Hamilelik Gebelik Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik Gebelik Hesaplama

Hamile olduğunu öğrenen her kadın için tatlı bir heyecan başlar. Heyecanla birlikte bir sürü de soru tabii ki. “Bebeğim şu an ne büyüklükte, ne zaman doğacak, şu an ne yapıyor?” gibi sorular zihni kurcalamaya başlar. Bebeğin anne karnındaki tüm gelişim evrelerini tamamlayıp, dünyaya geleceği tarih hamilelik hesaplama takvimi ile önceden bilinebilmektedir. Hamilelik gebelik hesaplama detayı da hamilelik sürecinin akışını belirleyen temel konudur.

Çocuk isteyen çiftler, kadının yumurtlama dönemini hesaplayarak bu dönemde ilişkiye girmelidir. Kadının hamile kalma olasılığı yumurtlama döneminde daha yüksektir. Kadının iki regl dönemi arasında kaç gün olduğunu kesin olarak bilmesi gerekir. Böylelikle yumurtlama dönemini net olarak hesaplayabilir. Yumurtlama gününden 2-3 gün önce korunmasız cinsel ilişki, hamile kalma olasılığını yükseltir. Yumurtlama döneminde vücut sıcaklığını ölçmek ve sıcaklığın en yüksek olduğu anlarda cinsel ilişkiye girmek hamilelik ihtimalini yükseltir.

Kadın doğum uzmanları gebelik haftası hesaplama takviminde döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıç gününü baz alır. Döllenme tarihi de, son adet tarihinden itibaren yaklaşık 15 gün sonraya denk gelen gündür.

Yaygın bir söyleyişle bebeğin kaç aylık olduğunu sorar ya da bebeğin kaç aylık olduğundan bahsedilir. Oysa tıbbi olarak hamilelik takvimi oluştururken yapılan hesaplamalar ay hesabına göre değil, hafta hesabına göre yapılır. Doğum da 38 ila 42. haftalar arasında gerçekleşir.gebelik hesaplama

[reklam id=1]

Gebelik takviminde belirlenen tarih her zaman kesin sonuç vermez. Doğumların büyük kısmı, hamilelik takviminde belirlenen tarihten 1 hafta önce veya 1 hafta sonra gerçekleşebilir.  Bebeğin gelişimi ne zaman tamamlanırsa o zaman doğacaktır yahut sezaryen olacaksa bunda en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Eğer, düzensiz adet görülüyorsa, ovülasyon tarihi geciktiyse, son adetin başlangıç günü yanlış hatırlanıyorsa, tüp bebek tedavisi ile hamile kalınmışsa gebelik haftası hesaplamada sapmalar yapabilir.

Bu durumda en net cevabı doktorunuzun yapacağı ultrason ölçümleri verecektir.

Gebelik haftası hesaplama hususunda kalp atışı tarihi ve bebeğin hareketliliği de belirleyici unsurlardır.

Ceninin kalp atışlarının ilk duyulduğu tarih genelde 9 ila 12. haftada; bebeğin hareketlerinin ilk hissedildiği tarihse 16 ila 22. hafta arasında gerçekleşir.

Dip / uterus ölçümleri ise yaklaşık olarak 20. haftada gerçekleşir. Bunu da doktorunuz gerçekleştirecektir.

 Kaç Haftalık Hamileyim?

gebelik hesaplama1

Hamilelik hesaplama ay üzerinden değil, hafta üzerinden hesaplandığında en kesin ve net süreyi verir.

Kaç haftalık hamileyim diye düşünen anne adayları bunun için gebelik haftası hesaplama işleminde 4-5 hafta, 1 aylık; 8-9 hafta, 2 aylık; 12-13 hafta 3 aylık; 16-17 hafta 4 aylık; 20-21 hafta 5 aylık; 24-25 hafta 6 aylık; 28-29 hafta 7 aylık; 32-33 hafta 8 aylık; 36 hafta ise 9 aylık hamilelik olarak kabul edilir. 40. hafta tamamlandığında ise, 9 ay 10 günlük süre tamamlanmış olacaktır.   Doğumlar çoğunlukla 38 ila 40. haftalarda gerçekleşir. Nadiren de olsa 41. hafta doğum yapan kadınlar da vardır.

Ayrıca internet ortamında otomatik olarak hamilelik hesaplayan sayaçlar da mevcuttur. En son adetinizin başladığı tarihi girerek hamilelik hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ne kadar kesin ve sağlıklı cevap verdikleri bilinmez ama bu yöntem de size bir fikir verebilir. Elbette en doğru sonucu uzman hekiminiz verecektir.

1 Yorum - Siz de yorum bırakın.

  1. Ayşe Yağmur Başaran 9 Kasım 2016 at 13:35 - Cevap Ver

    oldukça faydalı bir yazı elinize sağlık.

Yorumlarınızı Bekliyoruz