Fitil Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
9324

Tıp dilinde süppozituvar olarak adlandırılan fitil, genel itibari ile vücuda anüs yolu ile gönderilebilen mumlu ya da jelli ilaçlardır. Vücut sıcaklığından yani hemen hemen 35 derece sıcaklıkta eriyebilen, kakao yağı, poliglikol veya stearattan oluşan, su ile yağda çözünebilen maddeleri içeren fitil, düz bağırsakta eriyerek etken maddelerin toplardamarlardan emilip kana karışmasını sağlar.

İçeriğinden kısaca bahsettikten sonra fitil ne işe yarar detaylı olarak aktaralım.

Fitil kullanımı, ilaçların daha hızlı ve kolay soğurulmasını sağlamaktadır. Göden bağırsakta yer alan ılık mukoza zararlarına değer değmez erime özelliğine sahip olan fitil, böylelikle içeriğinde bulunan etken ilaç maddesinin hemen çözülmesini ve bağırsaklar tarafından hızlı ve kolaylıkla soğurulmasını sağlamaktadır.

Fitil kullanımı birçok hastalığın tedavisinde oldukça yoğun kullanılmaktadır.Özellikle fitil deyince ilk akla gelen bebeklerde ve çocuklarda ateş düşürücü fitil olmaktadır.

Kalın bağırsağın son bölümü rektum olarak da bilinen göden bağırsak iltihaplanlamarında steroit içeren fitil kullanımı faydası oldukça fazladır. Birçok kişinin hem yanma hem de çok acı yaşadığı bir durum olan basur rahatsızlığının da tedavisinde fitil kullanımı yaygındır.

Ağızdan alınan ilaçların mide üzerinde rahatsız edici durumlar oluşturabileceği tedavi durumlarında da fitil kullanımı doktorlar tarafından hastalara sunulmaktadır. Mideye dokunabilecek ve rahatsız edebilecek ilaçlar kullanmak yerine fitil kullanılmaktadır.

Fitil ne işe yarar noktasında diğer bir durum da sürekli kusma olması halinde ağızdan ilaç alamayacak durumda olan hastalar için fitil kullanımı söz konusudur.

Ayrıca astım rahatsızlığı olan hastalar için astım krizlerine karşı hazırlanmış olan özel fitiller de mevcuttur.

Kadınsal hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar arasında vajinal fitiller çoğunluktadır. Kadınlar genellikle vajinal fitil kullanmayı sevmezler ve çekinirler. Fitili kullanırken canlarının yanacağı veya yanlış yere yerleştirecekleri endişesiyle rahatsızlık hissetmektedirler. Fakat doğru kullanımla en ufak bir acı dahi hissedilmemekte ve rahatsızlıkların tedavisinde hızlı bir şekilde yol alınmaktadır.

Vajinaya fitil nasıl sokulur sorusunu yanıtlayarak endişeleri ortadan kaldıralım. Öncellikle fitil kullanımı için en uygun zamanın gece olduğunu belirtelim. Böylelikle kaymasını ve çıkmasını engelleyerek sağlayacağı faydayı maksimize etmiş oluruz. Ellerimizi güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra yatağa uzanarak vajinal fitili kabından çıkartın. Fitilin ince kısmını vajina deliğinden içeriye doğru itin. Fitil özel bir madde olduğu için kayarak vajina içine kolaylıkla acı hissetmeden girecektir. Fitil içeri girdikten sonra rahminizi sıkarak bir süre bekleyin. Bu şekilde fitili vajnaya yerleştirmiş olursunuz. Daha sonrasında ayağa kalkabilirsiniz. Burada belirtilmes gereken önemli bir nokta vajinal fitiller bakirelerin kullanması için uygun değildir. Bakire bir bayan kullanmamalı ve bu detay dokto ile mutlaka paylaşılmalıdır.

Vajinal fitil dışında anüsten fitil kullanmanın da zor bir tarafı olmamakla birlikte rahatsız edici bir durum olarak değerlendirilebilir. Fitil kullanımı sırasında hasta sol tarafına yatar ve butlarını ayırır. Sonrasında fitil anüsten yavaşça içeri doğru itilir. Sağlıklı olması için bu uygulama sırasında eldiven kullanılması daha doğrudur. Fitilin yerleştirilmesinden sonra kısa bir süre hasta istirahat edebilir.

Fitil Nasıl Kullanılır? 1

Bebeklerde Fitil Nasıl Kullanılır

Bebeklerin ve çocukların hassas bünyeleri için her türlü müdahale ve ilaç kullanımı her zaman mümkün olmamaktadır. İlaçlar, ağızdan tablet veya şurup, krem, enjeksiyon gibi yollarla alınır çoğunlukla. Ancak bunların uygun olmadığı durumlarda diğer bir yöntem anüstten verilen fitillerdir. Özellikle bebeklerde ateşin düşürülemediği, yüksek ateşin söz konusu olduğu, bebeğin şurup içemediği ya da şurup içmesinin hemen ardından kusması gibi durumlarda ateş düşürücü fitil kullanılmaktadır. Bebeklerde fitil, sıklıkla tavsiye edilen ve kullanılan tedavi yöntemidir.

Bebeklerde fitil nasıl uygulanmalı, fitil kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli gelin bunlara göz atalım.

  • Bebeklerde fitil kullanımı, hassasiyet gerektiren bir durumdur. Fitili yerleştirecek olan kişinin nazik olması çok önemlidir.
  • Bebek ağlıyorsa öncelikle sakinleştirilmeli ve yatıştırılmalıdır. Oyuncak veya küçük oyunlarla ilgi dağıtılabilir. Daha sonra ilk adım bebeğin yatırılarak altının açılmasıdır.
  • Fitil yerleştirilmeden önce anüs zeytinyağı ya da uygun bir krem ile yumuşatılmalıdır. Böylelikle bebeğin anüsü zarar görmemiş olur.
  • Bebek ayak bileklerinden tutularak hafifçe yukarı kaldırılır, aynı zamanda ayak bilekleri başına doğru yaklaştırılır. Böylelikle gergin bir pozisyon oluşturulmuş olur.
  • Daha sonra fitil dik olarak anüsten içeriye nazikçe itilir.
  • Fitil yerleştirildikten sonra bebeğin butları bir süreliğine birleştirilmiş olarak tutulabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz