Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamile bayanların en büyük korkularından birisi de düşük yapmaktır. Bazen gebelikte yaşanan bir sorun ya da kaza sonucu düşük olabilir. Eğer anne adayı çocuk sahibi olmayı çok istiyorsa aklına düşükten ne kadar sonra hamile kalınır? sorusu gelecektir.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Bu sorunun cevabı düşüğün gerçekleşme nedenine, düşük sonrasında bayanın sağlık durumuna göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu konuda ilk yapılması geren düşüğün nedenini saptamak ve sonrasında buna göre bir yol izlemektir. Böyle bir konuda bilinçsiz davranmak bir sonraki hamileliğin de düşük ile sonlanmasına hatta daha riskli durumlara yol açabilir.

İlk hamileliğini yaşayan bayanlarda düşükten sonra hamilelik konusu hemen gündeme gelebilir. Çiftler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa bu konuda sabırsız davranarak tekrar bebek yapmayı isteyebilirler. Düşükle sonlanan hamileliklerde düşüğe neden olan durumun saptanması gerekmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile düşük yapılmışsa önce bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde aynı sorun bir sonraki hamilelikte tekrar yaşanacaktır. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra çiftler tekrar çocuk sahibi olmayı düşünebilirler.

Düşük yapan kadınlar bir süre hamile kalmak istemiyorlarsa ilk düşükten sonra ne zaman hamile kalınır bunu bilmeleri gerekir. Düşük sonrası adet kanaması başladıktan sonra bayanlar tekrar hamile kalabilirler. Bu dönemde gerekli tedbirler alınmazsa hamile kalma ihtimali vardır. Uzmanlar genelde anne adaylarına düşük yaptıktan sonra 3 ay hamile kalmamalarını tavsiye etmektedir.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? 2

Bu süre vücudun yeni bir hamileliğe hazır hale gelmesi ve kadının kendini toparlaması için gereklidir. Düşük yapan bayanlar bu konuda umutsuzluğa kapılmamalı ve düşüğün neden kaynaklandığının belirlenmesinin ardından önce gerekli tedaviyi olmalıdır. Başarılı bir tedavinin ardından kendileri de bedenen ve ruhen toparlanacakları için bir sonraki hamileliklerini daha sağlıklı geçirebilirler.

Gebelikte düşüğün hangi dönemde meydana geldiği de önemlidir. Bu sürelere ve duruma göre; erken düşük, geç düşük ve tekrarlayan düşük olarak adlandırılır. Hamileliğin 8. haftasına kadar olan sürede düşük meydana gelmiş ise bu durum erken düşük olarak adlandırılır. Bu tür durumlarda ilk düşük ise, aynı durumun tekrarlanma riski daha azdır. Erken düşük olması halinde bayanlar tekrar hamile kalmak istiyorlarsa doktorlarına danıştıktan sonra bu mümkündür.

Düşük yapan bayanların aklına, 5 haftalık düşükten sonra ne zaman hamile kalınır? gibi sorular gelebilir. 5 haftalık iken yapılan düşük erken dönem olduğu için doktor aksini söylemediği taktirde 2 ya da 3 ay sonra tekrar hamile kalınabilir. Hamileliğin 8. haftasından sonra meydana gelen düşük olayları geç düşük olarak adlandırılır. Geç düşüğün ardından doktorun yapacağı tetkikler doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada gerekli tedavi uygulandıktan sonra sağlıklı bir hamilelik yaşamak mümkün olacaktır.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? 3

Bazı durumlarda bayanlar birden fazla düşük yapabilirler. Bu durum tekrarlayan düşük olarak adlandırılır. Böyle bir durumda tekrar hamile kalmak isteyen bayanlar, 2 düşükten sonra ne zaman hamile kalınır diye merak edebilirler. Tekrarlayan düşük durumlarında doktorunuz gerekli araştırmayı yaptıktan sonra sizi gerekli tedavi konusunda aydınlatacaktır.

Eğer tedavi gerektiren bir durum söz konusu değil ise doktorunuz bunu size söyleyecektir.
Anne adaylarının sağlığı ve bir sonraki hamilelikte bebeği riske atmamak için düşük olduktan sonra bunun sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bayanlar bu konuda bilinçli hareket etmeli ve doktorun önerilerini mutlaka dikkate almalılar. Tekrarlayan düşükler tedavi edilmediği taktirde bayanların sadece hamileliği değil hayatları da tehlikeye girebilir.

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Yapılan muayenelerde riskli bir gebelik ya da düşük yapma ihtimali saptanmışsa anne adayları bu konuda dikkatli davranmalıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında vücudu zorlamak ya da kazaya sebebiyet verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu tür istenmeyen durumlar nedeni ile meydana gelebilecek geç düşüğün anne adayının hayatını da tehlikeye atabileceği unutulmamalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz