Çift Cinsiyet

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2857

Çift cinsiyet nedir? Sorusuna karşılık olarak adı üstünde bir insanda hem adam bununla birlikte hanım üreme organının aynı anda bulunmasıdır. Tıpta bu duruma hermafroditlik denir. Bir de pseudo hermafroditlik denilen yalancı çift cinsiyetlilik durumu vardır. Bu duruma örnek verecek olursak; kişinin yumurtalık ve rahim şeklinde üreme organları varken dış üreme organı penis halini almıştır.

Çift Cinsiyet

Bu durumda fert adam zannedilebilir sadece mens olmaya başlayınca anlaşılır. Yahut bu durumun tam tersi olabilir. Bu durumda da daha kötü etkilere yol açabilmektedir. Hanım üreme organına haiz benzer biçimde görünen ferdin tane görmemesi durumunda anlaşılabilir. Hatta bu bireyler evlenip cinsel ilişki esnasında yeni farkına varmış bile olabilir.

Bu konum 2000 de bir görülme oranına haizdir. Anne karnında rahim içindeki gelişim esnasında meydana gelir. Düzgüsel olarak gelişmeye başlamış olan cinsiyeti annenin kullandığı bir ekip ilaçlar ya da genital hastalıklar bebeğin cinsiyet gelişimini aksaklıklara uğratır.

Çift cinsiyetli organı doğum esnasında fark edilir ve doğumdan daha sonrasında derhal tedaviye başlanır. Tedavi esnasında kromozom testleri yapılır ve hangi cinsiyet haiz olduğu araştırılır. 46 XX kromozomu var ise kız olması gerekir. 46 XY ise erkek olması gerekir. Ailenizde onaylama ile bu yönde tedavisi yapılır ve 2 yaşına vardığında tedavi tamamlanmış olur.

Yalnız yalancı çift cinsiyetlilik durumu bu kadar rahat değildir. Aile genelde buluğluk durumunda bunu anlamış olur bu döneme kadar vajeni olduğundan bireyi kız şeklinde, penis olduğundan de adam şeklinde yetiştirirler. Buluğluk sonrası bu durumun değiştirilmesi cerrahi boyuttan çok ruhsal boyutu aşabilir. Bundan dolayı bu değişimde hastanın fikri alınması gereklidir. Hasta hangi cinsiyeti temenni ediyorsa onu seçer.

Çift Cinsiyet 1

Gerçek çift cinsiyet durumunda aslına bakarsan doğumdan sonrada derhal anlaşılacağı için hangi cinsiyet kromozomuna sahipse o cinsiyet için lüzumlu tedavisi yapılır. İki cinsiyet bir arada bulunamaz. Bu bireylerde testisler alınıp vajen oluğu yapılır. Doğum gerçekleştiremez bir tek ilişkiye girebilir. Dış genital yapısı adam üreme organı geliştiren bireyde ise doktora gittiğinde hanım üreme organına haiz olduğu anlaşılırsa isteği doğrultusunda rahim ve yumurtalıkları alınır ve penis ameliyatı yapılabilir.

Eğer fert gerçek çift cinsiyetliyse, mesele doğumda fark edilmekte ve 2 yaşına kadar tedavisi bitirilmektedir. Hangi cinsten olacağına karar verildikten hemen sonrasında, önce tıbbi tedaviler, hormon tedavileri, bunun arkasından plastik cerrahi ile çift cinsiyet organ düzeltmeleri yapılır. Psödohermafrodit denilen kişiler, şu demek oluyor ki yalancı çift cinsiyetliler iki bin doğumda bir görülür. Şu demek oluyor ki rastlanma oranı daha sık olmasına karşın bu biçim şeylerin fark edilmesi çok geç olmaktadır.

O nedenle, anne ve babaların çocukları belli bir cinsiyete bakılırsa yetiştirmeden önce, inceleme ettirmelerinde yarar vardır. Gerçek hermafroditlerin kromozomları hangi cinse yatkınsa, o cinse dönüştürülmeleri gerekir. Psödohermafroditler ise, buluğluk çağında, düzgüsel bir gencin gelişimini ve aktivitelerini gösteremezler. Ek olarak cinsel organlarının bir derinliği olmadığı için cinsel ilişkiye de giremezler.

Çift Cinsiyet 3

Bu durumda eğer ferdin kendisi de isterse testisleri alınmakta ve vajen oluğu yapılmaktadır. Bu kişilerin de ergenlikten daha sonrasında düzgüsel cinsel aktiviteleri olamamaktadır. Bundan dolayı doktora başvurdukları koşullarda hanım oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler eğer adam olmak isterlerse, rahim ve yumurtalıkları alınmakta ve ameliyatla penisin düzgüsel bir penise dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Bu kişiler de cinsel ilişkide bulunabilir hale gelmelerine rağmen, üreme kabiliyetlerini kaybetmektedirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz