Folik Asit Faydaları

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren folasin adı ile de anılan B vitaminler grubunda yer alan B 9 vitaminidir folik asit. Hücre yapı taşlarının yapımı ve yenilenmesi,kan hücrelerinin oluşumu, sinir sistemi dokularının oluşumu,gelişimi ve yenilenmesinden önemli bir rol üstlenen folik asitin genetik şifremizin yapıtaşı olan DNA yapımında da önemli görevi vardır.

Sağlıklı bebekler dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının, sağlıklı bebekler büyütmek isteyen  emziren annelerin, sağlıklı yaşamak isteyenlerin vazgeçilmezi  olan bu vitamin için folik asit ne işe yarar sorusu da özetle yanıtlanmış olmaktadır.Özellikle dengesiz ve yetersiz beslenme sebebi ile ortaya çıkan folik asit eksikliği birtakım rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Yetişkin bireyler için tavsiye edilen günlük miktarı 400 mcg olan folik asitin alımının anne olmayı planlayan kadınlar ve anne adayları için ayrı bir önemi vardır.

Folik asidin hamilelik dönemindeki en önemli rolü, bebekte nöral tip defekti denilen, beyin ve omurganın kapanması konusundaki anomalilerin engellenmesidir.Yapılan bilimsel araştırmalar ile özellikle gebeliğin ilk 12 haftası ve tercihen gebelikten önceki  1 ay süresince,minimum  400 mcg folik asit desteği alan annelerin bebeklerinde, nöral tip defektlerin (NTD) azaldığı tespit edilmiştir.Bunu sıfırlamak mümkün değildir ancak folik asit alımı ile anlamlı derecede azalmasına etki ettiği görülmektedir.Bu yüzden hem dünya sağlık örgütü hem kadın doğum dernekleri, ülkelerdeki perinotolüji dernekleri 400 mcg folik asitin hem gebe kalmak isteyen bütün kadınlar tarafından hem de gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanılmasını tavsiye etmektedir.

[reklam id=1]

DNA ve RNA üretimindeki kritik ve önemli rolü nedeniyle , hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönem olan fetal büyüme ve gelişme evresinde yeterli folik asit alımı sağlıklı bebek gelişimi açısından son derece önemlidir.Bu etkileri sebebi ile hamilelikte folik asit asla göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Hamilelik öncesi ve hamilelikte folik asit alımı, bebeklerde görülebilen yarık dudak ve yarık damak anomalilerine karşı da koruma sağlamaktadır.

Ayrıca erken doğum, düşük kilolu doğum ve düşük risklerinin azaltılmasında da önemli etkisi bulunmaktadır.

Folik asit ne işe yarar sıralamaya devam edelim;

  • Folik asit vitaminin yeni doğan bebeklerde gelişim sorunlarının azalmasında, felç gibi problemlerin önlenmesindeki etkileri bilimsel araştırmalarla ortaya konmaktadır.
  • Kadınlarda rahim boynu kanserini önlediğine dair veriler de çalışmalar neticesinde elde edilmektedir.
  • Folik asit bakımından zengin besinlerle sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerde, bağırsak ve kolon kanseri  vakalarına daha az rastlanmaktadır.
  • Folik asitin  kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve yenilenmesinde  etkili olması sebebi ile kansızlık sorunu yaşayan kişilerde oldukça faydalıdır.
  • Folik asit, damar sertliğini azaltarak kalp krizinden korur.
  • Ayrıca bunama, Alzheimer, Parkinson  ve felç gibi riskli hastalıkların oluşmasının engellenmesinde önemli rol oynar.
  • Yaşlılıkta oluşan işitme zayıflığına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Homosisteini dengeleyici özelliği vardır.

Folik Asit Faydaları 1

Şimdilerde cilt güzelliği ve cilt hücre yenilenmesi konusunda da keşfedilen folik asit, sağlıklı saç ve tırnaklar için de oldukça etkilidir.Saç foliküllerinde bulunan hücreleri geliştirmeye fayda sağladığı için saçların sağlıklı ve hızlı uzamasında etkili olur, saç tellerinin beyazlamaması noktasında katkı sağlar.

Folik asit desteği sunan ve organik maddeler kullanılarak üretilmiş ve içeriği saf ve doğam tutulmuş olan ve doktor önerisi ile kullanılan en çok tercih edilen solgar markasıdır. Kullanımı ile solgar folik asit faydaları birçok kişinin kurtarıcısı olmaktadır.

Etkisi ve eksikliği bu kadar önemli olan vitamin için,anne olmak isteyen kadınların aklına folik asit hamile kalmaya yardımcı olur mu sorusunu getirebilir. Folik asitin hamile kalma noktasında bir etkisi bulunmamaktadır. Gebelik öncesi ve gebelik süresince önerilen miktarlarda alınmasının bebek ve anne sağlığına önemli katkıları vardır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz