FSH Hormonu Yüksekliği

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Fsh yüksekliği konusundan bahsetmeden önce kısaca fsh nedir kısaca bunu açıklayalım öncelikle. Folikül uyarıcı hormon olan fsh beyinde hipofiz bezinden salgılanır. Görevi yumurtalıklardaki folikülleri uyarmak ve büyümesini sağlamaktır.

Yumurtayı taşıyan ufak kesecikler folikül olarak tanımlanır. FSH hormonu etkisi ile foliküller büyür, LH hormonunun etkisi ile de adet döneminin ortasında çatlama meydana gelir ve yumurtlama gerçekleşir.

Fsh değeri, özellikle adet düzensizliği ve kısırlık sorunu olan hastalarda oldukça önemlidir. Kanda fsh değeri ölçümü genellikle adetin 3.günü ya da 2 ila 5.günler arasında yapılır. Kadının yaşı ilerledikçe yumurtalık rezervinde azalma ve FSH hormonu miktarında ise yükselme görülür.

Özellikle 35 yaş ve sonrasında FSH hormonunda yavaş olan yükselme 40 yaşından sonra hızlanır. Yaş faktörü  dışında yumurtalıklardan birinin ya da bir kısmının ameliyat ile alınması, kist ameliyatı sırasında yumurtalığın zarar görmesi gibi durumlar da FSH hormonu miktarının artmasına neden olur.

Fsh Değerleri

Yumurtlama için önemli olan fsh değeri belli bir oranda olmalıdır. Adetin 3.günü fsh hormonu ölçüldüğünde fsh değeri 8-10’nun altında olması gereklidir. Adetin diğer günlerinde ölçüm yapıldığında değerler yüksek çıkabilir ve bu sonuçlar değerlendirme noktasında yanıltıcı olabilir. Bu yüzden ölçüm için en doğru zaman adet döneminin ilk günleridir.

Fsh Yüksekliği Nedir?

Fsh yüksekliği,  gebeliğin elde edilmesinin olumsuz anlamda etkilendiği anlamına gelmektedir. Yapılan ölçümlerde fsh değeri 10’un üzerine çıktığında hamile kalma şansında düşüş söz konusudur.  Fsh değeri 15’in üzerine çıktığında ise hamile kalma problemi ciddi seviyededir. Fsh değeri ne kadar yüksekse hamilelik elde edilme şansı o kadar düşer.

Fsh Yüksekliği Nedir?

Bu durum hem normal gebe kalmaya çalışan kadınlar hem de tedavi ile elde edilmeye çalışılan gebelikler için geçerli bir durumdur. FSH yüksekliği 25 ve üzeri değerlere ulaşmış ise normal yolla, tedavi ya da tüp bebek yöntemleri ile hamilelik elde etme şansı yok denecek kadar azdır şeklinde ifade edilir.

FSH hormonu ölçümlerinde dikkat edilmesi gereken nokta farklı aylarda farklı sonuçların elde edilebileceğidir. Adetin 3.günü yapılan bir ölçümde fsh değeri yüksek çıkarken, 1-2 ay sonrasında yapılan ölçümde fsh değeri düşük çıkabilir. Bu durumda değerlendirme kötü değer dikkate alınarak yapılmalıdır. Bu hastalarda hamilelik şansının düşük olduğu ifade edilmeli ve bu doğrultuda bir yol izlenmelidir.

Fsh Yüksekliği Belirtileri

Kadınlarda fsh yüksekliği belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zor hamilelik elde edilmesi yani hamile kalamama
  • Kısırlık
  • Menopoz
  • Yumurtalık kistleri
  • Polikistik over sendromu

Fsh Yüksekliği Belirtileri

Fsh Değeri Nasıl Düşürülür?

Fsh değeri yüksek olan hastalar hamilelik şansını artırmak için fsh değerini düşürmek için neler yapılabilir arayışına girerler. Fsh yüksekliği, yaşın ilerlemesi ile yumurtalık rezervinde azalmayı gösterir. Yaşın ilerlemesi ile kadında yumurta sayısı, yumurta kalitesi azalır ve bunlar ilaç ya da tedavi ile düzeltilemez.

Aynı durum fsh yüksekliği için de geçerlidir. Bu nedenle FSH yüksekliği tespit edilen hastalar için düşürmek yerine daha da yükselmesine fırsat vermeden tedavi yöntemi ile hamilelik elde edilmeye çalışılmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz