Cinsel İsteksizlik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadınlarda cinsel isteksizlik,  diğer ismi ile frijit, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen kadının cinsel arzu duymaması ve uyarılmamasıdır. Bu durum, cinsel davranışlara yansıyarak giderek artan ailevi bir soruna dönüşür.

Kadınlarda cinsel sorunlar arasında yaşanan en sık sorunlardan biri olan frijit, kadınların hayatında yaklaşık %33 ünde görülür. Kadınlarda cinsel isteksizlik,  süreklilik gösteriyorsa bunun bir sorun olduğu kabul edilmelidir. Kadında ya da erkekte cinsel ilgide ve istekte kayıp varsa, bu bir sorun gibi değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Cinsel isteksizlik erkeklere göre kadınlarda daha sık rastlanılan bir sorundur. Cinsel isteksizlik nedenleri arasında en önemlisi ve ilk sırada geleni psikolojik nedenlerdir. Bunun dışında cinsel isteği azaltan fiziksel etkenler, yaşın ilerlemesi yaşlanma, kullanılan bazı ilaçlar, kronik rahatsızlıklar ve nörolojik durumlar, hormonal problemlerdir.

Psikolojik etkenler arasında aşırı stres, kişiler arasındaki ilişki problemleri, kaygı ve anksiyete, depresyon yer almaktadır. Cinsel travma, kişide iz bırakan önemli yaşam olayları, cinsel ilişki ile ilgili yaşanan kötü durumlar özellikle kadınlarda cinsel isteksizlik sorununa neden olmaktadır.

Cinsellikten uzun süre uzak kalmak da cinsel isteksizlik nedenleri arasındadır. Özellikle kadınlarda hamilelik ve doğum sonrası lohusalık döneminde bu problemler daha sıklıkla yaşanabilir.

Kadında Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavi edilebilir. Öncelikle cinsel isteksizlk nedenleri araştırılmalı ve tespit edilmelidir. Sebebinin fiziksel etkenlerden mi psikolojik faktörlerden mi kaynaklandığı bulunmalıdır.

Cinsel İsteksizlik

Sorunun psikolojik olduğu tespit edilirse psikolojik ilaç ve psikoterapi yöntemleri ile çözüm aranmalıdır. Hormon ilaçlarının kullanımı da cinsel isteği artırabilmektedir. Cinsel ilişkiden birkaç saat öncesinde alınan uyarıcıların da cinsel isteği arttırdığı ifade edilmektedir. Ancak bu tür uyarıcıların tedavideki etkisi ve yan etkileri araştırılmaktadır. Doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanımı doğru değildir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Bitkisel Tedavi

Kadınlarda cinsel açıdan faydalı olduğu ifade edilen yiyecek ve içecekler;

  • Adaçayı
  • Civan perçemi
  • Anason
  • Ay çekirdeği
  • Süt
  • Safran
  • Nohut
  • Keten Tohumu
  • Soya fasulyesi
  • Lifli gıdalar

Cinsel İsteksizlik 2

Özellikle soya fasulyesi, kadınlık hormonu olarak östrojeni bol miktarda içermektedir. Soya fasulyesi tüketimi kadınlarda östrojen hormonu seviyesini artırmaktadır.

Keten tohumunda da bol miktarda östrojen bulunmaktadır. Keten tohumunun kadınlarda göğüs büyümesini sağlayıcı bir etkisi olduğu da ifade edilmektedir. Ayrıca menopoz döneminin rahat geçmesini sağlar. Sabah kahvaltılarında 1 çorba kaşığı tüketilmesi önerilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik için önerilen çay tarifi şu şekildedir;

1 bardak kaynamakta olan su içerisine, bir tutam civan perçemi, yarım tatlı kaşığı anason ilave edilir. 5 dakika kadar kaynatılır. Ilınması ile süzülür ve gece tüketilir.

Cinsel İsteksizlik 3

Kadınlarda cinsel isteksizlik için önerilen bitkisel kür tarifi de şöyledir;

İğde çiçeği ve kuru incir gereken malzemelerdir. İğde çiçeği Mayıs ve Haziran aylarında bulunabileceği için bu aylarda yapılabilir. Kuru incir içerisine 7 adet iğde çiçeği konulur. Sabah, öğlen, akşam ve gece günde 4 kez olmak üzere 1  adet incir ve iğde çiçeği tüketilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz