Erkeklerde Kısırlık

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Günümüzde evli çiftlerin çoğu çocuk sahibi olmak için güçlük yaşamaktadır. Erkeklerde kısırlık belirtileri arasında, bir yılı aşkın sürede herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan çocuk sahibi olamama durumu yer almaktadır.

Kısırlık, çok ender bazı hallerde altta yatan ve yaşamı tehdit eden ağır bir hastalığın örneğin testis tümörlerinin de ilk bulgusu olabilir. Bundan dolayı belirgin düzeyde adam kısırlığıyla karşılaşılmış olduğunda Ürolog (bevliyeci)muayenesi gerekir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri ise; testislerdeki urlar, testiste meydana gelen yaralanmalar, yüksek ateşli rahatsızlıklar, boşalma tersliği ve cinsel fonksiyonlardaki bozukluklar söylenebilmektedir.  Genetik olarak kısırlık yaşayan erkeklerde, uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerinde, diğer kişilere nazaran daha az başarı oranı yakalanabilse de, bu ihtimal olabildiğince düşük olmakta ve erkeklerin her türlü ihtimale karşın her yöntemi denemesi önerilmektedir.

Sperm üretiminin azca olması, hareketsiz olması ya da spermlerin yapısında bozukluk olma durumunda sperm kanallarında tıkanıklık oluşması sebebi ile gebeliğin sağlanamamasıdır. Son yıllarda, radyasyon ve bu gibi dış etkenlerden dolayı da erkeklerde görülen kısırlık olasılığı, her geçen gün katlanarak artmaya devam etmektedir.

Gebelik için adam sperminin sayısı 20 milyon olması gerekir ve sayıda ki spermlerin minimum hareketli sperm oranında % 30 olmalıdır. Aksi takdirde uygulanan tedaviler başarılı olmaz. Şu demek oluyor ki organik yollarla hamile kalınması imkânsızlaşır. Bir tek gelişmiş değişen hızla gelişen teknolojinin yardımıyla kısırlık problemleri artık büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık

Erkeklerde kısırlık tedavisi için öncelikle sperm tahlillerinde daha çok sperm tıkanıklığı ya da hiç spermin olmaması gibi durumlar ortaya çıkabilir.  Uzman bir ferdin muayenesi ile saptanmayan yalnız ultrasonografi ile gösterilen şu demek oluyor ki azca düzeyde mevcut varikosel ameliyatı yapmanın herhangi bir yararının olmadığı gösterilmiştir.

Kimi zaman ağrı sebebi de olabilen varikosel, genel anlamda bir esenlik problemi olmayıp bir tek çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde saptandığı takdirde ehemmiyet taşır. Varikosel, sperm üretimine olan tesirini seneler içerisinde izah edebilir.

Varikosel mikro cerrahi yöntemler kullanılarak, tedavi edilebilen; en sık rastlanan adam infertilite sebebidir. Bir tek spermlerdeki bu düzelmenin gebelik oranlarını ne aşama düzelttiği mevzusunda çelişkili araştırmalar vardır. Aşırı olmayan hafifçe düzeydeki sperm bozukluklarında sperm yıkama işlemi ve aşılama ile gebelik elde etmek mümkündür.

Erkeklerde Kısırlık 2

Lüzumlu görülürse Ürolog (Bevliye Uzmanı) görüşü alınır. Erkeklerden alınan sperm örneklerinden herhangi bir sperm elde edilememesi durumunda ya da bir tıkanıklık olması durumunda o kişilerden parça alınarak daha çeşitli tedavilere yönlenmektedir. Böylelikle daha uygun olan tedavi yönteminin bulunması kolaylaşabilmektedir. Adam kısırlığında organik olarak maksimum sorulan sual buna neyin sebep olduğudur. Spermlerin sayısı, olgunluğu, hızı ve bu gibi bilgiler çok daha kapsamlı olan testler sonucunda elde edilmelidir.

Kişilerin bu konuda imkânları dâhilindeki her türlü tedaviyi denemeleri de önerilmektedir. Aksi takdirde tedavi tam uygulanamaz. Buna sebebi belirsiz adam kısırlığı adı verilmektedir. Yapılacak işlemler ise gene aynıdır, yani belli bir oranda sperm var ise aşılama eğer yoksa tüp bebek-mikroenjeksiyon tedavisi en uygun yöntem olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık 3

Tıp dünyasının her geçen gün giderek gelişmesi ile birlikte, kısırlık gibi birbirinden farklı sorunlara çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda erkekte görülen kısırlık, hem erkekleri hem de erkeklerin çiftlerini ciddi ölçüde olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin umutsuzluğa kapılmak yerine, tıp dünyasında yer alan çok sayıda tedavi yöntemini denemesi çok daha uygun olmaya devam etmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz