Hamileler Goji Berry Yiyebilir mi?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Goji berry halk arasında kurt üzümü olarak da bilinen bir meyvedir. Anavatanı Himalayalar olan bu kırmızı meyve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Çin’de çok uzun yıllardır tüketilen goji berry sadece ülkemizde değil tüm dünyada tüketimi gittikçe yaygınlaşan bir gıdadır.

Hamileler Goji Berry Yiyebilir mi?

Ülkemizde son dönemlerde sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenler goji berry tüketmektedir. Hal böyle olunca bebek beleyen bayanlar bu konuda bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için beslenmesine dikkat etmesi gerektiğinden akıllara, hamilelikte goji berry yenir mi sorusu gelebilir. Yüksek tansiyon, diyabet ya da antikoagülan bir rahatsızlık yoksa hamilelerin bu gıdayı tüketmelerinde sakınca yoktur.

Goji berry meyvesini aşırıya kaçmadan tüketmenin hamileler için birçok yönden faydalı olduğu da söylenmektedir. Yine de bu konuda herhangi bir risk almamak adına bebek bekleyen bayanlar bu gıdayı tüketip tüketemeyeceklerini doktora danışmalılar. Eğer doktorunuz bu konuda bir yasaklama getirmiyorsa bu meyveyi az miktarda tüketmenizde herhangi bir zarar olmayacaktır.

[reklam id=1]

Bu yazımızda anne adaylarını konu hakkında daha iyi bilgilendirmek için hamilelikte goji berry tüketimi hakkında bazı bilgiler paylaşıyoruz.

Hamilelik bayanların her yönden kendisine dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Rahat bir hamilelik geçirmek ve bebeğin sağlıklı gelişimi için anne adayları beslenmesine çok dikkat etmelidir. Hamilelikte tüketilmesi sakıncalı olan bazı gıdalar vardır. Bu tür gıdaları tüketmek anne adayı ve bebeğin sağlığı yönünden sakıncalı olabileceği için konu hakkında bilinçli davranmak gerekmektedir. Goji berry gibi çok fazla bilinmeyen meyveler hamilelikte zararlı mı değil mi merak edilebilir.

Hamileler Goji Berry Yiyebilir mi? 2

Eğer doktorunuz bir sakınca görmediyse hamile iken de goji berry tüketebilirsiniz. Bu son derece besleyici olan meyve bazı hamilelik belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olabilir. Yazımızın başında saydığımız hastalıklar yoksa hamilelikte goji berry yemek sakıncalı değildir. Bu gıdayı kararında tüketerek hamilelik süresince de sağlıklı beslenebilirsiniz. Burada önemli olan nokta goji berry tüketiminde aşırıya kaçmamaktır.

Bu gıda betain adı verilen organik azotlu bir madde içerdiğinden rahimde kasılmalara yol açarak düşüğe neden olabilir. Bunun yanı sıra içerdiği yüksek oranda selenyum nedeni ile bebekte doğum kusurları oluşma ihtimalini arttırabilir. Tüm bu riskleri göz önünde bulundurarak hamileler goji berry tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte Goji Berry Yemenin Hamile Kadına Ve Bebeğe Faydaları

Buraya kadar hamilelikte goji berry yenir mi? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Şimdi sıra geldi hamilelikte goji berry yemenin faydalarına. Bu gıda hamileliğin ilk aylarında sıkça yaşanan ve hamilelik belirtisi olarak adlandırılan, halsizlik ve sabah bulantılarına iyi gelir. Yiyeceğiniz çok az goji berry hamilelik belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hamileler Goji Berry Yiyebilir mi? 3

Bu meyve fetüsün büyümesi ve gelişmesi için lazım olan çoğu vitamini içermesi bakımından da oldukça faydalıdır. Toksinleri ve zararlı bileşenleri vücuttan uzaklaştırır ve kötü kolsterolü düşürmeye yardımcı olur. Hamile bayanlar bu dönemde demir eksikliği nedeni ile kansızlık sorunu yaşayabilirler. Goji berry içerdiği demir nedeni ile hemoglobini arttırır. Bu da demir eksikliğinden meydana gelebilecek kansızlığı önler. Bu meyvenin bilinen bir başka özelliği de stresi azaltması ve uykuya dalmayı kolaylaştırmasıdır.

Stres ve uykusuzluk gibi sorunlar yaşayan hamile bayanlar az miktarda goji berry tüketerek stresten kurtulabilir ve düzenli uyku uyuyabilirler. Hamilelikte goji berry faydaları arasında kabızlığı gidermeye yardımcı olduğunu da söylemeliyiz.

Anne adaylarının çoğunun yaşadığı kabızlık sorununu gidermek için de biraz goji berry tüketmek faydalı olabilir. Bu yazımızda sizlerle paylaştıklarımız sadece bilgilendirme amaçlı olup, hamilelikte goji berry tüketimi hakkındaki en doğru bilgileri doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.

Yorumlarınızı Bekliyoruz