Hamilelik Hakkında Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık 9 ay boyunca kendileri ve bebekleri için hazırlık dönemidir. Bu dönemde anne adayları kadar baba adayları da heyecanlanır ve bebeklerinin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini ister. İster daha önce çocuk sahibi olmuş olsun, ister ilk çocukları olsun anne ve babalar bu özel dönemin bir an önce geçmesini ve bebeklerine sağlıkla kavuşmayı temenni eder.

Hamilelik Hakkında Bilgiler 4

Anne ve bebek için son derece önemli olan hamilelik ile ilgili bilgi ve hamile bayanlar hakkında dikkat edilmesi gerekenleri en kısa hali ile sizlerle paylaşmak istedik.

Hamilelik ve hamile hakkında bilgiler için en fazla merak edilen 10 soru ve onların cevaplarıa göz atmak yeterlidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Hamilelik belirtileri her gebelikte ve her bayanda farklı şekillerde ortaya çıkar. Genel olarak mide bulantısı, halsizlik, uykusuzluk, kokulara karşı hassasiyet, sık idrara çıkma, adet gecikmesi, gebelik belirtileri olarak sayılabilir. Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı hamilelerde görülebilir.

Hamilelikte ne kadar kilo alınması gerekir?

  • Hamilelikle kilo alımı dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Normal kilosunda hamile kalan bir bayan 9-12 kilo alabilir. Zayıf bir bayanın 16 kilo, kilolu bir bayanın ise en fazla 11 kilo alması idealdir.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

  • Adet gecikmesinden sonra eczanelerde satılan idrar testleri ile hamilelik kontrol edilebilir. Ancak daha erken dönemde ya da idrar testi ile tam sonuç alınamadığında kan testi yapılır. Kandaki beta-HCG değeri seviyesi gebelik olup olmadığı konusunda kesin bilgi verir.

Hamilelik Hakkında Bilgiler 2

Hamilelik nasıl hesaplanır?

  • Hamilelik hesaplaması anne adaylarının en zorlandığı konulardan birisidir. Hamilelik doktorlar tarafından haftalık olarak hesaplanır ve değerlendirilir. Normal bir gebelik 40 hafta olarak kabul edilir. Hesaplamaya anne adayının son adet tarihinden (SAT) itibaren başlanır.

Bebekler kaçıncı ayda doğar?

  • Bebekler ay hesabı olarak 9. ayda dünyaya gelir. Hafta olarak ise 18-42 hafta arasında dünyaya gelmeleri normaldir.

Hamileyken ilaç kullanmak zararlı mı?

  • Hamilelikte çok mecbur kalındığında doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir. Aksi halde anne adayları ilaç kullanmamalıdır.

Sağlıklı hamilelik için neler yapmalı?

Sağlıklı bir gebelik için annelerin kendilerine çok iyi bakması gerekir. Kendisi iyi olan bir annenin karnındaki bebeği de iyi olacaktır. Bu da sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesini sağlar. Anne adayları aş ermelerinin önüne geçip kendileri için yararlı besleyici gıdaları almalıdır.

Hamilelik Hakkında Bilgiler

Fazla yemek yemek yerine az az ve sık sık öğünler tercih edilmeli. Ayrıca her gün 10-30 dakika arası yürüyüş de anne adaylarının bu dönemde sağlıklı olmalarını etkiler.

Hamilelerdeki duygu değişimi neden olur?

Hamilelik hormonları gebelerin daha duygusal veya daha stresli olmalarına neden olabilir. Bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır. Çevresindeki insanlar hamilelere bu döneminde anlayışlı davranarak bu ruh halinin üstesinden gelebilir.

Hamilelikte doktor kontrolü ne sıklıkla yapılır?

Hamilelik boyunca anne adayları doktor kontrollerine zamanında gitmelidir. Adet tarihine göre gebeliğin her 4 haftasında bir rutin olarak anne adayının doktora gitmesi gerekir.

Bu kontrollerde bebeklere ultrason ile bakılıp annenin tansiyon ve kilo ölçümleri kontrol edilir. Hamilelik hakkında her hangi bir sıkıntı olup olmadığı bu kontroller ile belirlenebilir.

Hamilelik Hakkında Bilgiler 3

Doğum için ne tür hazırlıklar yapılmalı?

Anne adayları ilk olarak doğum için kendilerini hazırlamalı. Ardından kendisi ve bebeği için hastane çantası hazırlığı yapılmalı. Bu çantalara ihtiyacınız olan her şeyi koyabilirsiniz. Acil durumda hemen alınabilecek bir yerde bebek ve kendi çantanızı bırakıp yakınlarınıza haber vermeyi unutmayın. Siz olmasanız da çantaları görebilecekleri yerlere koyun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz