemen atılmalı ve her bir kadın prezervatifi sadece bir kere kullanılmalıdır.

Hormon İğneleri: Gebeliği sağlayan bazı hormonların dengelerini belli süreliğine değiştiren iğneler, kadınların gebe kalmasını önlemek için kullandığı özel yöntemlerden başka birisidir. Bu iğneler aylık periyotlar ile uygulanır. Süresi geçtiğinde ve unutulduğunda istenmeyen bir gebelik ortaya çıkabilir.

Hamilelik Nasıl Engellenir? 2

Spiral: Yine kadınlar tarafından çok sık kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olan spiral son derece güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Kadınların rahim ağzına yerleştirilen T şeklindeki bir araçtır. Bu aracın kullanılması, ayrıca başka bir korunma yöntemi uygulanmasını gerektirmez. Ancak bayanların spiral kullanımında dikkatli olması ve mutlaka zamanında kontrol ettirmesi gerekir. Süresi geçen spirallerin çıkarılıp yerine yenisinin takılması korunmanın sağlığı ve korunan bayanın sağlığı için önemlidir.

Deri Altı İmplantlar: Çok sık uygulanan bir yöntem değildir. Ancak kol içine deri altından uygulanan bu yöntem de hamillelik engellemek için bayanlar tarafından kullanılabilir.

Kadınların en sık kullandığı hamilelik engelleme yolları bu şekildedir. Bazı durumlarda kadınların korunması mümkün olmaz. Bu durumda erkeklerin korunması gerekir. Bu nedenle istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için erkeklerin uygulayabilecekleri yöntemlere de kısaca göz atmak gerekir.

Prezervatif Kullanımı: Erkeklerin en sık kullandıkları korunma yöntemidir. Hem cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hem de istenmeyen gebelikler için bu yöntem uygulanabilir. Bu yöntemin başarılı olması için prezervatifin doğru kullanılması ve her hangi bir yerinden delik olmaması gerekir.

Hamilelik Nasıl Engellenir? 3

Aşılama: Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de aşılama yöntemi uygulanmaya başlamıştır. Yine belirli bir süresi olan bu aşılama ile erkeklerin korunma yüzdesi son derece yüksektir. Aşılama ile korunmak için erkeklerin sağlık kurumlarına başvurmaları gerekir.

Dışa Boşalma: Her hangi bir korunma yöntemi ve aleti kullanılmadığında erkeklerin başvurdukları klasik yöntemdir. Bu yöntemde erkek, üreme hücreleri olan spermleri kadının vajina ve rahminin dışında bir yere bırakır. Böylece gebelik için uygun ortam sağlanmaz.

Kalıcı Tüp Bağlama: Bazı erkekler artık bebek sahibi olmak istemediklerine kesin karar verirler. Bu erkekler için ideal yöntem, tüp bağlatma yöntemidir. Cinsel hayatı etkilemeyen bu yöntem ile erkekler kendi kendilerini kalıcı olarak kısırlaştırır. Bu nedenle uygulama öncesinde çok iyi düşünülmeli ve öyle karar verilmelidir.

Hamilelik Nasıl Engellenir? 4

Kadınlar ya da erkekler yukarıdaki yöntemleri uygulayarak istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engelleyebilirler. Bu yöntemlerin dikkatli uygulanması başarı yüzdelerini arttırır. Düzenli cinsel ilişkisi olan çiftler çocuk sahibi olmak istemediklerinde mutlaka kadın ya da erkek tarafından korunması gerekir. Aksi halde istemedikleri bir gebelik ile karşı karşıya kalabilirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz