Hamilelik Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik, her kadın için vücudun bir çok değişime uğrayacağı çok özel bir dönemdir. Yaklaşık 9 ay süren bu özel dönem boyunca hormonlara bağlı olarak vücutta meydana gelen fiziksel değişikliklerin yanı sıra psikolojik değişimlerin yaşanması da söz konusudur. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren kişiyi etkileyecek bu durum, kim bayanlarda daha belirgin olmakla birlikte kimi bayanlarda daha az belirgin özellik taşır.

Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar?

Hamileliğin ilk belirtileri, döllenme sonrası ikinci günden itibaren görülebilir. Bazen yorgunluk ile karıştırılabilecek erken hamilelik belirtileri, özellikle bedenini tanıyan kişilerin kendileriyle ilgili gözlem yapmaları durumunda rahatlıkla fark edebilecekleri bir durumdur. Genel olarak erken hamilelik belirtileri arasında yorgunluk ve baş dönmesi yer alır. Hamileliğin ilk günlerinde ortaya çıkan en somut belirti ise, implantasyon kanamasıdır.Hamilelik Belirtileri1

İmplantasyon kanaması, döllenen yumurtanın rahim duvarlarına yerleşmesi ile kanamanın meydana gelmesidir. Adet kanamasından farklı olarak gerçekleşen implantasyon kanaması, genellikle hamileliğin 6 ile 12 günleri arasında yaşanan ve bir iki gün boyunca devam eden bir süreçtir. Adet kanamasına göre kanın rengindeki ve yoğunluğundaki farklardan tecrübeli kişilerin kolaylıkla tahmin edebileceği ve “hamile miyim?”şüphesini taşıyabileceği implantasyon kanaması, her üç bayandan birinde görülür ve hamileliğin ortaya çıkması önemli göstergelerden biri sayılır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Çoğu bayanda hamilelik belirtileri ilk haftada istifralar ile sonuçlanan mide bulantıları ile kendini gösterir. Özellikle sabahları ortaya çıkan bu problemin yaşanmasındaki temel etken ise, hamileliğe bağlı olarak hormonlarda meydana gelen değişimdir. Ayrıca bu değişime bağlı olarak hamileliğin ilk günlerinden itibaren kimi bayanların ruh halindeki hızlı değişimleri gözlemlemek de mümkündür. Ruh halindeki değişimler, özellikle adet dönemlerinde benzer değişimleri yaşayanlar için ön plana çıkan belirtiler arasındadır. Genellikle hamile bayanlarda endorfin ve adrenalin gibi hormonların artması sebebiyle iyi bir ruh hali gözlemlenebilir. Kimi bayanlarda ise kaygı ve endişeye bağlı olarak stres ortaya çıkan sıkıntılı ruh hallerinden biridir.Hamilelik Belirtiler21

[reklam id=1]

Hamileliğin ilk günlerinde hamilelerde, genellikle iştah kaybı görülür. Yaşanan mide bulantısının doğal bir sonucu ortaya çıkan bu durum, mide bulantısı ve istifraların kesilmesi ile birlikte yerini  iştah artışına bırakır.

Göğüs ile ilgili yaşanan değişiklikler de, erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Hormon düzeylerinin hızla değişmesi sebebiyle göğüslerde şişkinlik ya da ağırlık gibi farklılıklar ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilk iki hafta içerisinde ortaya çıkabilecek bu belirtiler yanında göğüs çevresinde ağrılarında yaşanması söz konusudur. Ayrıca hamileliğe bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde de şişkinlikler gözlenebilir.Hamilelik Belirtileri3Hamilelik döneminde yoğun olarak salgılanan progesteron hormonuna bağlı olarak sık olarak idrara çıkma ve reflü diğer hamilelik belirtileri arasında yer alır. Progesteron hormonunun kasları gevşetmesi sebebiyle hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanabilecek bu tür belirtiler, fetusun büyümesi ile birlikte mesane ve mide üzerindeki basıncı artırması bu süreci tetikleyici unsurdur.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Heyecan verici bir süreç olması bakımından hamilelik,  önemli bir süreçtir. Özellikle hamile kalmak isteyenler ve bu durumdan şüphelenenler için “Hamilelik kaç günde belli olur?”bilmek önemli bir ayrıntıdır. Her ne kadar hamilelik belirtileri ilk haftada kendini göstermeye başlasa da, adet gecikmesine kadar bu belirtilerle hamilelik fark edilmeyebilir. Kişinin çeşitli etkenlerle birlikte adet gecikmesiyle bir şüphe duyması durumunda yapılacak kan ya da idrar testleriyle hamilelik durumunu öğrenmesi söz konusudur. Ancak, kesin ve doğru bilgiye ulaşabilmek için yapılacak testler öncesinde cevapsız bir dönem söz konusudur. Bu bağlamda hamilelikle ilgili testlerin daha doğru ve güvenilir sonuçları vermesi için bu cevapsız dönemin geçmesi önemlidir.Pregnant woman with pink flowerHamilelik, genellikle döllenme ile başlayan bir dönemdir ancak kesin olarak hamileliğin gerçekleşmesi için, insan koryonik gonadotropin hormonu salgılanmalıdır. İnsan koryonik gonadotropin hormonu (HCG), döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunması sonucunda ortaya çıkan ve gerek idrar gerekse kan testinde hamileliğin belirleyicisi olan önemli bir hormondur.

Evde yapılacak idrar testleri için doğru ve emin sonucu elde edebilmek için genellikle tavsiye edilen süre, adet gecikmesinden 1 ya da 2 hafta sonrasıdır. Ayrıca testteki algılama hatalarını en aza indirmek için sabah ilk idrar örneği kullanılarak yapılmalıdır. Kan testinde ise cevapsız süre daha kısa bir dönem olması ve yaklaşık gebeliğin 10 gün sonrasında HCG seviyesini algılayabilmesine rağmen sonuçları almak idrar testine göre daha uzun süreci kapsaması bakımından dezavantajlıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz