Gebelik Hesaplama Cetveli

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
5025

Anne adayları kan testi veya idrar testi ile gebe olduğunu anladığı andan itibaren tatlı bir serüvenin içerisinde bulurlar kendilerini. Bu süreç birçok endişe ve sorun ile birlikte geçirilirken, aynı zamanda müthiş bir heyecan, merak ve öğrenme sürecinin de başlangıcıdır.

Gerek gebelik sürecinde gerekse doğum sonrasında özellikle ilk kez anne olacaklar için birçok yeni bilgi kendilerini beklemektedir. Bu meraklı bekleyiş içerisinde anne adaylarına bir nebze yardımcı olmak için gebelik hesaplama cetveli kullanılmaktadır.

Gebelik Hesaplama Cetveli 1

Gözle görülemeyen bebeğinin anne karnındaki durumunu merak eden anne adayları bebeklerinin durumunu bu cetvel sayesinde azda olsa tahmin edebilmekte ve hafta hafta meraklarını gidermektedirler. Günümüzde ultrason gibi müthiş bir cihaz ile bebeğin durumu rahatlıkla görülebilse de heyecanlı anne adayı her an bu görüntüyü elde edemeyeceği için farklı yöntemleri de kullanmaktadır. Gebelik haftası hesaplama cetveli aslında çok basit bir işlemdir.

Gebelik haftası hesaplanırken sanılanın aksine döllenme günü değil, son adet günü baz alınmaktadır. Bu nedenle gebelik hesaplama da önemli olan son adet tarihinin başlangıç gününü bilmektir. Bebeğinizin doğum tarihini öğrenmek için bu güne 7 eklenir ve 3 ay geriye gidilir.

Daha sonra elde edilen tarihe bir yıl eklenerek tahmini doğum yapacağınız gün bulunur.  Ancak, bu sadece bir tahmindir ve yaklaşık doğum yapacağınız günü belirlemektedir. Doğum yapacağınız gün hamileliğinize ve biyolojik gelişmelere bağlı olarak değişebilmektedir.

Son adet gününüze göre hesaplayacağınız gebeliğinizdeki bebeğinizin hafta hafta durumunu ise gebelik cetveli ile tahmin edebilirsiniz. Hafta hafta bebeğinizin gelişmelerini bilmeniz, hem merakınızı giderecek hem de sizi daha da mutlu edecektir. Aşağıda hafta hafta bebek durumunu anlatan başlıklar bulunmaktadır.

Gebelik Hesaplama Cetveli

1 – 3 haftalar: Bu dönem hamileliğin ilk haftalarıdır ve siz daha hamile olduğunuzu bilmeden yumurtalar sperm ile döllenir ve bebek rahime doğru yol alır. Bu yolculuk 4. Haftaya kadar sürecektir. Bu süreçte bebeğiniz ufak bir top şeklindedir ve rahim duvarına tutunur. Daha sonra salgılanan HCG hormonu ile hamile olduğunuzu öğrenirsiniz.

4 Hafta : Bebeğiniz artık embriyo dönemine başlamıştır. Bebeğin organları oluşmaya ve bebeğiniz gelişmeye başlar. Bu dönemde aldığınız besinler bebeğinize etki etmeye başlar.

5.Hafta : Bebeğinizin saçları, derisi, tırnakları, diş memesi, meme bezleri büyümeye başlar. Aynı zamanda kalbi ve dolaşım sistemi, akciğer, bağırsak ve dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Anne adayında ise göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma ve yorgunluk görülür.

6.Hafta : Gözler, burun ve kulaklar oluşmaya başlar.

7.Hafta Eller ve ayaklar gelişmeye başlar. Sindirim sistemi gelişir ve beyindeki loblar gelişmeye başlar. Anne adayında ise rahim normal boyutlarından fazla büyür, sık sık tuvalet ihtiyacı ve yemek yeme isteği oluşur. Mide bulantısı görülebilir.

8.Hafta : Bebeğinizin göz kapakları oluşur ve bebeğiniz siz fark etmeseniz de hareket etmeye başlar. Anne adayında uykusuzluk ve yorgunluğun yanında göğüs uçlarında koyulaşma ve göğüslerde büyüme olur.

9.Hafta : Büyüyen bebek artık fetüs olarak nitelendirilir. Kalpteki 4 odacık tamamlanır ve dişler ve parmaklar oluşmaya başlar.

10.Hafta: Böbrek, akciğer, beyin ve karaciğer artık fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar. Omurga ise belli olmaya başlarken tırnaklarda oluşur.

11.Hafta : Ses telleri oluşur ve yüzü iyice belirginleşir.

12.Hafta : Cinsiyet organı belli olmaya başlar. Parmakları açılmaya başlar.

13.Hafta : Bebeğin boyu uzar ve başı artık hareket edebilir.

14.Hafta : Anne adayı hissetmese de bebek ellerini ve bacaklarını hareket ettirebilir. Gözlerini açıp kapatabilir, parmağını emebilir.

15.Hafta : Tat alma duyusu gelişir.

16.Hafta: Ayak tırnakları ve kalbi gelişir.

17.Hafta : Ter bezleri oluşur ve bebek artık yutkunmaya da başlar.

18.Hafta : Saçları ve kaşları belirir. Daha sonra dökülecek olan tüyler çıkar.

19.Hafta : Duyma, koklama ve tat alma duyuları gelişir.

20.Hafta : Beyin yapısı gelişir ve bağırsaklarda ilk dışkı ile atılacak olan siyah yapışkan bir madde birikir.

21.Hafta : Kaşlar ve saçlar tamamıyla oluşur. Hareketleri artık hissedilebilir.

22.Hafta : Pankreas gelişir.

23.Hafta : İletişim kurma dönemi olan bu hafta da bebeğiniz kalp atışı, solunum ve bağırsak hareketlerinizi hissedebilir.

24.Hafta : Derisi kalınlaşır ve beyin gelişir.

25.Hafta : Cilt gelişimi devam eder ve cildinde yağ dokusu oluşur.

26.Hafta : Nefes alış verişi sıklaşır.

27.Hafta : Bebek artık uyumaya ve uyanmaya ve sıkça hareket etmeye başlar.

28.Hafta : Daha hareketli bir süreç başlar.

29.Hafta : Beyin kıvrımları gelişir, kemiklerin gelişimi hızlanır.

30.Hafta : Görme duyusu güçlenir.

31.Hafta : En hareketli dönem yaşanır. Kafatasının büyümesi sağlanır.

32.Hafta: Bebeğin cildi yumuşar, kilo almaya ve gerçek saçları çıkmaya başlar.

33.Hafta : Kafatası kemikleri olgunlaşmaya başlar. Ancak tam olarak sertleşmez.

34.Hafta : Merkezi sinir sistemi ve akciğerler gelişir.

35.Hafta : Gelişimi tamamlanan bebek kilo alma sürecindedir.

36.Hafta : Geçici tüyler ve onu sıvıdan koruyan doku kaybolur.

37.Hafta : Boyu uzayan ve akciğerlerindeki gelişim tamamlanan bebek doğuma hazır hale gelir.

38.Hafta : Bebeğiniz irileşiyor ve doğumu bekliyor.

39-40 Hafta : Bebeğiniz artık doğuma hazır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz