Erkeklik Hormonu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Testosteron erkeklerde salgılanan en önemli sex hormonudur. Testosteron günde 5-6 mg kadar üretilmektedir.  Kanda özgür testosteron ise tüm testosteronun % 1’ni oluşturur.  Testosteron ‘’5 alfa redüktaz’’ isminde bir enzimle dihidrotestosterona dönüşerek tesirini gösterir.

Libido (cinsel arzu) ve ereksiyon oluşmasında da testosteronun büyük tesiri vardır. Testosteron hormonu çoğunlukla testislerde üretilir bir tek çok azca oranda adrenal bezden de üretilir. Hanımlarda testosteron çok azca oranda yumurtalıklarda üretilir.

Erkeklik Hormonu

Primer adam cinsiyet hormonu değerlendirdiğimizde, bu kas hacmi, adam cinsel organlarının olgunlaşması, adam ikincil cinsiyet özelliklerinin olgunlaşma, gelişme tamamlandıktan, sperm gelişimi ve libido gücü gelişme mesuldür. Çoğu zaman azalmış cinsel dürtü, erekti disfonksiyon ve küçülen testisler olarak kendini göstermektedir.

Öteki işaretleri sıcak basmaları, enerji eksikliği, depresif ruh hali, konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk ve kuvvet kaybı olarak gözlemlenir. Her iki hanım sex hormonları olarak kabul edilir olsa da, onlar erkeklerde de mevcuttur.

Kadınlarda erkeklik hormonu da bulunmaktadır. Östrojen, sperm olgunlaşması ve libido düzenlemeye destek verir.  Progesteron, östrojen erkeklerde östrojen seviyelerini dengeler. Östrojen ya da progesteron eksiklikleri benzer yollarla kendilerini tezahür edebilir.

Depresyon ve libido kaybı ya dengesizlik oluşabilir. Östrojen eksikliği kemik yoğunluğu,  ya da deri pigmentasyonu değişikliklerin bir yitirilmesine sebep olabilir. Progesteron eksikliği saç dökülmesi, kilo alma ve Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesine) niçin olabilir.

Erkeklik Hormonu 2

Yaygın olarak hanımlara atfedilen bir başka hormon olan prolaktin, erkeklerde de bulunur. Erkeklerde, vücudun bağışıklık yanıtında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir, bir tek prolaktin adam vücudu için hayati olduğuna dair herhangi bir gösterge yoktur. Aşırı prolaktin erkekler testosteron üretimini önleyebilir. Prolaktin eksikliği mevzusunda da herhangi bir kati negatif tesir görünmemektedir.

Erkeklik hormonu tedavisi kapsamında, hormon kremleri ve hapları çoğu süre erkeklerde sık görülen hormon dengesizliklerinin bir kısmına çare olabilir. Testosteron adam hormonu olarak reçeteli satılır. Doktorunuz lüzumlu olan miktarı belirleyip yazacaktır. Kendi başınıza herhangi bir süre hormon takviyesi yapmamalısınız. Örneğin DHT eksikliğinin tedavisi dikkatli kullanılmazsa saç dökülmesine niçin olabilir.

Prolaktin inhibitörleri B karmaşa takviyeleri ile düşürülebilir. Erkeklik hormonu ilaçları ile dengelemek için en iyi seçim iyi bir rejim ve sağlıklı yaşam seçimidir. Dengeli beslenme adam hormonları düzenlemek için en iyi yoldur sağlıklı bir rejim ile hormon dengesizliklerinin tedavisine büyük destek verebilirsiniz.

Erkeklik Hormonu 3

Et ve hormon üretiminde enerji ve destek elde eden karbonhidratlardan bol miktarda yemeniz önerilir. Lif bakımından varlıklı tahıl şeklinde omega-3 yağ asitleri ve düşük yağlı etler, varlıklı deniz ürünleri, rejiminiz için en iyisidir. Halsizlikle savaşım etmek ve hormon üretiminizin dengesi için buna niçin olabilecek, şeker, kafein ve aşırı sütten kaçınmanızı öneririz.

Testosteron hormon azlığı erkeklerde sex isteğinde azalmaya, ereksiyon bozulmasına, sperm sayısının azalmasına, çocuk yapma kapasitesinin azalmasına ve memelerde büyümeye sebep olur. Ayrıca sesleri incedir. Erkeklerde yaş ilerledikçe testosteron üretimi azalır. Ek olarak bazı kişilerde hipofiz bezinden LH hormonu salgısı azalabilir. LH azalması da testosteron üretimini azaltır.

Yaşlılarda ek olarak kanda testosteronu bağlayan ve tutan SHBG adlı protein artar ve bundan dolayı özgür testosteron miktarı azalır. Yaşlılıkta testosteron azalmasına kimi zaman ‘’Andropoz’’ denir. Bir erkekte kaslarda gittikçe azalma, sex isteğinde azalma, ereksiyon problemi ya da sperm sayısında azalma var ise testosteron hormonu düşük olabilir.

Erkeklik Hormonu 4

Genç bir erkekte minik testisler varsa, penis küçükser, vücut kılları azsa, sakal azca ya da çıkmıyorsa ve ses ince ise testisleri iyi çalışmıyor ya da testosteron düşük olabilir. Düşük testosteronu olan kişilere testosteron ilaçları verilir. Bu ilaçlar hap, bant ve iğne şeklinde olabilir.  Bu kişiler ek olarak egzersiz yaparak kas gelişimini artırmalıdır.  Kas gelişimi için D vitamini eksikliği var ise alınmalı, proteinli beslenmeli ve stresten uzak durmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz