Değişen Yaşam Koşullarının Kısırlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Teknolojik Cihazlar

Teknolojik yenilikler yaşam koşullarını da derinden etkilemekte ve değiştirmektedir. Elbette bu teknolojik yenilikler yaşamı daha güzel ve kolay hale getirmek içindir ancak birçok teknolojik gelişmenin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaptığı bilinmekte ve bu yönde çalışmalar sürdürülmektedir. Mobil telefonların insan sağlığını ne kadar etkilediği konusunda hala tartışmalar sürmektedir.

Teknolojik Cihazlar

Bir yandan da yabancı kuruluşlar tarafından bir takım standartlar oluşturulmakta ve sınırlamalar getirilmektedir. Ama mobil telefonların kullanılmasını sağlayan baz istasyonlarına ne demeli? Bugün için onlardan vazgeçmek mümkün değil ama ne kadar etkilendiğimiz konusunda da belki saklanan bazı gerçekler vardır.
Diğer taraftan ofislerde bile neredeyse masa üstü bilgisayarlar terkedilmek üzere. Bunların yerini çoktan laptop’lar ve tablet bilgisayarlar aldı bile. Ancak bu cihazların ne kadar radyasyon yaydıklarına kimsenin aldırdığı yok.

Günümüzde bu cihazların bir kısırlık nedeni olduğu tamamen ispatlanmış değildir. Ancak buna rağmen sosyal medyada bu konuda birçok olumsuz yazı çıkmaktadır. Bilhassa mobil telefonların insan vücuduna temas etmemesi ve belli bir uzaklıkta tutulması gerektiği yönünde çok fazla uyarı yapılmaktadır.

Uzmanların açıklamalarına göre uzun süre laptop kullanan erkeklerin testislerinde fazla ısınma meydana gelmekte, bu ise üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir.

Stres

Değişen yaşam koşullarının neden olduğu ciddi bir rahatsızlık ise strestir. İşe gidip gelirken yaşanan trafik sıkışıklığından işte karşılaşılan problemlere kadar, hata o işe sahip olmak için yaşanan mücadeleye kadar yaşamın her anında insanlar stres ile burun burunadır. Vücudu büyük ölçüde hırpalayan bu stresin, ciddi bir kısırlık nedeni olduğu da bugün kanıtlanmış durumdadır.

Stres

İnsan psikolojisini feci şekilde etkileyen stres kısırlık nedeni olurken, diğer yandan kısırlığın tedavi aşamaları bile strese neden olabilmektedir. Bu yüzden stres ile başetmenin yollarını bulmak gerekmektedir. Bu sadece kısırlık tedavisi için değil sağlıklı bir vücuda sahip olmak açısından da gereklidir.

Vücut Geliştirme İlaçları

Günümüzde erkeklerin bir kısmı vücut geliştirme çabalarına girmektedir. Bu amaçla spor merkezlerine devam eden gençler az değil. Ancak sadece spor ile yetinmeyip kas yapıcı ilaçlar kullanıldığı da olmaktadır.

Uzmanlar bu tür vücut geliştiren ve kas yapan ilaçların, başka olumsuz etkileri yanında sperm üretimini de düşürdüğü ve hatta yok ettiğini söylemektedir. Gençler pek akıllarına getirmeseler de geri dönüşü olmayan bir duruma düşmemek için dikkatli olmak gerekiyor.

Vücut Geliştirme İlaçları

Sakinleştirici İlaçlar

Genel olarak stres tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilaçlar, depresyonu önleme konusunda çok büyük etkiye sahiptir. Depresyon yaşayan anne adaylarında cinsel isteksizlik artabilir, baba adaylarında ise cinsel iktidarsızlık başgösterebilir.

Depresyonu önlemek amacı ile sakinleştirici ilaçlardan güç alınmaktadır. Ancak bu ilaçların dozajı çok önemlidir. Yüksek miktarda alındığı takdirde bundan cinsel yaşam yine olumsuz etkilenmektedir. Bu hassas dengenin korunması gerekmektedir.

Sakinleştirici İlaçlar

Vitamin Kullanımı

Bugüne kadar yapılan araştırma sonuçlarında göre başta E vitamini olmak üzere A, C ve B vitaminleri eksikliği önemli bir kısırlık nedeni kabul edilmektedir. Ancak hiçbir şekilde doktor reçetesi olmadan vitamin ilaçlarının alınmaması gerekmektedir. Yeterli seviyede E vitamini alan baba adaylarının çocuk sahibi olma şansı dörde katlanmaktadır.

Vitamin Kullanımı

Beslenme Alışkanlıkları

Değişen yaşam koşulları, insanların beslenme alışkanlıklarını da kökten değiştirmiştir. Zamanın çok değerli olduğu günümüzde fast food türü beslenme gittikçe artmaktadır. Bu şekilde ayaküstü ve hızlı beslenme şekli ile yeterli beslenmeden bahsetmek mümkün değildir. Dışarıdaki fast food beslenme şekli evlere donduruluş veya hazır gıdalar şeklinde yansımaktadır.

Beslenme Alışkanlıkları

Bu tür beslenme kısırlığı tetiklemektedir. Oysa çocuk sahibi olmanın yolu düzenli ve sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Bu durum sadece çocuk sahibi olmak açısından değil sağlıklı bir yaşamın da gereğidir.
Bu kapsamda olmak üzere kahve alışkanlığına da dikkat etmek gerekmektedir. Uzmanlar kısırlık tedavisi gören anne adaylarının kahve ve kafein tüketimini kısıtlamalarını önermektedir.

Araştırma sonuçlarına göre günde beşten fazla kahve içen anne adaylarının çocuk sahibi olma oranı yüzde 50 düşmektedir.
Sigara alışkanlığının terkedilmesi ise, üzerinde bile konuşulacak bir konu değildir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz