Gebelik Haftası Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
4937

Anne olmak için hazırlık yapanların çoğu hesaplama sorunu yaşayarak kendilerini kasmaktadırlar. Bu işin en doğru yolu bir uzmana danışmak olsa da hamilelik için evde ön bir bilgi almanız mümkündür. Bayanlar gebe kaldığını anlamak için birkaç tarih bilgisi almaları yeterli olacaktır.

Bunu hesaplamak oldukça kolaydır. Eğer bayanlar son adet tarihini biliyor ise ve son adet tarihi gecikmiş ise kaç gün geçtiğine bakarak gebe olup olmadıklarına karar verebilirler. Eğer bir hastalık yada mevsimsel bir değişim söz konusu değil ise 10 günlük bir adet gecikmesi hamileliğe işarettir. Son adet tarihi bu konuda oldukça önemlidir. Bu sayede adet hesaplama yaparak rahatlıkla sorunu çözebilirler.

Hamilelik Belirtileri

Bu konu ile ilgili en büyük belirti hiç şüphesiz ki adet döneminin gecikmesidir. Adet dönemi eğer başka bir sebepten gecikme göstermemiş ise hamileliğin belirtileri kendini göstermeye başlar. Eğer gebelik haftası gerçekleşmiş ise en büyük belirtisi uyku olacaktır. Gebelik evresine girmiş olan bir bayanda çok fazla uyuma isteği baş gösterebilir. Bazen mide bulantıları olmakla beraber halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği, bazı kokulara karşı duyarlılık, tiksinti duygusu gibi belirtiler en fazla belirtilerin başında gelmektedir.

[reklam id=1]

Gebelik Hesaplama

Son adet tarihini bu konuda baz alarak hesaplama yapmanız en doğrusudur. Son adet tarihinin üzerinden geçen süreçten on gün atılır ve o süre sizin gebelik hesaplama ortaya çıkarır. Bu yöntem eski ve ilkel bir yöntem olduğu için en doğrusu bir uzmana danışarak tam tarih almanızdır. Bunu yaparak hem daha sağlıklı bir bilgi edinmiş olur hem de kendinizi daha emin hissetmiş olursunuz. Bu sayede gebelik takibi de yapabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama

Kaç Haftalık Hamileyim

Bu konuda da yine ilk olarak baz almanız gereken en son gördüğünüz adet tarihidir. Son adet tarihinden su anki zamana kadar ne kadar süre geçmiş ise rahatlıkla bulabilir ve bu tarih üzerinden hesaplama yaparak gebelik takvimi ortaya çıkarabilirsiniz.

Diyelim ki son adet tarihinizi hatırlamıyor veya tam emin değilsiniz ve şuan doktora gitme gibi bir şansınız yok; o zaman yapmanız gereken unsur kendinizi kontrol etmeniz eğer kendinizde ve hareketlerinizde değişiklik var ise ve siz bu olgulardan şikayet ediyor iseniz sizin gebe olma ihtimaliniz çok yüksek. Ama her değişim gebelik değişimi değildir. Bu yüzden her zaman bir adet hamilelik takvimi olmalı ve o tarihinizi bir yere not ederek sürekli takip etmelisiniz. Bu sizin daha rahat sonuç almanızı kolaylaştıracaktır. Eğer şüpheniz var ise ve tarihinizi hatırlamıyorsanız en yakın bir sağlık merkezine giderek bir tahlil yaptırıp kesin bilgi alabilirsiniz.

Kaç Haftalık Hamileyim

Gebelik haftasının takibi için gerekli verilere sahip olmanız bir seçenek değildir. Gebeliğin selameti bakımından çok önemlidir. Takvime uygun ilerleyen gebeliklerin neredeyse hiç birisinde komplikasyon yaşanmaz, takvimden sapmalar halinde derhal müdahale edilmesi halinde ise ortaya çıkacak sorunların neredeyse tamamı kolayca çözümlenebilir. Bu nedenle, hamilelik haftası takibi konusunda dikkatli davranılması ve günlük olarak izlenmesi gereklidir. Özellikle ileri yaştaki veya risk grubundaki gebeliklerde  bu sürecin çok daha hassas biçimde izlenmesi gerekir. Hekim kontrolü altında sürdürülecek hamilelikler bu sebeple olumlu biçimde sonuçlanır ve bebeğin de , annenin de hiçbir zarar görmesi temin edilmiş olur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz