Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Disparoni, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması olarak tanımlanır. Cinsel ilişki sırasında duyulan acı, kasık ağrısı gibi şikayetlerle doktora başvurulur. Vajinada kuruluk olması, enfeksiyon durumu, akıntı en yaygın disparoni nedenlerindendir.

Bazen de bu durum, hiçbir sebep olmamasına rağmen psikolojik nedenlerden dolayı ilişki sırasında kendisi kasması nedeniyle de yaşanabilir.

Disparoni sebepleri neler olabilir gelin birlikte bunlara bakalım;

 • Vajinada kuruluk olması
 • Atrofik vajinit adı verilen çoğunlukla menopoz sonrası kadınlarda görülen vajinal mukozanın incelmesi durumu
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Sentetik iç çamaşırları
 • Spermisit denilen gebeliği önleyici maddeler
 • Vajinal duş
 • Endometriozis
 • Vajinal vestibülit vajina girişinde sorun
 • Vajinal bölgeyi etkileyen cilt hastalıkları
 • Üriner sistem rahatsızlıkları
 • Vajinal mantar rahatsızlıkları
 • Cinsel yolla geçen hastalıklar
 • Özellikle cinsellikle ilgili psikolojik travma
 • Yumurtalık kistleri

Cinsel ilişki sonrasında vajinada ağrı olması da önemli sorunlardan biridir. Bunun sebepleri disparoniden daha farklıdır. Cinsel ilişkinin geç boşalma gibi gibi sebeplerle çok uzun sürmesi, vajian içinde çeşitli nedenlerle tahriş olma durumu, cinsel ilişik sonrası ağrı, kasıklarda acı duyma, yanma hissi ve  idrar yaparken yanma gibi şikayetlere neden olabilir.

İlk cinsel ilişki ve sonrasındaki birkaç cinsel ilişkide vajinada ağrı ve hafif yanma olması normaldir. Ağrıya bir miktar kanamanın da eşlik etmesi normal kabul edilir. Ancak kanama her ilişkide oluyor ve ilişki sonrasında devam ediyorsa doktora başvurulması gerekmektedir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olması

Cinsel ilişki sonrasında vajina içerisini yıkamak veya temizlemek vajina florasını PH dengesini bozarak enfeksiyona ve iltihaba neden olabilir. Bu durum da sonraki ilişkiler sırasında kayganlaşmamaya sebep olup  ağrı meydana getirebilir.

Cinsel ilişki sonrası, sadece vajinanın dış kısmı yıkanabilir, vajinal duş yapmak, vajina içine su tutmak ya da başka madde sürmek doğru değildir. Vajina içerisindeki spermler cinsel ilişki sonrasında kendiliğinden vajinadan dışarı akmalıdır, bunları temizlemeye ve yıkamaya çalışmak enfeksiyona ve çeşitli sorunlara neden olur.

İlişki sırasında kanama olması mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Rahim veya rahim ağzı ile ilgili sorunlar, bazen vajinadaki lezyonlar veya polipler neden olabilir. Adet zamanları dışında ilişki sırasında ya da ilişki bittikten sonra az da olsa kanama, lekelenme durumları olmamalıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olması 2

Orgazm olmamak cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrıya neden olur mu sorusu da kadınlar tarafından en çok yöneltilen sorulardandır. Orgazm olamamak, ilişkiden zevk alamamasına neden olabilir fakat ağrı ya da sancı yapmaz.

Doğumdan sonra ilişkide ağrı olması da doğum sonrası en rahatsız edici durumdur. Doğumdan sonra emziren annelerde prolaktin hormonu çok yükselir ve gebelik sona erdiği için östrojen hormonu düşer. Bu da vajinal kuruluk nedenlerindendir.

Bu durum bazen emzirme süresince veya 6 ay – 1 sene kadar süre ile devam edebilir. Bu durumu kayganlaştırıcılar ile rahatlatmak mümkündür. Normal doğum yapan kadınlarda sezaryen  olanlara göre doğum dikişi (epizyotomi) olabileceği için vajinada ağrı bir süre olabilir.

Normal doğum kadınlara genellikle ortalama 6 hafta boyunca cinsel ilişki yasaklanır ve bu dönemde ağrı olması normaldir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olması 3

Cinsel ilişki sırasında ağrı yani disparoni tedavisi ağrıya neden olan etken dikkate alınarak planlanır. Ağrının en sık görülen sebebi vajinada kuruluk, vajinada enfeksiyon (vajinit,mantar) olmasıdır. Bu tarz sorunlar için ilaç ya da kayganlaştırıcı gibi tedaviler uygulanabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan endometriozis, üriner, kistik  sorunlar ise ilaç ya da cerrahi müdahale ile tedavi uygulanabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz