Ertesi Gün Hapı Zararları

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
16991

Acil doğum kontrol yöntemi olan ertesi gün hapları kullanmak zarar verir mi, ilacı alan kadınların aklını kurcalayan bir sorudur. İçerdiği hormonların etkisi ile istenmeyen gebeliği önleme özelliği olan ertesi gün hapı kullanmanın zararı var mı uzmanlar ne diyor bu bilgilere bakalım.

Korunmasız cinsel ilişki ya da cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinin uğradığı kazalar sebebi ile başvurulan yöntem ertesi gün hapı alımıdır. İlişkide bulunduktan sonra maksimum 5 gün içinde alınmak durumunda olan ertesi gün hapı şu an ülkemizde satışta olan Ella ismi ile bilinmektedir. Tek tablet halinde içilir ve koruyuculuğu oldukça yüksektir.Ancak %100 koruma sağlamadığı unutulmamalı bu hapın alınmasının ardından gebe kalma riski olduğu mutlaka bilinmelidir. Hapların koruyuculuk oranı cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra alındığı ile ilgilidir. Bu sebeple cinsel ilişkinin akabinde 24 saat içinde tablet alımı ilacın etkisini artırmaktadır.

Ertesi gün hapları masum ilaçlar değildir. Her ilacın zararı olduğu gibi ertesi gün haplarının da zararları mevcuttur. Bu yüzden acil ve zorunlu durumlarda kullanılmalı, bir doğum kontrol yöntemi olarak asla düşünülmemelidir. Gelelim ertesi gün hapı kullanmanın zararı var mı sorusunun detaylarına;

[reklam id=1]

Adet düzenine etkisi: En önemli noktalardan bir tanesi ertesi gün haplarının adet düzeni üzerindeki etkisidir. Kimi kadınlarda adet döngüsünde bir dengesizlik oluşmaz. Adet beklenen zaman içinde ve adet kanaması da normal şartlarda olduğu miktarda gerçekleşir. Yüksek miktarda hormon içeren ertesi gün hapı, kimi kadınlarda ise adetin gecikmesine kimi kadınlarda gününden önce gelmesine sebep olabilir. Bunlar geçici düzensizliklerdir. Bazı kadınlarda ise lekelenme şeklinde ara kanamalara da sebep olabilir. Adet yeni bitmiş olsa bile kısa bir süre lekelenme şeklinde bir kanama durumu söz konusu olabilir. Diğer bir etkisi ise adet kanaması miktarına etkisidir.Ertesi gün hapı kullananların yaşadığı en sık durumlardan bir tanesi kanama miktarındaki belirgin artış veya azalmadır. Ayrıca adet döneminin ağrılı geçmesine de sebep olabilir.

Göğüslere etkisi: Ertesi gün hapı kullanan kadınların yaşadığı yaygın şikayetlerden bir tanesi göğüslerde hassasiyettir. Hissedilenden daha fazla bir hassasiyet söz konusu olup kısa bir süre etkisi azalarak kaybolur.

Genel etkisi: İçerdiği hormonlar sebebi ile en önemli şikayetlerden biri bulantı ve kusma halidir. Bununla birlikte üst ve alt karın ağrısı, baş dönmesi, bazı kadınlarda kas ağrısı yaşanan olumsuzluklar arasındadır. Geçici olarak ani duygu durum değişikliği de ertesi gün hapı zararları arasında sıralanabilir.

Ertesi Gün Hapı Zararları 1

Ertesi gün hapı döllenmeyi engeller, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini önler veya gebelik için hazırlanan rahim yapısını bozar. Bu etkileri ile hamileliğe izin vermez. Ancak unutulmamalıdır ki ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sık kullanılması sağlık sorunlarına sebep olabilir. Aynı adet döngüsünde 1 kereden fazla kullanımı asla önerilmez. Yüksek derecede hormon içeren bu ilaçların sık kullanımı ile vücuda aşırı hormon yüklemesi olacağından hormon dengesi bozulabilir. Bu da adet düzeninin ciddi anlamda bozulmasına ve hormon dengesizliği ile birlikte başka organların da zarar görmesine sebep olabilir. Acil durumlar dışında kullanılmamalı, doğum kontrolü için doktorun önerdiği diğer doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.

Ertesi gün hapları kullanmak zarar verir mi konusu astım ve şiddetli karaciğer hastası olan kadınlar için çok daha önemlidir. Astım rahatsızlığı olan ve karaciğer hastası olan kadınlar için zararlı olacağı kullanılması tavsiye edilmez. Bu durumlar söz konusu ise mutlaka doktora bildirilmelidir. Ayrıca emziren anneler de ertesi gün hapı kullanmanın zararı var mı sorusuyla karşı karşıyadır. İlaç anne sütüne geçtiği için, ilaç alımından sonra en az 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmez. Bu dönem içinde de süt manuel yollarla sağılarak göğüsler boşaltılmalı ve sağılan süt atılmalıdır.

Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkisi de düşünüldüğünde ertesi gün hapı kullanmanın zararı var mı sorusu akla gelebilir. Bu durumla da bilgi aktaralım hemen. Bu durumla ilgili yapılmış bir çalışma söz konusu değildir. Baş dönmesi etkisi düşünülerek bu duruma da orta veya hafif düzeyde etki edebileceği ifade edilebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz