Gün Gün Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kendinizi artık çocuk meydana getirmeye hazır hissediyorsanız cinsel yaşamınızı muhakkak programlayın. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından en çok yöneltilen soru ise, ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur? olmaktadır. Adetleri tertipli olan bir hanımda hamile kalmak için en uygun ehemmiyet, adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasıdır.

Gün Gün Hamilelik

Planlı bir şekilde hamile kalmak isteyen anne adayları için bu gibi hesaplamalar bir hayli büyük bir öneme haiz olmaktadır. Doğum denetim hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kişilerin bebeklerinde kromozom anomalisi olma ihtimali yüksek olduğundan, hapların bırakılmasından minimum 3 ay daha sonra hamile kalınmalıdır.

Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra belli olur? Sorusuna yanıt aramadan önce anne adaylarının muhakkak ki biyolojik olarak hamileliğe hazır hale gelmesi gerekmektedir. Bunun için ise, hamile kalmayı planlamadan en az 6 ay öncesinde birtakım kontrolleri yaptırması ve gerektiği durumlarda da birtakım takviyeleri alması gerekmektedir.

[reklam id=1]

Böylelikle çok daha sorunsuz bir hamilelik geçirilebilirken aynı zamanda bebek sağlığı da koruma altına alınabilmektedir. Anne adayı üç ay öncesinden genel bir checkuptan geçip, Smear testi ve jinekolojik muayene yapmış oldurmalı. Türk hanımlarının büyük kısmında anemi (kansızlık) olduğundan anemi araştırması yapılmalı. Enfeksiyon hastalıkları açısından da anne adayı taranmalı.

Özellikle de anne adaylarının hamile kalmadan öne kızamıkçık testlerini yaptırması gerekmektedir. Aksi takdirde hamilelik sürecinde kızamıkçık olunması durumunda, bebeğin anne karnından alınması gibi büyük riskler meydana gelebilmektedir. Ayrıca hanım sigara ve alkol şeklinde alışkanlıklardan kendini uzaklaştırmalı.

Gün Gün Hamilelik 2

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar? Sorusuna karşın adetin ilk gününden itibaren 11 ile 17. Gün yanıtı verilse de, bu kapsamda çiftlerin dikkatli olması gereken birtakım hususlar da söz konusudur. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı rejim yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı söyleniyor.

Rahim ağzı menstruasyon döngüsünün ilk iki haftasında hamileliğe hazırlanmış olur. Eğer döngüde gebelik oluşmazsa hazırlık sonlanmış olur ve menstruasyon döngüsü yeniden adım atar. Bu resmen gebeliğin ilk günü olsa da aslen iki hafta sonrasına kadar hamile kalmayacaksınız. Yumurtlama ya da hamile kalma gününden itibaren doktorunuzdan hamilelik ile ilgili bir buluşma almanız doğru olacaktır.

Bir tek çoğu hanımefendin yumurta üretiminin durduğundan haberi olmaz. Bununla beraber, özellikle hamile kalmayı bekliyorsanız ve regl döngünüzün kaydını tutuyorsanız bu zamanı hatırlamanız çok daha muhtemeldir. İlişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olur mu? Sorusu, her kadında farklılık gösterebilmektedir. Yumurtlama çoğu vakit regl döngünüzün 14. Gününden önce gerçekleşir.

Gün Gün Hamilelik 3

28 gün regl döngüsüne sahipseniz bu 14. Günde ovulasyon gireceğiniz anlamına gelir. Döngünüz birkaç gün daha uzarsa muhtemelen 14. Günden daha sonra yumurta üretmiş olmuş olursunuz ve yavrunuz de tahminini icra ettiğiniz günden birkaç gün daha geç doğar. Uzun solukta doğum tarihinin muhtemelen bebeğinizin doğacağı kesin tarih olmayacağını aklınızda tutmanız en iyisidir.

Gebelikte aşırı kiloluluk sağlıklı çocuk dünyaya getirmenin önündeki engellerden biridir. Hamileliğin 1. Gününde ultrasonda bebeğin saptanması birazcık zordur. İlerleyen dönemlerde ise aşırı şişman olduğunuz takdirde ultrason ile bebeğin görüntülenmesi daha zor olsa gerek.

Bununla beraber yüksek gerilim ve preeklampsi görülmesi daha mümkündür. Düşük riski terfi etmiş olduğu şeklinde obez bir bebek dünyaya getirme riski artacaktır. Gebelikte 1. Gün ile beraber bolca miktarda oranda taze meyve ve sebze içeren bir rejime adım atmak bu görevde size yardımcı olacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz