Hamilelik Kursları

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Aileye yeni bir birey katılması ve bu bireyin aileye katılması için geçecek olan süre ile ilgili annelerin bilgilendirildiği kurslara hamilelik kursu adı veriliyor. Anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem bebeklerinin sağlıkları ile ilgili bilinçlendirildiği ve doğuma hazırlandığı bu kurslar, geçtiğimiz senelerden itibaren ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Hamilelik Kursları

Kimi zaman sadece annelere kimi zaman ise babalar ile birlikte verilen bu kurslar hakkında merak edenler için kısa bir araştırmada bulunduk. Merak edilen yönleri ile hamilelik kursları ve bu kursların faydalarına gelin bir kere de birlikte bakalım.

Doğuma hazırlık ya da hamilelik kursları İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde ilk olarak benimsenen daha sonra ise büyük ilgi gören kurslardır. Hamilelik kurslarında anne adaylarına bu özel süreçte nasıl günlerini geçirmesi gerektiği konusunda bilgiler verilir. Hamilelik kurslarının amacı, gebelik dönemi, doğum ve bebek bakımı konusunda anne babaların bilinçlenmesini sağlamaktır.

Özellikle ilk defa bebek sahibi olacak çiftler, daha önce bu dönemlerden geçmedikleri için stres yapar, endişelenirler. Anne adaylarında kendilerine ya da bebeklerine bir zarar geleceği endişesi, doğum korkusu, doğum sonrası bebeğe bakamama endişesi gibi sıkıntıların üstesinden gelmek için bu tür kurslardan destek alınabilir.

Anne adayları kendilerini hangi kurslar için uygun görüyorsa onları tercih etmelidir. Doğuma yönelik verilen kurslarda babaya ihtiyaç duyulmaz. Anne adaylarına normal doğum ve sezaryen doğumlar hakkında bilgiler verilir, normal doğum yapacak olan annelerin doğum sırasında nefeslerini kontrol edebilmeleri için nefes egzersizleri yaptırılır. Yapılan bu egzersizler anne adaylarının doğum sırasında daha sakin olmasını ve kendisini daha rahat hissetmesini sağlar.

Hamilelik Kursları 2

Bilinçli olarak doğuma giren anne adayları, bilinçsiz anne adaylarından daha rahat bir doğum geçirir.
Hamilelik kursları, doğum öncesi ve doğum sırasında gerekli bilgileri verdiği gibi doğum sonrasında annenin psikolojisi, annenin zorlanabileceği konular ve bebek bakımı ile ilgili eğitimleri de kapsar. Bu eğitimlerde annelerin yeterli derecede bilinçlendirilmesi sağlanır. Bu bilinçlenme ile doğum sonrasında yeni anneler bebeklerine daha rahat bir şekilde bakabilir.

Hamilelik kursları için kurum ya da kuruluşların konu hakkında eğitimli personellere sahip olması gerekir. Hamilelik kursu veren firmaların bazıları sadece tek bir ilde hizmet verirken bazıları bir kaç yakın ilde hizmet vermektedir. Örneğin eğitim veren hamilelik kursları İzmir ana binasının yanı sıra aynı şekilde hamilelik kursları Denizli ya da hamilelik kursları Bursa şubeleri de olabilir.

Bu konuda internet üzerinden detaylı araştırma yapılabilir. Hamilelik kursları hakkında bilgi almak için ya da nerede hangi kursların yer aldığı konusunda bilgi almak için araştırma yapılabilir. Hamilelik ve doğum kursları için araştırma yaparken anne adaylarının ilk dikkat etmesi gereken kurs binasının evlerine yakın olmasıdır. Haftada bir kaç gün olan kurslara rahat rahat gidip gelmek, eğitim gören anne adayının daha rahat olmasını sağlar.

Hamilelik Kursları 3

Hamilelik kursları, anne adayları kadar baba adayları için de pozitif etkileri olan eğitimlerdir. Baba adayları kendileri bu kurslara katılmasalar bile eşlerinin kurslar sayesinde daha az telaşlandığı, daha az strese girdiği gördükçe kendileri de rahatlar ve mutlu olurlar. Anneler ile baba adaylarının birlikte katıldığı kurslarda hamilelik dönemi boyunca baba adaylarının eşlerine yardımcı olmaları, anlayışlı davranmaları konusunda eğitimler verilir.

Bu eğitimler babaların da doğacak olan bebeklerine alışmalarını sağlar. En az anne adayları kadar babaların da doğuma ve bebeğe hazırlanması için bu kurslara katılması gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz