Canan Karatay Hamilelik Diyeti

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Dünyada hanımların yaşam deliğinin her devrin de rejim olduğundan hamileyken rejim yapmaktan çoğu hanım hoşlanmayabilir. Fakat bu kere bu rejimi yaparken yavrunuz için de yapmalısınız özen gösterip kendinize ve bebeğinize dikkat etmelisiniz. Hamilelik sürecinde kilo ile ilgili kaide ise (7/14 kaidesi & Kilo artışı 7 kilonun altında kalmayacak ve 14 kilonun) üzerine de çıkmayacak.

Canan Karatay hamile diyeti de, bu kapsamda hamile kadınlar için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Karatay, sağlıklı yaşamın yanı sıra hamilelik dönemindeki beslenme konusunda da birbirinden farklı bilgileri paylaşmaya dvam etmektedir.

Gebeliğin ilk ayların da şişman başladıysanız ilk 3 ayda kalori alımınızı artırmanıza gerek kalmamıştır. Ek olarak anne adaylarının ağırlık yitirilmesine neden olabilecek şok diyetlerden uzak durması gereklidir. Vücudun uygun ağırlık kazanımı bebeğinizin doğum ağırlığını ve vücut gelişimini etkileyeceği için bu mevzuda ne olursa olsun kırılgan davranmalısınız.

Bu gebeliğin orta döneminde vücudun artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için hamileler günlük enerji alımlarını artırmalıdırlar. Bebeğimizin hızla büyümeye başladığı bu önemli dönemde vücudunuz gereksinimleri de artmıştır. Ek olarak vücudunuz enerji ve vitamin gereksinimlerini anne talibinin emzirme döneminde kullanması için depolayacaktır.

Anne talibinin beslenmesi emzirme sürecini rahat geçirmeniz için çok ehemmiyet arz etmektedir. Bu son aylarda kilo alımınız artmaya devam eder. Bu dehemmiyet bebeğinizin en hızla gelişip büyüdüğü dönemdir. Ayrıca ayaklarda ve ellerde şişme ve sık idrara çıkma, kabızlık şeklinde problemlerle (emarelerle) karşılaşılması çok normaldir. Canan Karatay hamilelik diyeti kitabı, bu konuda hamile kadınların günlük beslenme porsiyonları konusunda da önemli bilgileri sunmaktadır.

Canan Karatay Hamilelik Diyeti 1

Gelişmekte olan bir bebek, çok miktarda proteine ihtiyaç duyar. Bu sebeple de anne adayının protein ağırlıklı bir beslenme programına da sahip olması bebek sağlığı açısından önemlidir. Bundan dolayı hamile olduğunuz süre, günlük extra 20 gram proteine ihtiyacınız vardır (ya da 1,2 g/kilogram) . Hamile olmayan hanımlar için önerilen protein 50-60 gram iken, gebelik döneminde 70-80 grama çıkmaktadır.

Hamileliğin ilk 3 aydan sonrasında sağlıklı bir bebeğin gelişimi için günlük 300 kalori yöreında extra enerji alınmalıdır. Enerjinin en büyük kaynağı çabuk ve verimli bir şekilde enerjiye dönüşebildikleri için karbonhidratlardır. Ekmek, makarna, bulgur ve meyveler karbonhidrattan varlıklı kaynaklardır. Kalori elde eden bir tek besin kıymeti düşük gıdaları tüketmekten kaçının.

Gebelikte beslenme programı içinde demirden varlıklı besinlerin ( kırmızı et ve kümes hayvanları, kuru baklagiller, kuru meyveler, pekmez, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri şeklinde besinler) yer alması önemlidir. Ancak demir alımı kadar emilimini sağlamak da fazlaca önemlidir. Bundan dolayı demir içeren besinlerin yanında C vitamini içeren gıdaları almak demir emilimini artıracaktır.

Canan Karatay Hamilelik Diyeti

Örneğin; Ek olarak demir emilimini engellediği için yemeklerle birlikte çay- kahve içilmemelidir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Fakat bu konuda Canan Karatay hamilelikte beslenme kitap içerisindeki bilgiler, size birbirinden farklı ve bir o kadar da önemli olan bilgileri sunmaya devam etmektedir.

Folik asit bulunan besinler koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar ile et, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve tahıllar olarak sıralanabilir. Gebelikte folik asit ihtiyacı belirgin bir şekilde arta ve günlük ihtiyaç nerede ise 2 katına çıkar. Anne adaylarını hamile kalmadan önce şu demek oluyor ki hamilelik emareleri görüldüğü süre bile minimum 1 ay önce folik asit kullanımına başlanması önerilmektedir. Bazı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Yorumlarınızı Bekliyoruz