Dörtlü Tarama Testi Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Dörtlü tarama testi, üçlü test ile aynı amaçla yapılan ancak başarı oranı daha yüksek olan bir testtir. 4 lü tarama testi, down sendromu tespitinde %80 başarı ile risk oranını gösterir. Anneden alınan kanda dörtlü testte B-hCG, uE3 serbest estriol, AFP ve İnhibi- A seviyesi ölçülür. Bu dört maddeye bakıldığı için dörtlü test olarak ifade edilir.

Dörtlü tarama testi, bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir. Trizomi 21 Down sendromu ve Trizomi 18 zeka geriliği anomalileri için riskleri tespit ettiği için zeka testi olarak ifade edilmektedir.

İkili test de bu anomalilerin tespit edilmesi için yapılan bir testir. İlk trimester döneminde  11-14 haftalar arasında ikili tarama testi yaptırmayanlar için sonrasında önerilebilecek test dörtlü tarama testidir.

Dörtlü test de aynı üçlü test işleyişindedir. Üçlü testten farkı başarı yüzdesinin yüksek olmasıdır. İkili test ve üçlü test de olduğu hastalık varlığını net olarak göstermez, yalnızca bebekte kromozomal anomalilerin olma riskinin oranını gösterir.

Yüksek risk durumunda bebekte anomali olabileceği gibi normal olma ihtimali de vardır. Kesin tanı koymak için CVS ve amniosentez gibi yöntemler uygulanabilir.

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

35 yaş üzerindeki hamileler için risk yüksek olduğu için “çoğunlukla” dörtlü test yapılmasına gerek duyulmadan direkt olarak amniosentez yapılması önerilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz