Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
3317

Orijinal ismi ile morning after pill yani ertesi gün hapı acil doğum kontrol hapıdır. Ertesi gün hapı nasıl kullanılır bundan önce ertesi gün hapı nedir kısaca bilgi verelim. Cinsel ilişki sırasında kullanılan yöntemin başarısız olması, doğum kontrol hapı alınmasının unutulması ya da korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebelik istenmiyorsa kullanılan doğum kontrol yöntemi ertesi gün hapıdır.

Korunmasız ilişki sonrasında ertesi gün hapı kullanımı 72 ila 120 saat için olmalıdır. Ertesi gün hapının içinde bulunan hormonların istenmeyen gebeliği önlediği ifade edilmektedir. Ertesi gün hapı kullanımı ilacın markasına göre değişse de şu anda ülkemizde satışı olan Ella ertesi gün hapı ilişkiden 5 gün sonraya kadar alınabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir se ertesi gün hapı kullanımı ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu o kadar yüksek olmaktadır. Ertesi gün hap alımlarında ilişki sonrası geçen zaman koruma etkisini azaltmaktadır. İlk 24 saat içinde alındığında koruma oranın %95 oranında olduğu söylenebilir.

Ertesi gün hapı kullanımı, prospektüsünde yazdığı şekilde ve ihtiva ettiği tablet sayısına göre tek seferlik ya da 12 saat ara ile 2 kez kullanımlık olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi şu an piyasada mevcut olan Ella ertesi gün hapı 3 kat daha fazla koruma özelliğine sahip tek kullanımlık tablet şeklinde eczanelerde satılmaktadır.

Ertesi gün hapı kullanımı ile ilgili önemli noktaları özetlersek;

 • Korunmasız ilişki sonrası belirtilen süre içinde en fazla 5 gün içinde alınmalıdır.
 • Uzun süreli doğum kontrol yöntemi olarak asla alınmamalıdır.
 • Aynı adet döngüsü içinde 1 defadan fazla alınması önerilmez.
 • Ertesi gün haplarının koruma oranı %100 değildir.
 • Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında 2-3 saat içinde kusma olursa tekrar alınması için doktor ile görüşülmelidir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar

Adını sıkça duyduğumuz ertesi gün hapı ne işe yarar, ertesi gün hapı kullanımı nasıl bir etki oluşturur ya da adını ilk duyanlar için ertesi gün hapı nedir bunları açıklayalım.

 • Korunmasız girilen cinsel ilişki,
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması, kayması veya delinmesi,
 • Cinsel ilişki esnasında spiralin kayması,
 • Doğum kontrol hapının unutulması
 • Vajina dışına boşalma olması sebebi ile gebelik ihtimali

gibi durumlarda istenmeyen gebelikleri önlemek amacı ile başvurulan acil doğum kontrol yöntemi ertesi gün hapıdır. Ertesi gün hapları hormon içeren ilaçlardır. Bu hormonlar ile aşağıdaki etkileri oluşturarak hamileliği engellemiş olur.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar

 • Yumurtalıklardan yumurta atılmasını engeller
 • Gebelik için hazırlanan rahim ortamını bozar.
 • Spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller.

Korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanımı sonrasında beklenen adet zamanında gelmiş ve normal olması gereken miktarlarda olmuşsa ertesi gün hapının başarılı olduğu anlaşılır. Hapın alımından birkaç sonra lekelenme tarzında bir kanama söz konusu olup, yine beklenen adet zamanında ve beklenen miktarlarda gerçekleşmiş ise yine hapın kullanımı başarılıdır şeklinde değerlendirilir.

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında lekelenme şeklindeki kanama uzun sürmüş ve adet gecikmesi de olmuş ise hamilelik olup olmadığının tespiti için mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Ertesi gün haplarının koruma oranı %100 değildir.

1 Yorum - Siz de yorum bırakın.

 1. Sen 17 Aralık 2016 at 17:09 - Cevap Ver

  Bu ilacı kullandığım ay dış gebelik yaşadım ve erken tanı konulması zor olduğu için şok halinde iç kanama geçirerek hastaneye kaldırırdım yaşıyorsam şans eseridir. Şiddetle çevremdeki herkese kullanmamalarını tavsiye ediyorum

Yorumlarınızı Bekliyoruz