Hafta Hafta Gebelik Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hafta Hafta Gebelik Hamilelik

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde sizi meşakkatli ve yorucu bir süreç beklediğini de bilirsiniz. Kendi bedeninizde ve normal süreç tamamlandığında kucağınıza alacağınız bebeğinizin gelişiminde adım adım meydana gelen evreleri takip etmek, her evrede farklı deneyimleri yaşamak, hamilelik serüveni boyunca sizi belki de yalnızca bu deneyimlere odaklayacak. Gebelik haftalarıhamilelik belirtileri ortaya çıktıktan ve gebelik kesinleştikten itibaren ister istemez takip edeceğiniz gelişimlerle dolu olacak. Hekiminiz tarafından yapılacak hamilelik takibi ile, içinizdeki dünyada neler yaşandığını, hafta hafta nelerin değiştiğini öğrenecek ve her bir adımı bilerek ve bilinçli bir şekilde yaşayacaksınız.

Hamilelik 40 hafta devam eden bir süreç ve üçer aydan oluşan üç kısma ayrılıyor. Latince “3 ay” anlamına gelen trimester  bölümlerin her biri gebelikteki en önemli virajlardır.

Birinci trimester, yani ilk 3 aylık dönemde anne adayının bedeni hamileliğe entegre oluyor ve bebeğin organları oluşmaya başlıyor. İkinci trimester dönemde bebeğin organ gelişimi devam ediyor ve anne adayının bedeni artık tam anlamıyla hamilelik sürecine uyum sağlıyor. Üçüncü trimester dönem ise doğum hazırlılarının devam ettiği dönemdir ve bu dönemde bebeğin akciğerleri yeterli olgunluğa ulaşır ve anne adayı da fiziksel ve zihinsel anlamda doğuma hazır hale gelir.

Gebelik döneminde yaşanan evreleri ve bu evrelerin yolunda gidip gitmediğini uzman hekiminiz size söyleyecek ve hafta hafta hamilelik süreciniz boyunca gerekli bilgiyi verecektir.

 Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik sürecinin, sadece belli olduktan sonraki aşamaları değil, hamilelik şüphelerinin doğduğu ilk evreleri de heyecan vericidir.Hamilelik ne zaman belli olur? sorusunu sordurtan şüpheler, regl gecikmesi ile başlar. Regl gününüz geçmesine rağmen hala kanama başlamadıysa Hamile miyim? soruları içinizi kemirir. Yaptığınız veya yaptırdığınız hamilelik testleri pozitif çıktığında bu kez başka bir soru,kaç haftalık hamileyim? sorusu devreye girer. Hamilelik sürecinizde ve doğum anınızda kendinizi emanet etmek için seçeceğiniz kadın doğum uzmanınız, size hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu net olarak söyleyecektir.

Hafta hafta gebelik2

[reklam id=1]

Doktorunuz gebelik haftası hakkında size bilgi verse de, siz yine de hamileliğinizi ve kaç aylık hamile olduğunuzu ay üzerinden bilmek istersiniz. Hamilelik haftası hesaplama belki size oldukça karışık gelebilir ve bunu ay bazında bir şemaya oturtmakta da zorlanabilirsiniz; bu durum her ayın tam olarak 4 hafta sürmemesinden kaynaklanır ve dolayısıyla hamilelik sürecini haftalık olarak hesaplamak sizi hangi evrede olduğunuza dair daha net bir sonuca ulaştırır.

Gebelik süreci 40 hafta sürer. Bu konuyu daha net algılamak ve daha kolay hesaplamak için uzman hekimlerin  kabul ettikleri hamilelik takvimi şöyledir:

4-5 hafta: 1 aylık
8-9 hafta: 2 aylık
12-13 hafta: 3 aylık
16-17 hafta: 4 aylık
20-21 hafta: 5 aylık
24-25 hafta: 6 aylık
28-29 hafta: 7 aylık
32-33 hafta: 8 aylık
36 hafta sonunda: 9 aylık

40 hafta tamamlandığında ise: 9 ay 10 günlük yani toplam 280 gün tamamlanmış olur.Hafta hafta gebelik1Gebelik hesaplama konusunda size asıl sonucu aylık değil haftalık hesaplamalar verecektir. Toplam 40 hafta süren gebelikte doğumların büyük bir çoğunluğu 38 ila 40. Hafta arasında; günü geçen bazı doğumlar ise 41. haftada gerçekleşir.  Gebelik hesaplama ise son reglinizin başladığı ilk güne göre hesaplanır.İnternette yer alan sağlık sayfalarında verilen otomatik gebelik hesaplama cetvellerini de kullanabilirsiniz; ilgili kutucukları doldurup gebelik hesapla butonuna bastığınızda karşınıza çıkan rakam size aşağı yukarı hamileliğinizin hangi haftasında olduğunuzu verecektir.

Ama yine de hamilelik haftası hesaplama konusundaki en sağlam ve güvenilir sonucu hekiminiz verecektir.

1 Haftalık Gebelik

Hamileliğin başlangıcı olan 1. hafta acaba neler yaşayacaksınız? Bedeninizde neler olacak? Gebeliğin ilk belirtileri neler?
Daha Fazlası

2 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin yolculuğu hamileliğin 2. haftası yumurtlama döneminizin başlangıcına denk gelir. Vücudunuzda neler oluyor?
Daha Fazlası

3 Haftalık Gebelik

3 haftada rahminizde neler olup bittiğini merak ediyor musunuz? İşte mucizenin üçüncü hafta gelişimi.
Daha Fazlası

4 Haftalık Gebelik

Karnınızdaki minik hayat daha da büyümeye ve şekillenmeye başladı bile.. Arkadaşlarınız, ailenizle bu heyecan verici haberi paylaşabilirsiniz..Peki hamileliğinizin 4 haftasında bebeğinizin son gelişmeler neler?
Daha Fazlası

5 Haftalık Gebelik

Artık bir bebek beklediğiniz kesinleşti. İşte beşinci haftada sizi ve bebeğinizi bekleyenler..
Daha Fazlası

6 Haftalık Gebelik

Gebelikte 6. haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?Gebelikte 6. haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?
Daha Fazlası

7 Haftalık Gebelik

Gebelik haftaları içinde 7.hafta gebelik rotasında, bakalım neler yaşayacak ve hissedeceksiniz…
Daha Fazlası

8 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebeğinizin minik parmakları oluşuyor. İşte sekizinci haftada gelişimi ve sizi bekleyen değişiklikler.
Daha Fazlası

9 Haftalık Gebelik

Hafta hafta büyük gelişmeler kaydeden bebeğiniz artık 9 haftalık. Hamilelikte 9. hafta sizi neler bekliyor, bebekte ne gibi gelişmeler olacak, 9 haftalık bebek ne kadar olur?
Daha Fazlası

10 Haftalık Gebelik

Evet sevgili anne adayı, gebelikte 10. hafta içindesiniz artık ve bu, hamilelik hikayenizin dörtte birini tamamlamak üzere olduğunuz anlamına gelir. 10. hafta bakın bebeğinize ve size neler getiriyor?
Daha Fazlası

11 Haftalık Gebelik

Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir.11 haftalık gebelikteki gelişimleri keşfedin.
Daha Fazlası

12 Haftalık Gebelik

Gebelikte 12. hafta geldi çattı bile.12 haftalık gebelikte nelere dikkat edilmelidir?
Daha Fazlası

13 Haftalık Gebelik

Doğum gitgide yaklaşırken bakalım 13. hafta gebelikte sizi ve minik yavrunuzu neler bekliyor?
Daha Fazlası

14 Haftalık Gebelik

14. hafta gebelik yolculuğunda sizi ve bebeğinizi ne gibi yeni gelişmeler bekliyor acaba? 14 haftalık bebek kaç cm büyüklüğe ve kiloya ulaşıyor?
Daha Fazlası

15 Haftalık Gebelik

15.hafta gebelik nasıl ilerler, gebelikte 15. hafta içinde neleri yaşarsınız gelin hep birlikte bakalım…
Daha Fazlası

16 Haftalık Gebelik

Gebelikte 16. hafta en heyecanlı haftadır;Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? sorusu “tam da içinde bulunduğunuz haftada” yanıt bulur.
Daha Fazlası

17 Haftalık Gebelik

İşte hamilelikte 17. hafta geldi çattı bile…Bu hafta sizi hangi testler bekliyor? Hepsine bir göz atalım dilerseniz.
Daha Fazlası

18 Haftalık Gebelik

İşte 18. hafta içinde anne ve bebek nasıl bir yolculuğun içindedir sorusunun  yanıtları.
Daha Fazlası

19 Haftalık Gebelik

Yavaş yavaş hamileliğin ortalarına doğru yaklaşmaktasınız.Anne karnında 19 haftalık bebek neye benziyor hepsini tek tek inceleyelim.
Daha Fazlası

20 Haftalık Gebelik

40 haftalık gebelik döneminde 20 haftayı tamamlayarak gebeliğin tam yarısını geçirmiş bulunmaktasınız.
Daha Fazlası

21 Haftalık Gebelik

21.hafta bebeğinizin hareketleri artık daha bilinçlidir. 21. gebelik haftası neler yaşayacaksınız? Sizin ve bebeğinizin 21. hafta serüveni.
Daha Fazlası

22 Haftalık Gebelik

22. hafta gebelik yolculuğunda bebeğinizin ne alemde olduğunu merak ediyorsanız bakalım küçük yaramaz amniyos sıvısının içinde neler yapıyor?
Daha Fazlası

23 Haftalık Gebelik

İşte 23. hafta gebelik içinde anne adayı ve bebekte görülen değişme ve gelişmeler…
Daha Fazlası

24 Haftalık Gebelik

24 haftada Şeker yüklemesi nasıl yapılır? OGTT ve PPG testleri nedir, nasıl yapılır?
Daha Fazlası

25 Haftalık Gebelik

25. haftada gebelik iyice zorlaşmaya başlar.Gebelikte 6. ay da daha önceye oranla, daha hızlı kilo almaya başladığınız dönemdir.Bakalım sizi gebelikte 25.hafta içinde neler bekliyor?
Daha Fazlası

26 Haftalık Gebelik

Artık gebelikte 26.hafta içindesiniz. Karın sertleşmesi hissi ve aniden gelen kasılmalar bu haftalardan itibaren deneyimleyeceğiniz hamilelik detaylarıdır.26. gebelik haftası neler yaşanıyor?
Daha Fazlası

27 Haftalık Gebelik

Gebelikte 27.hafta sizi neler bekliyor? Anne karnında 27 haftalık bebek ne durumdadır? 27 haftalık bebek boyu ve kilosu ne kadardır hepsine bir göz gezdirelim.
Daha Fazlası

28 Haftalık Gebelik

Hafta hafta gebelik sürecinde 28. Hafta geldi çattı işte. Bakalım 28.hafta gebelik diliminde sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?
Daha Fazlası

29 Haftalık Gebelik

40 bölüm sürecek “Hamilelik” dizisinin 29. bölümündesiniz.  Büyük finale az kaldı. Artan sadece heyecan mı? Değil tabii ki.
Daha Fazlası

30 Haftalık Gebelik

30.hafta gebelik serüvenine hoş geldiniz. Son 10 haftalık parkura girdiniz bile. Bebeğinizle tanışmanıza çok az bir süre kaldı.
Daha Fazlası

31 Haftalık Gebelik

İşte bebek hareketlerinin çok önemli olduğu bir haftaya giriyorsunuz sevgili müstakbel anneler.
Daha Fazlası

32 Haftalık Gebelik

Sizi bu 32 haftada neler bekliyor? Bebeğiniz ne durumda, içinizde neler oluyor gelin hep birlikte bakalım…
Daha Fazlası

33 Haftalık Gebelik

Haftaları uç uca ekleyerek gebelikte 33. haftaya kadar geldiniz işte. Hamilelikte 33.hafta nasıl bir senaryonun içinde olacaksınız bir bakalım mı?
Daha Fazlası

34 Haftalık Gebelik

Önünüzde çok az bir süre var ve siz bunun tadını çıkarmalısınız. Bakalım 34 haftalık gebelik nasıl bir deneyim olacak?
Daha Fazlası

35 Haftalık Gebelik

Gebelikte 35. hafta gebelik takviminde neleri içeriyor. Bu haftaki öykünüz ne. İşte tüm sorularınızın cevapları…
Daha Fazlası

36 Haftalık Gebelik

Gebelikte 36.hafta sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? Vakit kaybetmeden hepsinin cevabına birlikte bakalım dilerseniz. Buyurun 36. haftaya…
Daha Fazlası

37 Haftalık Gebelik

37 haftalık gebelikte neler yaşayabilirsiniz! Unutmayın bebeklerin sadece %5’i beklenen zamanda doğar, çantanızı hazırlamayı atlamayın 🙂
Daha Fazlası

38 Haftalık Gebelik

Sevgili anne adayı, bu hafta itibariyle artık anne adaylığından anneliğe geçiş yapacağınız dönemeçtesiniz. Doğuma 2 hafta gibi çok az bir süre kaldı.
Daha Fazlası

39 Haftalık Gebelik

Beklenen ana çok az bir süre kaldı. Heyecan ve telaş hissetmeniz çok olağan.Bebeğinizin doğmayı sabırsızlıka beklediği 39. hafta  da gelişimine ve hayatınızdaki değişikliklere göz atalım.
Daha Fazlası

40 Haftalık Gebelik

Eveeeet geldik filmin son sahnesine… Bu haftaya kadar kazasız belasız gelinen yolda mutlu final sahnesini oynayacak ve filmin son karesinde o muhteşem görüntüyle vuslata ereceksiniz.
Daha Fazlası

Yorumlarınızı Bekliyoruz