Genital Siğil

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Öncelikle genital siğil nedir bunu açıklayalım. Vajinada siğil ya da genital bölgede siğil, kısaltılmış ifade ile HPV açık ifade ile Human papilloma virusunun sebep olduğu genel olarak cinsel yolla bulaşan viral bir enfeksiyondur.

Çoğunlukla daha önceden bu enfeksiyona maruz kalmış cinsel partnerle, korunmasız cinsel ilişki sonucunda gelişir. Genital bölgede siğil, çoğunlukla aktif cinsel yaşamı olan 18-25 arasında ortaya çıkar.

Genital  bölgede siğil, yalnızca kadınlarda görülen bir durum değildir. Hem kadınlarda ve erkeklerde ortaya çıkan kondilom olarak da adlandırılan siğiller, çoğunlukla dış genital organların üzerinde ya da  anüs bölgesinde ortaya çıkarlar.

Çok sık olmasa da, vajinanın içerisinde veya rahim ağzının üzerinde de görülebilir. Bazen ancak mikroskop ile görülebilecek kadar ufak olabilirken, bazen de çok sayıda kitlenin biraraya gelmesi ile karnıbahar görünümünde büyük de olabilirler. Yanma, ağrı ya da kaşıntı gibi belirtiler verebilirler.

Genital Siğil Neden Olur

Bu hastalıkla ilgili en çok sorulan sorulardan biri genital siğil nasıl bulaşır  konusudur.HPV infeksiyonu, genellikle hasar görmüş deri aracılığı ile sürtünme ile vücuda girer. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak geçişi azaltsa da HPV nin ve siğilin bulaşmasını tam olarak engelleyemez.

Cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin birbirine temas eden bölgelerinde, travma yani deformasyon sonucu ciltte oluşabilecek, ancak mikroskop altında görülmesi mümkün yırtıklar HPV nin geçişi için uygun zemindir.  Cinsel ilişkinin sertliği, deformasyon için belirleyici olduğundan HPV nin bulaşmasında da belirleyicidir.

Genital Siğil

Özetleyecek olursak, genital bölgede siğil, cinsel birleşme olmaksızın, genital bölgelerin yakın teması ile bulaşan HPV virüsü nedeni ile ortaya çıkar.

HPV virüsünün birçok çeşidi vardır. Yaklaşık 40 kadarı genital bölgede gelişir. Genital siğile neden olan birçok HPV virüsü olsa da HPV6 ve HPV11 etken olan virüslerdendir. HPV virüsü bulaşan her kadında siğil oluşmayabilir. Bazen hiçbir hastalığa neden olmadan zamanla kendiliğinden kaybolur.

HPV virüsünün bazı türleri rahim ağzı kanserine (serviks kanseri) sebep olurlar. Genital bölgede siğil tespit kadınlarda vajina ve rahim ağzı muayenesi ve smear testi yapılması gerekir. Çünkü nadir de olsa vajinada ve rahim ağzında da siğiller oluşabilmektedir.

Genital Siğil 2

Genital Bölgede Siğil Belirtileri

Cinsel ilişki ile bulaşan HPV virüsü belli bir süre gizli enfeksiyon olarak vücutta saklı kalır. Bir süre sonra klinik infeksiyon gelişir ve siğil ortaya çıkar. HPV bulaşan bir kişinin vücudunda haftalar ya da aylar sonra genital siğil gelişebilir. Genital bölgede siğil, bazen hiçbir belirti vermez, bazen de hasta tarafından farkedilen ya da ele gelen lezyonlardan dolayı farkedilir. Bazı durumlarda da kaşıntı, yanma ve kızarıklıkla kendini belli eder.

Genital bölgede siğil tanı ve tedavi nasıl olur bu konuya açıklık getirelim. Vajinada siğil yani kondilom görüntü itibari ile tipiktir ve teşhisi muayene ile kolaydır. Kondilomdan alınan biyopsi ile kesin tanı konur.

Genital bölgede tedavi için farklı yöntemler uygulanabilir.

Genital Siğil 3

  • Cerrahi yöntem ile kitlelerin alınması
  • Koter aracılığı ile yakılması
  • Kriyoterapi yani yara dondurma tedavisi
  • Lazer tedavisi
  • Krem , jel gibi ilaçlarla tedavi

Hamilelik döneminde de yara dondurma yani kriyoterapi ve hamilelik açısından sakıncası olmayan birtakım ilaçlarla tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca aşırı stresten uzak durmak, dengeli ve düzenli beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirici yöntemler de tedavi noktasında oldukça önemlidir.

Kondilom için alınacak önlemler de tedavi kadar önemlidir.

  • Birden fazla partner ile cinsel ilişkiye girmemek
  • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak
  • Düzenli jinekolojik muayene

Yorumlarınızı Bekliyoruz