Çikolata Kisti Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2925

Çikolata kisti rahim iç dokusu olan endometrium adı verilen hücrelerin rahim dışında vücudun başka bir bölümünde özellikle yumurtalıklarda yerleşmesiyle üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bazı kadınlarda belirgin bir belirtisi olmazken bazı kadınlarda sıklıkla cinsel ilişki esnasında, adet döneminde, herhangi bir anda pelvik bölgede şiddetli ve geçmeyen ağrılar şeklinde kendini belli eder. Yumurtalıklarda oluşan kistlerin yapısı aynen rahim dokusu gibi olup rahim iç dokusu gibi davranır. Her adet döneminde kistin içinde kanama meydana gelir. Bu kanama içeride birikir, zaman içinde koyu kıvamlı ve çikolata rengine benzer kahverengi bir yapı haline dönüşür. Bu yapı erimiş çikolata görünümünde olduğu için çikolata kisti olarak anılır.

Çikolata kistlerinin neden olduğu konusunda kesin bir sebep gösterilemediği için tedavi noktasında kesin şu tedavi uygulanır yönünde bir yaklaşım da yoktur.

Peki çikolata kisti tedavisi nasıl olur, çikolata kisti bitkisel tedavi mümkün müdür, çikolata kistine iyi gelen bitkiler var mıdır, çikolata kisti nasıl yok olur tüm bu soruların yanıtlarına bakalım.

Öncelikle çikolata kisti tedavisi nasıl olur konusunda, tedavi planlanırken hastanın yakınmalarını azaltmak veya kistin vücuttan çıkarılması hedeflenir. Tedavilere hastanın çocuk sahibi olup olmamasına, yaşına, kistin hangi evrede olduğuna, kist nedeniyle kısırlık durumunun söz konusu olup olmadığına göre karar verilir. Hafif, minimal, birinci ya da ikinci evrede olan çikolata kistleri için, sadece kistin takibi önerilir. İleri bir evrede olmadığı için kist henüz ağrı, kısırlık gibi şikayetlere sebep olmaz. Tedavi gerektiren kistlerde ise cerrahi müdahale ile tedavi ya da medikal tedavi uygulanabilir.  Ya da kistin ve hastanın durumuna bu iki tedavi aynı anda uygulanabilir.

Çikolata kisti tedavisi nasıl konusuna tedavi yöntemlerini açıklayarak devam edelim. 

Ağrı Kesici İlaçlar: Çikolata kistlerinin sebep olduğu özellikle ağrılı adet döneminde krampların ve sancıların azaltılması için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilir. Steroid olmayan antiinflamatuar yani kortizon içermeyen, ibrufen veya naproksen şeklinde ağrıları hafifletecek ilaçlar verilir. İlaçların belirlenen dozda kullanımına rağmen şikayetler azalmıyor ise diğer tedavi yöntemlerine geçilir.

Hormon Tedavisi: Endomteriozis hastalığının etkilerinin azaltılmasında ya da ortadan kaldırılmasında dışarıdan alınan hormon ilaçları etkili olabilmektedir. Aylık adet döngüsünde değişen hormon seviyeleri nedeniyle, endometrium dokusunda dökülme, kalınlaşma veya kanama meydana gelebilir. Kullanılan hormon ilaçları ile bu dokuların büyümesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir. Hormon tedavisi kalıcı bir çözüm sağlayamayabilir, tedavi kesildikten sonra rahatsızlık tekrar kendini gösterebilir.

Doğum kontrol hapları, vajinal halkalar gibi hormonal kontraseptifler endometriyal dokunun birikiminde etkili olan hormonların kontrol altına alınmasına, şiddetli endometriozis ağrılarının hafiflemesine ve giderilmesine yardımcı olur.

Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri ve antagonistleri adı verilen hormon ilaçlarının kullanımı, östrojen seviyesinin düşmesine, adet döngüsü ve yumurtalıkları uyaran hormonların bloke edilmesi etkisini yapar. Böylelikle endometriyal dokuda küçülme olur. Bu ilaçlae yapay menopoz durumuna sebep olacağı için ateş basması, vajinal kuruluk, kemik erimesi gibi sorunları önlemek amacı ile bu ilaçların yanında düşük dozda östrojen ve progesteron hormonu verilmesi gerekir. Ancak ilaçların gebeliği ve adet döngüsünü olumsuz etkilemesi durumu söz konusudur.

Depo preva hormon ilacı enjekte edilerek kullanılabilir. Hastanın endometriozis belirtilerini giderir, endometriyal dokuya etki ederek büyümesini engeller ve adet döngülerinin kesilmesini sağlar. Kilo alma, duygu durum değişikliği gibi yan etkileri vardır.

Danazol hormon ilacının kullanımı, yumurtalıkları uyaran hormonların üretimini engeller ve böylelikle endometrium gelişimini engellemiş olur. İlacın ciddi yan etkileri olduğu için hemen kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Çikolata Kisti Tedavisi

Cerrahi Tedaviler: Çok şiddetli ağrısı olan hastalar için çoğunlukla laparoskopik yöntemle cerrahi müdahale yapılabilir. Kistin durumu, hastanın yaşı, gebelik isteyip istemediği, şikayetlerin boyutu göz önüne alınarak cerrahi tedaviye karar verilir.

Kombine Tedaviler:  Hastaya hem ilaç hem de cerrahi tedavi birlikte uygulanır.

Rahmin ve Yumurtalıkların Alınması Tedavisi: Çikolata kisti nasıl yok olur sorusuna bu tedavi yöntemi cevap vermektedir. Kistin durumuna, hastanın yaşı, çocuk sahibi istememe durumuna göre rahmin ve yumurtalıkları alınması ile kistlerin tekrar oluşması söz konusu değildir.

Yardımcı Üreme Yöntemleri Tedavisi: Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için tüp bebek tedavisi tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

Çikolata kistine iyi gelen bitkiler içinde soğan tavsiye edilir. Çikolata kisti bitkisel tedavi için en bilinen yöntem soğan kürüdür. 1,5 su bardağı suyun içine 1 orta boy soğan dörde bölünerek atılır. 5 dakika ağzı kapalı bir şekilde kaynatılır. Ilımaya bırakılır. Süzülerek tüketilir. Sabah ve öğleden sonra olmak koşulu günde 2 kez aç karınla içilir. Her defasında taze hazırlanmış kür içilmesi önemlidir. Adet bittikten 3-7 veya 10 gün sonra başlanması uygundur. İlk ay 15 gün diğer aylar 10 gün olmak üzere 4 ay yapılır ve bırakılır. Testere dişli aslanpençesi çikolata kistine iyi gelen bitkiler arasındadır.Daha etkili sonuç alınabilmesi için ilk 15 günlük uygulamadan sonra testere dişli aslanpençesi bitkisinin günde 2 defa uygulanmalıdır.

Çikolata Kisti Tedavisi 1

Çikolata Kisti Ameliyatı 

Çikolata kisti ameliyatı laparoskopik kapalı yöntem ve laparotomi açık ameliyat olmak üzere iki şekilde yapılır. Kapalı ameliyat açık ameliyata göre daha kolay ve avantajları daha fazla olan yöntemdir. Yaklaşık 1 cm büyüklüğünde bir kesik açılır ve operasyon buradan yapılarak bitirilir. Ağrı ve infertilite varlığında en çok tercih edilen yöntemdir. Kistin içi boşaltılır ve kist tamamen temizlenmeye çalışılır. Kapalı yöntemde kistin tamamen çıkarılması kolay olmayabilir. Kistektomi yöntemi ile kist yerinden çıkarılabilir. Bu ameliyatlarda en önemli nokta yumurtalıklara zarar verilmemesidir.

Açık ameliyat, çikolata kistlerinin alınmasına yönelik bir yöntemdir Kapalı ameliyata göre iyileşme süreci daha uzundur. Karın içi yapışıklıklarının giderilmesi, kistlerin rahim duvarı arkasına saklanması gibi durumlarda açık ameliyat ile daha iyi bir temizlik söz konusudur.

Açık ameliyatlar çikolata kisti hastalarının en çok dile getirdiği çikolata kisti nasıl yok olur sorusu için en kesin tedavi yöntemidir.

Çikolata Kisti Tedavisi 3

Çikolata Kisti ve Hamilelik

Çikolata kistleri, yumurtalık ve kordonlara ulaştığı zaman hamileliği engelleme durumu söz konusu olabilir. Çikolata kistleri, her ay düzenli bir şekilde gebeliğe hazırlanan, döllenme olmadığında adet kanaması olarak vücuttan atılan dokuların vücutta rahim dışında bir alan yerleşmesiyle oluşur. Bu durum, tüpleri ve yumurtalıkları etkiliyor ise gebelik için engel teşkil ederler. Ancak çikolata kisti olan kadınlar hamile kalamaz diye bir genelleme yapılması söz konusu olamaz. Gebe kalma olasılığı diğer normal kadınlara göre daha düşüktür. Kist varlığında ya da kist tedavi edildikten sonra hamilelik olabilir. Hasta kendiliğinden hamile kalamıyor ise yumurtlama tedavisi, tüp bebek veya aşılama gibi yardımcı üreme yöntemlerinden uygun olanı uygulanır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz