Down Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Down sendromu ne demek? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam edilmektedir. Günümüz teknolojisinde artık anne karnında da bebeklere Down Sendromu testi yapılabilmektedir. Fakat bu noktada, gebeliği sonlandırma dışında herhangi bir tedavi ise söz konusu değildir. Down sendromlu bebekler sanılanın aksine birbirlerine benzemezler.

Down Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi 1

Tüm çocuklar şeklinde genetik özelliklerini aldıkları anne ve babalarına benzerler. Bununla birlikte bazı ortak özellikleri de taşırlar. Down sendromu olan çocukların doğduktan sonra da çoğunlukla orta seviyeli öğrenme güçlüğü şeklinde problemler taşır.

Down Sendromu Nedenleri

Down sendromu 21. Kromozom çiftinin bir kısmında ya da hepsinde extra bir kromozom kopyasının meydana gelmesiyle doğar. Normalde her hücrede 46 kromozom bulunur. Down sendromunun temel nedeni ise, döllenmenin öncesi ya da döllenme esnasında meydana gelen bölünmeden ortaya çıkan sperm ya da yumurtalardaki sorundur. Down sendromunun %95’i Trizomi 21’dir.

[reklam id=1]

Trizomi 21’in % 88’i de yumurta hücresindeki bölünme bozukluğundan doğar. Down sendromu riski, genetik olarak da ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda yukarıda bahsedildiği gibi kromozom bozukluğundan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun engellenmesi ise maalesef ki mümkün değildir.

Down Sendromu Belirtileri

Down sendromu emareleri vücudun birçok yerinde görülebilir. Gebelik anında veya doğum esnasında hastalık bilinebilir.  Yeni doğan bebeklerde ise birtakım belirtiler kendisini göstermektedir.

Down Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi 2

  • Bu bebekler farklı bir yüz yapısıyla doğarlar. Adım atarı öteki çocuklara göre daha küçük ve arka kısmı yassıdır.
  • Enseleri geniş ve kısadır.
  • Gözleri birbirinden ayrı ve çekik görünümlüdür.
  • Kulakların kafaya göre daha küçük olduğu gözlemlenir.
  • Vücut yapıları da tınaz ve kısadır.

Down Sendromu Korunma Yolları

Down sendromunun tanımlamasını yaparken bir gen bozukluğu olduğundan bahsettik. Bu aşamada doğal olarak ki hanımlara erken yaşta evlenin, anne olun şeklinde bir öneri yapmamız olanaksız. Değişen dünya, yaşam mücadelesi, eğitim, kariyer derken hanımlar anne olmayı çok ileri yaşlara ertelemek zorunda kalıyor.

Down sendromlu bir çocuğun annesi olmak her ne kadar psikolojik olarak zor olsa da, bu durumun altından kalkabilmek ve kabullenerek hem anne hem de bebeğin daha mutlu bir yaşam sürebilmesi için Down Sendromu derneği de vardır. Bu dernek sayesinde, Down sendromlu çocuklar ve aileler sürekli olarak birbirine destek vermeye de devam etmektedir.

Down Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi 3

Down sendromlu eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa düzgüsel sağlıklı bireylerden 10-20 yıl daha azca, şu demek oluyor ki averaj 45 yaşına kadar yaşayabilirler.  Fakat genelinde organlarda mesele olduğundan bu yaşam süresi birazcık daha kısa olabilmektedir. Bu data özellikle annelerin karar vermesinde yardımcı oluyor. Hatta gebelikten önce meydana getirilen bazı testler, bebekte ve annede ortaya çıkabilecek anomaliler hakkında büyük oranda data vermektedir.

Down Sendromu Tedavisi

Down sendromu tedavisi, bu hastalık ile karşı karşıya kalan ailelerin en çok araştırdığı konu olmaktadır. Down sendromunda, malum en gerçek data şu anda hastaların her hangi bir operasyonla tedavi edilemeyeceğidir. Kalıtımsal olarak doğuştan gelen ve kromozom anormalliğinden meydana gelen bu hastalıkta tıp şuan için kati tedavi yolları bulamamıştır.

Down Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi 4

Bu rahatsızlıkla dünyaya gelen bebeklere daha çok özen göstermek ve yaşıtları ile ölçme yapmamak gerekir. Down sendromu ile dünyaya gelen bebeklerin enfeksiyondan ve dış etkenlerden daha çok korunmaya eğilimli bedenleri olacaktır. Tedavinin şuan için mümkün olmadığı bu hastalıkta tedaviye giden yolda iyileştirici etkenler bulgu edilebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz