Fsh Hormonu Kaç Olmalı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

FSH ve LH hormonları beyinde hipofiz bezinden salgılanır. Hipofiz bezi burunun hemen arkasında yer alır. Kadında da erkekte de hem östrojenin ve testesteronun, kadın yumurtası ve erkek sperminin yapılmasını sağlayan ana hormonlardır. Erkekte de kadında da belirli zamanlarda salgılanırlar. Erkekte gün içinde artıp azalan bir ritimleri vardır. Kadında ise aylık bir siklusa bağlı olarak artmaya ve azalmaya girerler.

Kadının yumurtasının içinde bulunduğu keseciğe folikül adı verilir. Bu folikülü yumurtlamaya hazırlayan, folikülü uyaran hormon FSH hormonudur. FSH hormonu yumurtlamaya kadar artar. Kadınlarda overın yani kadın yumurtasının rezervini gösteren fsh değerleri olup alınan bulgular oldukça nettir. Fsh değerleri ile kadının yumurtasının yaşlanıp yaşlanmadığı konusunda değerlendirilmesi gereken önemli hormonlardandır.

Kan alınarak yapılan fsh testi adetin 3.gününde yapılmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan ya da interfilite yani kısırlık sorunu olan kadınlarda fsh değerleri oldukça önemlidir. Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta rezervi azalmakta ve fsh hormonu yükselmektedir. 35 yaşından sonra fsh hormonu yüksekliği yavaş bir seyirde olurken, 40 yaşından sonra hızlı bir yükselme yaşanır. Yaş faktörünün dışında, yumurtalıklardan birinin veya bir bölümünün alınması ya da yumurtalığın zarar görmesi fsh hormonu yüksekliği durumuna sebep olur.

Doğum kontrol yöntemleri veya kullanılan ilaçlar fsh yüksekliğine neden olmazlar.

Fsh Normal Değeri

Adet kanamasının 3.gününde yapılan fsh testi sonuçlarına göre fsh kaç olmalı ki normal bir değer kabul edilsin bilgisini aktaralım hemen.

Fsh değerinin 10’nun altında olması normal bir değerde olduğunu gösterir. Menopoz öncesinde ve yumurta rezervi iyi olan kadınlarda yaklaşık değeri 5 civarındadır. 10’nun üzerine çıkıyorsa fsh değerleri yumurta rezervinin yetersizliği anlamına gelir. 25’in üzerinde ise doğal yollarla çocuk sahibi olmanın çok güç olduğu bir durum var şeklinde değerlendirilir. Adetin 3.gününde birkaç kez ölçümle fsh değerleri 40’ın üzerinde çıkıyorsa menopoz olarak değerlendirilir. Ancak tek siklus bu ifade için yeterli değildir. Dalgalanmalar söz konusu olabilir. Bu sebeple birkaç siklusda bu değerin yüksek olduğunu görülmesi gerekir.

Fsh yüksekliği dışında düşük olduğu durumlarda söz konusu olabilir. Fsh değerlerinin düşük olması hipofiz bezi yetersizliği belirtisi olabilir. Bu durumda da mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Fsh Hormonu Kaç Olmalı 1

Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür

Kadınlarda üreme hormonlarına etki eden ve yumurta oluşumunu sağlayan bu hormonun çocuk sahibi olma konusunda çok önemlidir.Bu yüzden fsh hormonu yüksekliği istenen bir durum değildir.

Yaş aralığına göre fsh değerleri kadınlarda şöyle olmalıdır;

  • 0-6 ay arası bebeklerde: 1,00-4,00 mIu/ml
  • 7 ay- 12 yaş arası çocuklarda: 0,2 -3,00 mIu/ml
  • 13-15 yaş arası çocuklarda : 1,00-8,00 mIu/ml
  • 16-50 yaş arası kişilerde: 2,00-10,00 mIu/ml
  • 51-60 yaş arası kişilerde : 20,00-140,00 mIu/ml
  • 60 yaş ve üstü kişilerde: 30,00-118,00 mIu/ml

Yaş ilerledikçe fsh hormonu yükselmektedir. Fsh hormonu yüksekliği yumurta rezervinin ve kalitesinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle fsh değerleri daha da yükselmeden tedavi ile gebeliğin elde edilmesi çok önemlidir.

Fsh hormonun düşürülmesinde aslan pençesi, civan perçemi, sarı sabır otu, hayıt otu ve adaçayı gibi bitkilerin etkili olduğu ifade edilmektedir.

Fsh Hormonu Kaç Olmalı 2

Fsh hormonu yüksekliğine karşı önerilen bitkisel kür tarifi:

1 bardak kaynatılmış su içerisine 1 tutam testere dişli aslan pençesi atılarak 5 dakika demlenmeye bırakılır. Ilındıktan sonra süzülür ve içilir. 1 ay süresinde günde 2 bardak tüketilmesi önerilir. İlk bardağın kahvaltıdan 2 saat sonra, ikinci bardağın akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmesi, 1 aylık süre bitince 1 hafta ara verilerek 1 ay daha uygulanması tavsiye olunur. Her defasında taze olarak hazırlanıp tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz