Gebeliğe Hamileliğe Hazırlık

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Bebek sahibi olmaya karar veren bir kadın nelere dikkat etmeli, hamilelik öncesi hazırlıklar neler olmalı sizler için hazırladık.

Hamileliğe Hazırlık Dönemi

 • Öncelikle bir jinekolog edinmelisiniz. Bunun için hamile kalmayı beklemeniz doğru değildir. Doktorunuzla hamile kalmaya karar verdiğinizde görüşmeniz en doğrusudur. Doktorunuz  hem hamilelik hakkında hem de hamilelik öncesi hazırlıklar hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgiler verecektir. Hamilelik öncesi bazı tahlillerin yapılması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.
 • Hamile kalmak isteyen bir kadının, hamilelik döneminin en önemli anomalilerinden olan nöral tüp defektinin önlenmesi için folik asit kullanmaya başlaması gerekir.Folik aisitin hem doğal yollardan alınması hem de dışarıdan ilaç takviyesi ile alınması önemlidir. Folik asit faydaları ve ne işe yarar konusunda buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Hamilelik öncesi hazırlıklar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ilaç kullanımıdır. Her an hamile kalma durumunuzu göz önünde bulundurarak, hamile kalmanızı engelleyecek ya da hamileliğinize zarar verebilecek ilaçlar kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için en doğru adım doktorunuza danışmadan hiçbir ilacın kullanılmamasıdır.
 • İlaç kullanımında olduğu gibi, röntgen ve radyasyon alanlarından uzak durmalısınız.
 • Sigara, alkol ya da zararlı madde alışkanlıklarınız varsa mutlaka bırakmalısınız. Düzensiz bir yaşam da hamilelik öncesi hazırlıklar konusunun en önemli detaylarındandır. Düzenli ve sağlıklı bir yaşam sürmeye özen göstermelisiniz.
 • Özellikle yeni evli bir çiftseniz, henüz 1 yıl olmadan neden hamile kalamıyorum gibi stres ve kaygı durumlarına kapılmamanız gerekir. Stres ve endişe, hamile kalınmasını önemli derecede etkilemektedir. Çiftler için kısırlıktan bahsedilebilmesi için 1 yıl boyunca, düzenli ve doğru cinsel ilişki sonunda hamilelik elde edilmemiş olması gerekmektedir.
 • Hamilelik oluşması için olması gereken cinsel ilişki sıklığı haftada 2’dir. Buna dikkat edilmelidir.
 • Düzenli egzersiz ve spor yapmak, hamilelik öncesi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Hamilelik öncesi yapılan spor ve egzersiz aktiviteleri, hamilelik sırasında da daha rahat egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

Hamileliğe Hazırlık Dönemi

 • Kolay hamile kalmak için, yumurtlama günlerinizi takip etmeniz, yumurtlama dönemi öncesi ve sonrasında doğru cinsel ilişkide bulunmanız gerekmektedir.
 • Aşırı kilo sorununuz varsa, hamilelik öncesi hazırlıklar listesinin en başında, bir diyetisyen yardımı ile sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmak yer almalıdır. Normal kiloya dönmeniz, hamile kalmanızı kolaylaştıracak, hem hamilelik hem de hamilelik sonrasında da sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.
 • Yaşınız ileri ise, yani 35’ten büyükse, yumurtalık rezervi ile hamile kalma şansınız arasında öenmli bir ilişki olduğunu unutmayın. Yumurtalık rezervinizle ilgili gerekli değerlendirilmelerin yapılması için mutlaka bir doğum kontrol uzmanına başvurun.
 • Yüksek tansiyon (Hipertansiyon), şeker hastalığı (diyabet) , tiroid sorunları (guatr), kansızlık (anemi ) ya da farklı bir sistemik hastalığınız bulunuyor ise bunlarla ilgili mutlaka doktorunuza öncesinde bilgi vermeniz gerektiğini unutmayın. Hamilelik öncesi hazırlıklar noktasında ve hamilelik süresince tedavilerin planlanması konusunda doktorunuzun ilettiği tedavileri aksatmadan uygulayın.
 • Hamilelik öncesi hazırlıkların en önemlilerinden biri de dengeli ve düzenli beslenmedir. Mümkün olduğunca normal bir kiloda hamile kalınması hamileliğin rahat geçmesini sağlayacaktır.
 • Hamilelik dönemi ile ilgili bilgi edinmek için hamile kalmayı beklemeyin.

Yorumlarınızı Bekliyoruz