Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir

Kadınlarda rahmin iç yüzeyini oluşturan bir zar olan ve her ay regl kanaması ile rahim içinden dökülerek vajina yoluyla dışarı atılan endometrium; normal, yani regl sonrası dönemde 3-5 mm kalınlığa sahipken, menstrüasyon periyodu sırasında, yani adet döngüsü sürerken, salgılanan hormonlar sebebiyle kalınlaşarak adet başlangıcından hemen önce 9-15 mm kalınlığa ulaşır. Yumurtalıktan bırakılan yumurta, sperm tarafından aşılanırsa 5-6 gün içinde embriyo halinde rahme ulaşır ve rahim içine tutunarak büyümeye başlar. Ancak eğer yumurta sperm tarafından döllenmezse, kalınlaşan rahim içi katman, yani endometrium, bir miktar kanla birlikte vajinadan dışarı atılır ki, regl kanaması böyle oluşur.

Ancak sebebi tam olarak bilinmese de, endometrium hücreleri bazen rahim dışında, karın içi zarı üzerine yahut yumurtalıklar üzerine yerleşebilir ve rahim içinde gerçekleştirmeleri gereken asal vazifeyi, yerleştikleri bölgelerde de her ay tekrar ederler. Yani rahim içinde her ay kalınlaşıp, regl döneminde kanla birlikte döküldükleri gibi, yerleştikleri diğer bölgelerde de bunu gerçekleştirirler. Bu döküntü kısımlar, bulundukları bölgenin çevresindeki dokuların arasında yapışıklığa neden olurlar. Ayrıca her regl dönemi geldiğinde kist içinde kanama meydana gelir, kanama zaman içinde birikir ve koyu kıvamda ve renkte bir sıvı halini alır. Görünüm olarak erimiş çikolatayı anımsattığı için de, bu kistlere çikolata kisti adı verilmiştir.

cikolata kisti gorunumu

Büyük çoğunlukla sol yahut sağ yumurtalığın birinde, nedir olarak da her ikisinde birden görülebilen çikolata kisti, habis (kötü huylu) değildir ve kansere sebebiyet vermezler. Genellikle 4-5 cm. boyunda olan çikolata kisti, 10-15 cm’ye de ulaşabilmektedir.

Çikolata Kisti Neden Olur

Çikolata kistinin tanımı ve karakteristiği böyledir. Peki ama çikolata kisti neden oluşur? Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi çikolata kisti oluşumunda da genetik faktörlerin rolü büyüktür. Anne ve teyzede çikolata kisti varsa, bu hastalık kadında da görülebilir. Çikolata kistiüreme dönemindeki kadınların %10 gibi bir bölümünde görülebilmektedir. Kısırlık problemi yaşayan kadınların %20-40 gibi bir oranında çikolata kistine rastlanmaktadır. Beyaz tenli kadınlarda ve çekik gözlü Asya ırkında daha fazla rastlanılan bir rahatsızlık olan çikolata kisti,doğum yapmayan kadınlarda da risk faktörü olarak göze çarpar.cikolata kisti neden olurEndometriosis hastalığına hangi faktörlerin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor ve bu yönde değişik sebepler ortaya atılıyor. Endometrium dokusunun menstruasyon (regl) sırasında karın boşluğuna geçmesi, en bilinen  ve muhtemel sebep olarak kabul edilir. Adet döneminde kanın geriye doğru akarak, tüplere ve karnın içine doğru çekilmesi ve orada birikmesi de, sebepler arasındadır. Bunun haricinde hücre yapısının değişikliğe uğraması, kişinin bağışıklık sistemindeki değişimler ve kan yoluyla yayılım da diğer sebepler olarak gösterilebilir.

Çikolata kisti kanama yapar mı sorusu da sık sorulan bir sorudur. Çikolata kistinin düzensiz ve bariz kanamalara sebep olduğu pek gözlenmemektedir.cikolata kisti agri yapar miPeki çikolata kisti ağrı yapar mı derseniz, adet döneminde alt karın ve kasık bölgesinde ve/veya cinsel ilişki esnasında evet yapabilir. Bu ağrılar sıradan ve hafif ağrı kesicilerle geçmeyeceği gibi, hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Bir kadın vücudunda çikolata kisti oluştuğunu anlayabilir mi? Çikolata kistinin belirtileri nelerdir? soruları çoğu kadının zihnini kurcalar. Regl kanamalarının çok ağrılı geçmesi, cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı, çikolata kisti belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Bazı vakalarda ise çikolata kisti belirtisi görülmez, jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanır. Çikolata kisti için kesin teşhis ve tanı patolojik değerlendirme sonucunda konulur. Jinekolojik ultrason görüntülerinde kolaylıkla saptanabilir.

Çikolata kisti belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Sancılı geçen regl kanaması dönemi
 • İshal veya kabızlık
 • İdrarda kan bulgusu
 • Dışkıda kan bulgusu
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi
 • Bacaklarda ağrı hissi
 • Bel ve sırt bölgelerinde ağrı hissi
 • Kasık bölgesinde kronik ağrı hissi
 • Hamile kalamama durumu
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan morluklar
 • İdrar yaparken ağrı hissi
 • Adet döneminde gerçekleşen burun kanamaları

Çikolata Kisti Tedavisi

Endometriozis kesin ve sürekli bir tedavisi yoktur. Amaç ağrı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırmaktır. Bunun için cerrahi tedavi uygulanabilir. Eğer şikayetler gündelik hayatı etkilemeyecek kadar hafif boyuttaysa, yahut kadın menopoz dönemine yakınsa tedavi verilmeden de doktor tarafından takipte tutulabilir.

Endometriozis tedavisi

Çikolata kistinin varlığında, adet kanaması olduğunda rahim içi harici başka yerlerde de kanama olduğundan; adet kanamasının sıklığı ve süresini azaltmak, endometriozis riskini de azaltacaktır. Hamilelik ve menopoz dönemleri endometriozisin hafiflediği dönemlerdir. Bu sebeple vücutta suni menopoz etkileri oluşturulduğunda ağrı da hafiflemiş olacaktır.

Çikolata kisti tedavisinde genellikle doğum kontrol hapları, danazol, GnRH analogları ve progesteronlardan faydalanılır.cikolata kisti tedavisi

Endometriozis eğer şiddetli seyrediyorsa, yumurtalıklarda yahut karın içi bölgede kitleler oluşmuş olabilir. Bu durumda hekim ameliyat önerebilir.  Çikolata kisti ameliyatı sayesinde hem kistler alınmış, hem de vücut temizlenmiş olacaktır. Çikolata kistlerinin tedavisinde ya açık ameliyat, ya da laparoskopiye baş vurulur. Fakat hekimler ameliyata hemen başvurmaktansa, hastayı ilaç tedavisi ile kistleri yok etmeyi tercih eder. Çikolata kisti ameliyatı hangi türde yapılırsa yapılsın, hem karın içindeki yapışıklıklar yakılarak yahut kesilerek alınır, hem de odak denilen birikintiler yakılır.

cikolata kisti ameliyati

Bu işlemler sonucunda kadındaki ağrı ve şikayetler azalır hatta geçer, ancak bir müddet sonra yeniden başlayabilir. Bu sebeple de çikolata kisti ameliyatı sonrası ağrıların azalması ve tekrar etmemesi için ilaç tedavisi verilir.

Bu arada çikolata kistine iyi gelen bitkiler ile de doğal çözümlerden  yararlanabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, çikolata kisti için, başarı yüzdesi hayli yüksek olan soğan kürünü öneriyor.

İşte soğan kürü tarifi ve uygulanışı…

Prof. Dr. ibrahim saracoğlu, cikolata kisti icin sogan kuru

Kaynayan 1.5 su bardağı suya 1 orta boy kuru soğanı dörde bölüp atın. 5 dakika boyunca ağzı kapalı olarak kaynatacağınız kürü, ılınınca süzüp içebilirsiniz. Kürü, öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez boş mideye içmeli ve her seferinde taze olarak hazırlamalısınız Soğan kürüne regl bitiminden 3-7 veya 10 gün sonra başlamalı ve ilk ay 15 gün, diğer aylarda 10’ar gün olmak üzere toplam 4 ay boyunca yapmalı ve kürü sonlandırmalısınız. Daha iyi sonuç almak için 15 günlük soğan kürü sonrasında testere dişli aslan pençesi bitkisini günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Bu kürün 3 cm’den daha büyük kist ve miyomlarda etki oranının düşük olduğunu da  eklemeliyiz. Kistin çapı 3 cm’den küçük ise başarı oranının hayli yüksek olduğu söylenmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz