Hamilelik Borçlanması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik, her kadının en büyük hayali olmaktadır. Kendine ait bir parçayı dünyaya getirmek isteyen kadınlar, 9 ay boyunca birçok zorluk ile de karşı karşıya kalmaktadır. Hanım çalışanlar doğum sebebiyle iş yaşamından uzak kalır. Bu uzak kalma ise, doğal olarak maddi açıdan birçok kaybı da beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi durumlara karşın ise, devlet tarafından verilen hamilelik borçlanması ücreti, hem anne hem de babaların derin bir nefes almasını da sağlamaktadır.

Hamilelik Borçlanması 1

Kişilerin bu gibi imkânlardan faydalanabilmesi için kapsamlı bir araştırma yapması ve bu imkân doğrultusunda sunulan şartları da yerine getirmesi gerekmektedir. 2014 yılı ve sonrasında sigortası olan hemen her kadın, hamilelik borçlanması imkânından faydalanma olanağına sahip olmaktadır. Hamilelik borçlanması hesaplama, son yıllarda çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır.

Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz. Öteki taraftan, doğum borçlanması yapılabilmesi için doğmuş çocuğun sağ olması gerekir. Ölü doğumlar daha sonrasında doğum borçlanması yapılamaz. Borçlanma yapılacak sürelerde adına prim yatırılmamış olması şarttır. Doğum borçlanması doğumdan sonraki maksimum iki senelik süre için yapılabilir.

[reklam id=1]

Hamilelik borçlanması hesaplaması, her yıl değişmektedir. Her doğumda en çok 720 günlük süre borçlanılabilir. Bu sürenin üzerinde doğum borçlanması yapılamaz. Dolayısıyla, her doğum daha sonra hanım sigortalı 720 gün borçlanma hakkına haizdir. Öteki taraftan, 720 günün altında borçlanma yapılması mümkündür. Şu demek oluyor ki, üst limit 720 gün olmak üzere hanım sigortalı istediği kadar borçlanma yapabilir.

Hanım sigortalılar üç doğuma kadar borçlanma yapabilirler. Hamilelik borçlanması şartları, kişiler tarafından son derece iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Böylelikle bu süreç içerisinde herhangi bir sorun yaşanması engellenebilir. Doğum borçlanması gerçekleştiren hanım sigortalı çalışmadan gün elde etmiş olur.

Hamilelik Borçlanması 2

Doğum borçlanması bir tek doğumdan önce sigorta girişi olan hanım sigortalılar tarafınca yapılabilir ve yalnızca prim ödeme gün sayısı kazanmıştır. Doğumdan sonraki süreler borçlanılabildiği için sigorta girişi geri gitmez ve emeklilik için avantaj söz mevzusu olmaz. Emeklilik koşullarında bir değişim olmaz. Yalnızca gün kazanılması söz konusu olur.

Yetişim yapan hanım sigortalıların doğum borçlanması ile emeklilik yaşını öne çekme ihtimali bulunmaktadır. İş dünyasına yetişim yaparak başlayan ve bu zamanda adına kısa vadeli sigorta kolları primi yatan hanım sigortalılar daha hemen sonra uzun vadeli sigorta kollarına doğal olarak çalışmaya başladıkları süre içindeki doğumlarını borçlanabilirler. Bu da emeklilik yaşını öne çeker. 2017 senesinde yapılacak doğum borçlanmaları için bir günlük borçlanma tutarı en düşük 18.96 TL, en yüksek 142,20 TL.

Doğum borçlanması meydana getiren hanım sigortalının borçlandığı süreler borçlanma tarihindeki sigortalılık statüsünde değerlendirilir. 4/a’lı olarak sigortalı olan bir hanım borçlanma yaparsa bu süreler 4/a’lı olarak sayılır. Borçlanma yaptığı tarihte sigortalılığı bulunmayan hanımın yaptığı borçlanma ise son olarak sigortalılık statüsüne sayılır.

İki yaşını doldurmamış çocuğu eşiyle beraber ya da tek başına evlat edinen hanım sigortalılar da doğum borçlanması yapabilir. Öteki taraftan, evlat edinilen çocuğu doğuran annenin de doğum borçlanması yapma hakkı bulunmaktadır. Evlat edinen anne ise çocuğu evlat edinmiş olduğu tarihten doğumdan sonraki iki senelik sürenin dolduğu tarihe kadar olan süreyi borçlanabilir.

Hamilelik Borçlanması 3

İki yaşını doldurmuş çocuğu evlat edinen hanım sigortalıların ise doğum borçlanması yapma hakkı bulunmamaktadır. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın, hamilelik borçlanması imkânlarından faydalanmak istemektedir. Bu kapsamda gerekli olan her türlü şartın yerine getirilmesi durumunda ise, bu ücretin alınması mümkün hale gelmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz