Gebelikte Genital Siğil

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Genital siğil ya da kondilom adı verilen oluşumlar, genellikle cinsel yolla temas etme ile bulaşan HPV Human Papillomavirüs denilen beyaz ya da et rengi parçalarıdır. Cinsel temas dışında, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkek cinsel bölgelerinin sürtünmesi ile de geçebilir.

Prezervatif kullanmak bir önlem olsa da yüzde yüz önleyici bir korum sağlamamaktadır. Genital siğiller hem kadında hem erkekte, sıklıkla dış genital organların yüzeyinde ya da anüs civarında meydan gelirler. Daha nadir de olsa, genital siğiller kadınlarda vajina içinde ve servik yani rahim ağzının üzerinde de görülebilirler.

Genital siğil sebebi olan HPV virüsü plasentadan bebeğe geçemez. Ancak normal doğum sırasında doğum kanalından ve hatta sezaryen esnasında da temas ile bebeğe geçebilir. Bu durumda bebeğin solunum yollarında juvenil laringeal papillomatozis adı verilen lezyonların oluşmasına neden olabilir.

Anne adayında genital siğil varsa doğum nasıl olmalıdır?

Anne adayında genital siğil tespit edilmiş ise, doğum şekli olarak mutlaka sezaryen olmalıdır şeklinde çok net bir bilimsel ifade bulunmamaktadır. Ancak uzmanların çoğu böyle bir durum varlığında sezaryeni tercih etmektedir.

Gebelikte Genital Siğil

Bazen bu oluşumlar, vajina girişini veya doğum kanalını tamamiyle kapatacak ve normal doğuma izin vermeyecek kadar kadar büyük olabilmektedir. Bu durum doğumun mecburen sezaryen olmasını gerektirir.

Hamilelikte genital siğil tedavisi nasıl olmalıdır?

Hamilelik sırasında  sırasında genital siğil tedavisinde kriyoterapi yani yara dondurma, koterizasyon yara yakma ya da triklorasetikasit ilaç tedavi yöntemleri kullanılır. Yara dondurma işlemi hakkında buradan, yara yakma tedavisi hakkında bu linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz