Hamile Kalmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hiç şüphe yok ki anne olmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Anne büyük bir sabırla sağlıklı olarak doğacak çocuğunu beklemeye başlar. Ancak bu devreden önce annenin yapması gereken bir takım hazırlık evreleri bulunmaktadır.

Annenin gebe kalmadan önce yapacağı düzenlemelerle daha rahat bir gebelik geçirme şansı artacaktır. Bunu takiben de sağlıklı bir bebek sahibi olmak kolaylaşacaktır. Gebe kalmadan 2-3 ay öncesi bu çalışmalara başlamakta yarar vardır. Gebelikle ilgili bilgileri edinip sonrasında hamile kalmak en sağlıklı olanı ve de tavsiye edilenidir.

Hamileliğe karar verirken dikkat edeceğiniz konuları başlıklar halinde şu şekilde sıralamak mümkündür;

 1. Hamile kalmayı planlayan anne adayı doğum kontrol hapı kullanıyorsa bunu en az üç ay önceden bırakmalıdır ve adetleri düzene girmiş olmalıdır.
 2. Sizde ya da eşinizde veya yakın akrabanızda kalıtsal hastalık varsa bunu doktorunuza danışmanız yararınıza olacaktır.
 3. Anne adayının kronik bir rahatsızlığı varsa (şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, sara gibi) ve sürekli ilaç kullanımı gerektiriyorsa bunu mutlaka doktoruna anlatmalıdır. Doktor, hamilelik dönemi boyunca bebeğe zarar vermeyecek bir ilaç verebilir ya da ilacın dozajını azaltabilir.
 4. Kızamıkçık geçirmemiş veya geçirip geçirmediğinden emin olamayanların hamilelikten önce mutlaka bu hastalığa bağışıklıkları olup olmadığını öğrenmelidir. Eğer yoksa mutlaka aşı olmalıdırlar. Çünkü hamileliğin ilk aylarında bu hastalıkla karşılaşırlarsa, doğacak bebekte doğuştan zeka geriliği, kalp hastalığı, sağırlık gibi durumların görülmesi söz konusu olabilir. Hamilelik öncesi veya döneminde tetenoz aşısı da olmanız yararınıza olacaktır.
 5. İçki ve sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara kullanımı; düşük, erken doğum, ölü doğum, normalden zayıf bebek dünyaya getirme riskini arttırır.
 6. Hamilelik öncesi normal kilo civarında olmanız tavsiye edilir. Çok fazla kiloluysanız hamilelikten en az altı ay önce sağlıklı beslenme rejimine girerek uygun kiloya gelmeniz iyi olur.
 7. Kontrolsüz ilaç kullanımını bırakmalısınız. Bu nedenle ağrı kesici, aspirin gibi ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamile Kalmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 2

 1. Bu ilk doğumunuz değilse ve öncesinde normal doğum yapmışsanız, büyük olasılıkla şimdi de normal doğum yapacaksınız. Eğer önceki sezaryenle doğum yapmışsanız şimdiki hamileliğiniz de sezaryenle olabileceği gibi normal doğumla olması da mümkündür. Ancak bunu doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Her sezaryenden sonra normal doğum yapılması mümkün değildir. Önceden kürtaj olduysanız bunu da mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.
 2. Hamilelik döneminde diş ve diş etlerinizden sıkıntı yaşamak istemiyorsanız hamilelik öncesi diş kontrolünüzü yaptırmanız faydalı olur. Ayrıca hamilelik döneminde de kontrole gitmek dişleriniz yönünden problemsiz bir gebelik geçirmenizde faydalı olacaktır.
 3. Sağlıklı ve dengeli beslenen anne adayının bebeği de sağlıklı olur. Bu yüzden günlük ihtiyaçlarınızı karşılamada taze besinleri tercih etmeye çalışın.
 4. İşyeri şartlarının da annenin sağlığı açısından önemi vardır. Özellikle anne adayının işyerinde kimyasal maddelere maruz kalıyorsa mümkünse hamilelik öncesi böyle işyeri şartları terk edilmelidir. İşten ayrılma veya izin alma imkânı yoksa mutlaka doktora danışılmalıdır.
 5. Hamilelik ve hamilelik öncesi dönemde çiftlerin yüksek ısıya maruz kalmamaları gerekir. Çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kullanırken eldiven kullanmalı ve bu maddeleri solumamalıdır.
 6. Sağlıklı bir hamilelik için folik asit çok önemlidir. Hamilelikten önce folik asit takviyesine başlamak, bebekte nörol tüp defekti (NTD) oluşmasını (omurgada açıklık veya bebeğin beyin dokusunun gelişmemesi) büyük ölçüde engeller. Narenciyede, yeşil yapraklı sebzelerde, tahıllar, baklagiller ve fasulyede folik asit bulunur. Hamilelik öncesi ve hamilelik devresini mutlu ve huzurlu geçirmeniz dileğiyle…

Yorumlarınızı Bekliyoruz