Hamile Gebe Kalamamanın Nedenleri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftler, bir iki deneme sonrasında hamilelik elde edilememesi durumunda hemen telaşa kapılırlar. Bu konuda çiftlerin çoğu sabırsızdır. Özellikle kadınlar bu konuda daha hassas olup hamile kalamıyorum, neden hamile kalamıyorum paniğine kapılırlar.

Neden hamile kalamıyorum diye düşünen anne aday adaylarındansanız bu yazımız sizler için.

Düzenli cinsel ve doğru cinsel ilişki

Hamile kalamamanın ilk sebepleri arasında düzenli ve doğru cinsel ilişkide bulunmamak gelir. Haftada 2-3 kez cinsel ilişkide düzenli cinsel ilişkiyi ifade eder. Cinse ilişkinin her hafta bu düzende olacağı anlamana gelmez.

Özellikle yumurtlama dönemine dikkat ederek, bu günlerde cinsel ilişkide bulunmak hamilelik elde edilme şansını artıran en önemli etkendir. Yumurtlama (ovulasyon) günü hesaplamak için buradan bilgi alabilirsiniz. Özellikle farklı şehirlerde bulunan eşler ya da seyrek görüşme şansı olan eşler için bu durum önemlidir.

Hamilelik elde edilmesi için doğru cinsel ilişkide bulunmak da çok önemlidir. Hamilelik için erkeğin kadının vajina içine boşalması gerekir. Hamile kalma pozisyonları nasıl olmalıdır buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamile Gebe Kalamamanın Nedenleri

Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanmak kısmen sperm yapısının etkilenmesi gibi etkiler oluşturabileceği için, hamilelik isteyen çiftlerin bunları kullanmaması önerilir.

neden hamile kalamıyorum, hamile kalamıyorum

Yeterli Sürede Cinsel İlişki

Hamile kalamıyorum ya da hamile kalamama (gebe kalamama) sorunu vardır diyebilmek için çiftin yeterli sürede, düzenli ve doğru cinsel ilişkide bulunduğundan emin olmak gerekir. Kısırlık teşhisinin konulabilmesi için belirlenen cinsel ilişki süresi 12 aydır. 12 ay boyunca, düzenli ve doğru cinsel ilişkide bulunan çiftler için hamilelik elde edilmemişse infertilite yani kısırlıktan bahsedilir. Bu süre dolmamışsa hamilelik olmaması normaldir denebilir.

Hamile Gebe Kalamamanın Nedenleri 2

Hamilelik isteği ile düzenli cinsel ilişkide bulunan çiftlerde yaklaşık %50’si 3 ay sonunda gebelik elde ederler. 6 ay boyunca  düzenli cinsel ilişkide bulunan çiftlerden yaklaşık %75’inde gebelik meydan geldiği görülmektedir. Bazı çiftlerin ilk ayı itibari ile gebelik ederler. 1 yıl boyunca ilişkide bulunan çiftlerin yaklaşık %15’inde gebe (hamile kalamama) kalamama kısırlık yani infertilite teşhisi konabilir.

Yeterli sürede, düzenli ve doğru cinsel ilişkide bulunmak, hamilelik elde edilmesinin ilk şartıdır. Bu şartlar sağlanıyor ve buna rağmen hamile kalamama durumu mevcutsa jinekolojik muayene, testler, tahlillerle nedenleri araştırılır.

Kadında ve erkekte hamile kalamama nedenlerini inceleyecek olursak;

Hamile kalamama problemi yaşayan çiftler arasında yapılan araştırmalar bu çiftlerin yaklaşık %15’inde hiçbir neden bulunadığını göstermiştir. Bu duruma nedeni bilinmeyen kısırlık ( infertilite) denir.

Hamile kalamıyorum diyen kadın arasında en sık karşılaşılan sorunlar anovulasyon yani yumurtlama problemi, düzensiz yumurtlama ve tüplerin tıkanık olmasıdır.

Hamile Gebe Kalamamanın Nedenleri 3

Kadının yaşı ile hamile kalamama problemi arasında önemli bir ilişki vardır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile yumurtalık kapasitesi , yumurta üretimi, yumurta sayısı ve kalitesi (over rezervi) azalır, Özellikle 35-40 yaş sonrası kadınlar risk altındadır.

Erkeğin yaşı da kadındaki kadar etkili olmasa da hamile kalamama konusunda önemli etkisi olan bir faktördür. Erkeklerde özellikle 45-50 yaş sonrasında sperm kalitesindeki, sperm sayısı ve hareketliliğindeki  bazı bozulmalardan hamileliğin elde edilme şansını azaltabilmektedir. Fakat erkekte sperm üretimi ömür boyu devam eder. Bu nedenle erkekte yaş ilerledikçe şans çok yüksek olmasa da  gebelik oluşturma yeteneği bulunmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz