Folik Asit Nedir, Eksikliği, İçeren İlaçlar, Çeşitleri Nelerdir? Folik Asit Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role haiz olan Folik asit, B karmaşa vitaminler grubunda yer alıyor. Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DNA yapımında önemli bir vazife üstlenen Folik Asit sağlıklı yaşlanmak isteyenlerin de vazgeçilmezi.  İnsanlarda folik asit eksikliğinin başlıca nedenleri yetersiz beslenme sebebiyle oluşuyor.

Folik Asit Eksikliği

İçeresinde bulunan B9 vitamini olarak kimyasal bileşen bulunmaktadır. En önemli faydaları içinde sinir sisteminin sağlığını koruması gelmektedir. Bunun yanı sıra yağ ve karbonhidratın vücut içinde işlenmesini ve görevini yapabilmesine yardımcı olan bir özelliğe haizdir. Ayrıca kalbe ve kalp hastalıklarına karşı oldukça yararlıdır.

İçerisinde bulunan maddeler kalbin işlevini sağlıklı bir şekilde yapmasına ve meydana gelebilecek kalp hastalıklarına yol açan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Öteki emareler ise ağrılı ve kırmızı bir dil (glossit), ağzınızın içinde yaralar ve değişmiş ya da azalmış dokunma hissidir. Bu eksiklikler, folik asit hapları ile giderilebilir.

[reklam id=1]

Folik Asit İçeren İlaçlar Nelerdir?

Folik asit vitaminine bununla beraber folat adı da verilir. Hamilelik döneminde günde averaj 800 mikrogram dozunda alınması gerekmektedir. Folik asit ne kadar? Sorusu da son derece yaygın bir şekilde yöneltilmektedir.  folik asit hap olarak alınmakta olup, Folbiol, Folic Plus ve Ferrozinc en çok beğenilen ilaçlar arasında yer almaktadır. folik asit fiyatı ortalama olarak 10 TL gibi bir fiyata satılmaktadır.

Folik Asit Nedir, Eksikliği, İçeren İlaçlar, Çeşitleri Nelerdir? Folik Asit Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? 3

Folik Asit Çeşitleri Nelerdir?

Folik asit B vitamini ailesinin bir üyesidir. B9 olarak da bilinir. Folik asit denilen kan hücreleri için DNA-RNA için lüzumlu olan ve hücre üretimi için olan bir vitamindir. Bu vitamin bütün insanoğlu için lüzumlu olan ve günlük almamız ihtiyaç duyulan 400 mcg olup doğurma yaşı gelmiş fakat özellikle hamile bayanlarda bu ihtiyaç 600 mg’dır.

Folik asit yararları içinde kansere neden olan kötü hücrelerin oluşmamasında önemli rol oynaması yer alır.  Folik asit çeşitleri Folbiol, Folıc plus, Foli- doce, Decavit, Elevit, Folik asit, Folio şeklinde sıralanır.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Folik asit Kandaki hemostanin denen şu demek oluyor ki damar sertliğini ortadan kaldırdığı için Kalp krizini, felç ve bunama riskini en aza indirir. Cilde parlaklık verir. Doğurganlığı arttırır. Meydana getirilen son bir araştırmaya bakılırsa elzheimer hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Folik Asit Nedir, Eksikliği, İçeren İlaçlar, Çeşitleri Nelerdir? Folik Asit Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? 2

  • Folik asit vitamini B6 ile birlikte el ve ayak damarlarındaki kanlanma bozukluğuna iyi geldiği belirtilmiştir.
  • Tek böbrekle yaşayan kişiler şeker hastaları kalp ve damar problemleri için yüksek oranda folik asit almak gerekir.
  • Özellikle genetik şifremiz olan DNA yapımında vazife alır.
  • Folik asit bebeklerde çok önemli olduğundan vücuttaki hücre çoğalmasında ve kemik iliğinin işlevini yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır.
  • Meydana getirilen son bir araştırmaya göre hamilelikte kâfi oranda folik asit alınan bir bebeğin sakat doğma riskini diğer bebeklere oranla daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Genel anlamda insanoğlun çoğunda folat yetersizliği vardır vücutta folat deposu çok azdır.

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik asit faydaları içinde felç, kanser ve doğum kusurlarının önlenmesi de yer verilmiştir. Kas ve kas hücrelerinin kuvvetlenmesine yardımcı olan folik asit zihinsel ve duygusal bozukluklarda da çok etkilidir. Suda çözünme özelliğine haizdir ve çeşitli diyet programlarında kullanılmaktadır.

Folik Asit Nedir, Eksikliği, İçeren İlaçlar, Çeşitleri Nelerdir? Folik Asit Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Hamile hanımlar için çok önemli asittir. Folik asit fetal gelişimi için yarar sağlamaktadır. Folik asit eksikliği nöral tüp efektlerine yol açabilir ve gebeliğin bitmesine niçin olabilir. Bu asittin kullanımı ve vücutta yeteri kadar olması bu tür riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz