Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik, zamanı geldiğinde ve çiftler tarafından istendiği taktirde gerçekleştiğinde bir bebeğin müjdecisi olduğu için çok tatlı, güzel ve heyecan verici bir durumdur. Ancak, insan yapısı gereği ne zaman hamile kalıp ne zaman kalmayacağına karar verememektedir.

Bu durum bazen istenmeyen hamileliklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında istenmeyen hamileliklerin ortaya çıkması korkusu bir çok kişinin yaşadığı bir korkudur. Bu nedenle hamile kalmamak için ne yapmalı bilinmeli ve ona göre tedbirler alınmalıdır.

Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı 1

Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında alınacak tedbirler ile istenmeyen hamileliklerin önüne geçilebilmektedir. Öyle ki istenmeyen hamileliğin özellikle ailenin bebek için henüz hazır olmadığı bir dönemde gerçekleşmesi veya sevgililer arasında gerçekleşmesi sonucu büyük dramlarla bitebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hem kadınların hem de erkeklerin üzerine düşen sorumluluğu alması ve tedbiri elden bırakmaması gerekmektedir.

Öncelikle hamile kalmamak için alınacak bir çok tedbir vardır. Bu tedbirlerden ikisi erkekler tarafından uygulanabilecek yöntemlerdir.

  1. Prezervatif Kullanma : Bu yöntem en çok bilinen yöntemlerden biridir. Piyasada çeşitli özelliklere sahip bir çok prezervatif türü bulunmaktadır. Bunlardan tercihe göre seçilecek olan prezervatif ilişki sırasında erkek organına organ ereksiyon halinde iken takılır ve bu sayede erkek spermlerinin rahime ulaşması engellenir. En etkili koruma yöntemlerinden biri olan prezervatifler lateksten yapılmaktadır ve istenmeyen gebeliklerden korumanın yanında cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklardan korunmak içinde etkilidir.
  2. Geri Çekme : Çok güvenli olmayan ve koruma düzeyi düşük olan bu yöntem de erkek vajinaya değil de boşalma gerçekleşmeden geri çekilerek dışarıya boşalır. İlişkinin zevk düzeyini azaltmakla birlikte riskli olması nedeniyle çok tavsiye edilmemektedir.

Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı

Kadınlar hamile kalmamak için ne yapmalı diye baktığımız da her şeyde olduğu gibi bu konuda da kadınlar oldukça fazla iş düşmektedir. Kadınların hamilelikten korunmak için uygulayabilecekleri yöntemler hem daha sağlıklı hem de uzun vadeli olabilmektedir.

  1. Takvim Yöntemi : Bu yöntem bazı riskleri beraberinde getirmektedir ve koruma düzeyi düşüktür. Bir kadın adet döngüsü içerisindeki her hangi bir günde hamile kalabilir. Ancak bunun en yoğun olduğu dönemler yumurtlama dönemleridir. Yumurtlama dönemindeki 7 ile 10 gün serçinde ilişkiye girilmemesi gebelik riskini azaltacaktır ancak unutmamak gerekir ki adet dönemlerindeki ilişkiler ile bile hamile kalanlar bulunmaktadır.
  2. Spiral Yöntemi : En etkili, en zahmetsiz ve ilişkiyi en az etkileyen yöntemlerden biridir. Spiral doktor tarafından kadının rahminin içine yerleştirilen T şeklindeki ürünlerdir. Hormonlu ve bakırlı spiraller olmak üzere ikiye ayrılan bu ürünler, döllenmiş yumurtanın rahme ulaşmasını engeller ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçer. Spirallerin hangisinin kullanılmasının uygun olduğu doktor tarafından belirlenir ve spiraller uzun vadeli koruma sağlar.
  3. Diafram Yöntemi : Diafram rahim ağzını kapatan ve ilişki sırasında spermlerin rahme ulaşmasını engelleyen ürünlerdir. Spirallerden farkı ise her ilişki öncesinde kadın tarafından rahmin içerisine yerleştirilmesidir.

Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı 3

Tüm bu önlemler alınmadan girilen ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapmalı: ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı konusunda uzmanlar öncelikle doktor kontrolünü önermektedirler. Ancak ertesi gün hapları da ilişki sonrası istenmeyen gebelikler için etkili bir çözümdür. Hapların ilişkiden sonraki 3 gün içerisinde kullanılması gebeliği önleyebilir ancak ine de doktora görünmekte fayda vardır.

Peki ilk gece hamile kalmamak için ne yapmalı? Evliliğin ilk gecesi de diğer geceler ile aynı riski taşımaktadır. Bu nedenle ilk gece hamile kalmamak için yukarıdaki yöntemlerden biri uygulanmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz