Çikolata Kisti Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2522

Rahim iç tabakası yani endometrium normalde 3-5 mm kalınlığa sahip bir yapıdadır. Rahim içi tabaka adet döngüsü içinde beyin ve yumurtalıkların salgıladığı hormonlar ile kalınlaşır ve 9-15 mm kalınlığa ulaşır. Yumurta çatladıktan sonra döllenme gerçekleşir ise ortalama 5-6 gün içerisiden embriyo rahim içine ulaşır,rahim içine yerleşerek gelişimini sürdürür. Döllenme olmamışsa, kalınlaşan rahim içindeki doku yani rahim içi tabaka adet kanaması ile dışarı atılır. Endometrium adı verilen bu doku rahim içinde olur. Bu dokunun rahim dışında yerleşmesi sonucunda endometriozis yani çikolata kisti hastalığı ortaya çıkar. Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Her 10 kadından ikisinde endometriozis görülmektedir.Hastalık yumurtalıklarda, bağırsak yüzeyinde, tüplerde, döl yatağında, rahim arkası boşlukta, karın zarı üzerinde veya vajen ile bağırsağın son kısmında görülebilir. Fakat en sık görüldüğü alan yumurtalıklardır. Oluşan yapıya çikolata kisti adı verilir. Bu kistlerin içeriği rahim iç dokusu gibi her ay kalınlaşır ve dökülür. Bu süre içinde kistin içindeki sıvı, kahverengi, çikolatayı andıran bir hal aldığı için çikolara kisti olarak anılmaktadır. Bu durum çevre dokulara zarar vererek yapışıklıklara sebep olabilir. Özellikle adet döneminde şiddetli ağrılar yaşanması söz konusudur.

Çikolata Kisti Neden Olur

Endometriozis yani çikolata kisti oluşumunu engellemenin mümkün olmadığı ifade edilmektedir. Peki çikolata kisti nasıl oluşur bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan etkenler nelerdir bunları açıklamaya çalışalım.

Bu kistlerin oluşumuyla ilgili doğrudan beslenme şekli, herhangi bir gıda ya da aşırı kilo etkilidir şeklinde bilgiler net olarak verilememektedir. Endometriozis oluşumunda kadının genetik özellikler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca sigara kullanımı, çikolata kistlerinn oluşumunu tetikleyen en önemli sebepler arasındadır. Endometriozis, uzmanlar arasında teoriler hastalığı olarak tanımlanmakta olup bu rahatsızlığın altında yatan sebepler hakkında net bilgiler mevcut değildir.

Çikolata kisti nasıl oluşur konusundaki en güçlü teori, adet kanaması esnasında kanın geriye akması ve rahim içi dokusu hücrelerinin karın boşluğunda herhangi bir bölgede tutunması ve bu bölgede gelişmesidir.

Kadınların %5 ila %10 unda, çocuk sahibi olmakta sorun yaşayan kadınların %30 undan çikolata kistlerine rastlanmaktadır. Hatta kronik karın ağrılı adet kanaması yaşayan kadınların çoğunda çikolata kisti varlığı söz konusudur. Bu yüzden uzmanlar üreme çağındaki kadınlar için Çikolata kistini ciddiye alın tembihini üstüne basa basa yapmaktadır.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kistinin Zararları

Endometriozis çikolata kisti zararlarını ve uzmanların Çikolata kistini ciddiye alın uyarısını neden yaptığını maddeler halinde sıralayalım.

  • Adet kanamasının şiddetli ağrılı olması
  • Cinsel ilişki sırasında derin ağrı
  • Kronik pelvik ağrıların oluşması
  • Gebe kalamama
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Adet düzensizliği

Yorumlarınızı Bekliyoruz