Dış Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Sonrası, Tekrarlar Mı, Tedavisi Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Dış gebelik, tıp dilinde “ektopik gebelik” olarak da bilinir. Döllenmiş yumurtanın rahim haricinde bir yere yerleşmesiyle oluşur. En sık fallop tüplerinde görülür. Tüplere yerleşen embriyo süre içinde büyür ve tüplerin yırtılmasına niçin olur. Bu konum geç fark edilirse iç kanama gerçekleşir. İlk 3 ayda yaşanmış olan anne ölümlerinin en sık sebebidir. Hamileliklerin ortalama %1 inde görülür.

Yakın bir zamana kadar hamile anne ölümlerinde en önde gelen sebepler arasındaydı. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve tıp ilmiyle beraber dış gebelikler çok erken teşhis edilmekte ve anneye zarar vermeden tedavi edilebilmektedir. Dış gebeliğin anlaşılmasında dış gebelik testleri çok önemli yer meblağ. Dış gebelik, evde meydana getirilen idrar testlerinde çıkmadığı için ne olursa olsun doktorlar tarafınca dış gebelik testleri yapılmalıdır.

En sık uygulanan ve doğru sonuç veren dış gebelik testi; beta HCG testidir. Anneden alınan kan örneğiyle meydana getirilen beta HCG testi hızlı sonuç veren bir hormon testidir.

[reklam id=1]

Dış gebelik nasıl anlaşılır? Sorusu sıklıkla yöneltilmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde beta HCG hormonu düzeyi her iki günde iki katına çıkmalıdır. Meydana getirilen ölçümlerde hormon seviyesinin artmayıp düşük kaldığı durumlarda dış gebelik teşhisi konur.

Dış Gebelik Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Ektopik hamilelik daha sonra bir mesele gelişmezse hasta birkaç gün içinde hastaneden taburcu edilir. Hasta fert tedavisi hastanede tamamlandıktan 1 hafta ondan sonrasında rutin yaşamındaki işlerine geri dönebilir. Ameliyat süresi bittikten ondan sonra şu demek oluyor ki ameliyatın tamamlanmasından sonraki 8 saat süresince anesteziden kaynaklı olarak herhangi bir şey tüketilmez.

Dış Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Sonrası, Tekrarlar Mı, Tedavisi Nedir? 1

Bu bekleme süresi zarfında kişiye damar yolu yardımıyla serum fizyolojik verilir. Kişilerin tam anlamı ile kendine gelmesi ile fert mobilize edilir. Bunun arkasından da bağırsakların seslerinin denetimi yapılır ve gaz çıkarması ile alakalı sorgulamalar yapılması gerekir. Gazın çıkarılması ve bağırsaklardan ses gelmesi ile şu demek oluyor ki 8 saatlik bekleme süresi tamamlandıktan ondan sonra meyve suyu ya da su verilir.

İkinci gün tedavi kapsamında kişiye komposto ve yoğurt verilir. Gene tedavi kapsamında üçüncü gün katı gıdaya bisküvi ile geçilir. Kişilerin kendilerine kişisel anlama bakım yapması çok önemlidir. Bu bakım enfeksiyon kapılmaması için gerekir. Özellikle de ektopik hamilelik problemi yaşayan fert ilaç destekli rahim filmi çektirenler kapsamında yer alıyorsa, temizlik çok önemlidir.

Genel olarak çok sayıda kişi ilaç destekli rahim filmi çektirdikten daha sonrasında enfeksiyon kapar. Bu anlamda dikkatli olunması gerekir. Ne süre banyo yapılmalı, ne şekilde yapılmalı ve banyo mevzusunda nelere dikkat edilmesi ile alakalı olarak uzman hekimler hastalarına detaylı şekilde data verir. Meydana getirilen uygulama daha sonrasında averaj olarak 1 ay süresince cinsel beraberlik yaşanması yasaktır.

Dış Gebelik Tekrarlar Mı?

Dış gebelik ameliyatı, düşünülenden çok daha komplikedir. Bu durumun düzgüsel olarak atlatan çoğu kişi düzgüsel hayata döndükten daha sonrasında bazı durumların süreçlerini beklemektedirler.

Dış Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Sonrası, Tekrarlar Mı, Tedavisi Nedir?

Dış gebelik tekrarlayabilen bir konum olduğundan yeniden hamile kalmış olduğunuzda ne olursa olsun doktora başvurmalısınız. Dış gebelik sonrası hastaların düzgüsel gebeliğe bakılırsa birazcık fazla olarak nezaret altında tutulması ve özel hayata geri dönüşü birazcık uzun süre gelir. Bunun amacı ise hastanın düzgüsel hayatta ki vakalarda tekrardan ağrı, sancı ve kanamalarının meydana gelmemesini sağlamaktır.

Dış Gebelik Tedavisi Nedir?

Dış gebelik belirtileri, her kadında farklı olsa da bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Tedavide izlenecek yol hastalığın tanı anındaki durumu ile ilgilidir.

Dış Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Sonrası, Tekrarlar Mı, Tedavisi Nedir? 2

İlaç tedavisi haricinde, son yıllarda vajinal yoldan dış gebelik materyalinin aspirasyon ya da gebelik kesesine toksik madde enjeksiyonu ile de tedavi mümkün olabilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz