Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Dörtlü test yapılmadan önce anneye ultrason muayenesi yapılır ve bebeğin ölçümleri kontrol edilir. Aynı gün anne adayından tahlil için kan alınır. Anne adayının kan tahlili için aç ya da tok olması önemli değildir.Normal kan tahlilinde olduğu gibi bir miktar kan alınır.

Alınan bu kanda B-HCG, AFP, u-E2 serbest estriol ve İnhibin-A olmak üzere 4 değer ölçülür. Ölçümü yapılan bu değerler, annenin doğum tarihi bilgisi, son adet tarihi, anne adayının kilosu gibi bilgiler bilgisayara kayıt edilir.

Bu bilgiler ile risk düzeyi belirlenir. Sonuçlarda  Trizomi 21 yani down sendromu, Trizomi 18 yani Edwards sendromu ve nöral tüp defekti için üç ayrı risk sonucu verir.

Dörtlü Test Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte 4 lü tarama testi hangi haftalarda yapılır hemen bilgisini paylaşalım.

Dörtlü test genellikle 16-20 ve bazı merkezlerde 15-22 haftalar arasında yapılır. Bu haftaların dışında dörtlü tarama testi yapılamaz.

Dörtlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Dörtlü tarama testi sonucu bir kaç gün içerisinde belli olur. Sonuçlar için mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Çıkan sonuçların mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Riskin  düşük ya da yüksek olması durumuna göre hamilelik süresince bundan sonrası için izlenecek yol aktarılır.

Dörtlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Düşük risk sonuçları alınmışsa bir müdahale yapılmaz, yüksek risk sonuçlarına göre ise CVS ya da amniyosentez yapılabilir.

Dörtlü Tarama Testi Fiyatı

4 lü tarama testi fiyatı, özel sigorta, SGK güvencesi gibi durumlar ve tanı yönteminin uygulandığı merkeze göre değişkenlik gösterir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz