Gebelikte Mastürbasyon

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelik heyecanlı bir zamandır. Fakat ilk kere anne olacaklar için kafa karıştırıcı bir ehemmiyet olabilir. Çok fazla hamilelikle ilgili mitler olduğundan doğru kaynakların ve bilgilerin bulunması zorlaşabilir. Gebelikte mastürbasyon yapılır mı? Sorusu bu kapsamda oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Hamilelik esnasında mastürbasyon şeklinde bazı mevzular tabu olarak görülebilir.

Gebelikte Mastürbasyon 1

Hamile bir hanım, hala cinsel açıdan aktiftir. Çok sayıda hanım, gebelik süresince libido düzeylerinin önemli ölçüde arttığını bildirmektedir. Tüm bu hormonal değişiklikler ve rahme giden kan akışının artması sebebiyle libidonun artması çok doğaldır. Bulantı ve kusma, bitkinlik ve vücudunuzdaki fizyolojik değişimler sebebiyle cinsel açıdan arzu düşebilir.

Cinselliğe ilgi göstermemek de normaldir. Düzgüsel ya da artan arzuları yaşıyorsanız, riskli bir gebeliğiniz yoksa sex ve mastürbasyon bir sorun teşkil etmemelidir. Vajinal jenerasyon ve orgazmın bir sorun olup olmadığı konusunda doktorunuz size informasyon verecektir.

Bazı kadınlar cinsel ilişki ya da hamilelikte mastürbasyon yapmak esnasında orgazma eriştikten sonra hafifçe kramp sansasyonlarına dikkat çekiyor. Bu rahim kasılmaları esnasında bebeğin hareketleri geçici olarak azalır. Kasılmalar bittikten kısa bir süre sonrasında çoğu zaman bebek hareketleri artmış bir halde tekrar adım atar.

Bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olmayan anne talibinde gebelikte mastürbasyon zararları içerisinde yer alan kasılmalar ve bebek hareketlerinin azalması kaygı kaynağı olabilir.

Gebelikte Mastürbasyon 2

Hanımların cinsel yaşamları onların ruh dünyasıyla yakından ilgilidir. Libido artışını bir taraftan kadının gebeliğe görüş açısının olumlu olmasının onda yarattığı pozitif yönde ruhsal değişikliklere, öte taraftan genital bölgedeki kanlanmanın artmasıyla açıklayabiliriz. Orgazm rahimde kısa süreli kasılmalara niçin olabilmektedir. Gebelikte mastürbasyon yapmak zararlı mıdır?

Sorusuna yönelik olarak, miadına ulaşmamış bir rahimde bu kasılmaların doğum sancısına erişme olasılığını düşük olmaktadır. Çoğul gebelik taşıyan, erken doğum riski yüksek olan, kanaması olan, suyu gelmiş olan anne adaylarında bu iki mekanizma (hanım orgazmının rahimde kasılma yaratması ve adam orgazmıyla birlikte meniden vajinaya geçen prostaglandin maddeleri) doğum eyleminin başlamasına niçin olabilmektedir.

Prematüre doğum için yüksek risk altındaysanız, orgazm doğum yapma riskini artırabilir. Vajina içine boşaltılmış sperm serviksin yumuşatılmasına ve doğumun tetiklenmesine niçin olabilir. Yüksek riskli gebelik yaşamayan hanımlar için cinsiyet ve orgazm ise sıhhatlidir.

Gebelikte Mastürbasyon 3

Çok sayıda hanım, mastürbasyonun hamilelik süresince büyük bir risk olduğunu düşünür. Büyüyen göbeğiniz cinsel ilişkiyi zorlaştırdığında doyurucu bir alternatif olarak mastürbasyon düşünülebilir. Gebelik ilerledikçe kendiniz ve eşiniz için rahat ve keyifli cinsel pozisyonlar bulmak zor olabilir. Bazı erkekler hamilelik esnasında cinsel ilişki mevzusunda kaygı duyabilir, çünkü eşleri ya da bebeklerini incitmek için kaygı duyabilmektedir. Bazı hanımlar gebelik esnasında mastürbasyonun değişen vücudunu keşfetmek için eşsiz bir yol bulunmuş olduğunu ifade eder.

Gebelik, vücudu birçok yönden tesirinde bırakır ve bu değişimler şaşırtıcı olabilir. Düşük riskli, sağlıklı bir hamileliğiniz var ise, mastürbasyon, cinsel ilişki ve orgazm tansiyonu gidermek için güvenli ve düzgüsel yollardır. Doktorunuz cinsel aktiviteye karşı tavsiyede bulunmadıkça hamilelikte mastürbasyon bir mesele teşkil etmemelidir.

Bir orgazmın Braxton-Hicks kasılmaları olarak malum hafifçe krampları tetikleyebileceğinin bilincinde olmak önemlidir. Gebelikte mastürbasyon yapımı zararları böylelikle en alt seviyeye inmektedir. Düzensiz kasılmalar ve kısa sürede kendiliğinden geçen bu kramplar, bu bir mesele değildir. Bir tek, kramplarınız şiddetliyse, tutarlı bir şekilde ortaya çıkmaya başlarsa ya da kan ya da su boşalması yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Gebelikte Mastürbasyon 4

Bazı durumlarda, doktorunuz size hamilelik esnasında cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Bunu belirli zamanlarda, hatta hamileliğiniz süresince önerebilir. Preterm fiil emareleri yaşıyorsanız ya da önceki gebeliklerde preterm doğum öykünüz var ise, Plasenta previa ya da yetersiz bir serviks tanısı aldıysanız ve vajinal kanama yaşıyorsanız mastürbasyon sakıncalı olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz